Liquid molypuhdistus vanhaan jenkkiin

Anonyymi-ap

Puhutaan nyt 30v ja vanhemmista v8 koneista joissa lienee käytetty paljon mineraaliöljyjäkin. Vaikkapa nyt tuo sillä saman tyylisiä on monia mutta tuo pro aine
https://www.autodoc.fi/liqui-moly/9404579
Kuuma kone ja öljyn sekaan ja 20min tyhjäkäyntiä ja kone sammuksiin ja öljyt ja suodatin pois ja uusi suodatin ja öljyt koneeseen ja nyt tyhjäkäyntiä sama 20min ja suodatin ja öljyt pois ja uudet öljyt sekä suodatin ja se 5000km normi ajoa . Öljyshdin tukkeutumisella pelotellaan mutta eikös aine liota juuri töhkiä pois ja suodattimeen jää paljon kamaa.

5

465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tiivisteet

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        🍒 ­N­­­y­­m­f­­o­­m­a­­­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#178839103

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Aloittajan kikka on toimiva. Eikä tarvitse mitään tiivisteitä pelätä.

      • Anonyymi

        Moottori entinen


    • Anonyymi

      Overdrive palstalta 18v takaa samaa asiaa. Mitenkähän on mitä ukkeutuu vai tukkeutuuko mikä jos tukkeutuu vai öljynsuodatin täyttää 5km matkalla läpäisemättömäksi ja sakaa kiertää ohivirtauksen kautta kanaviin(jos wix suodattimessa on ohivirtauskanava suodattimen tukkeuduttua) on tämä hankala asia ja juuri mineraaleilla on ajettu perimätiedon mukaan aina 10w-30 ja nyt tekisin huuhtelun liquid moly aineella ja synteettiset öljy jatkossa joidden laatua en vielä tiedä mutta rullanokkainen kone ei laahuri mitä se sitten tarkoittaakaan.

      "No tämä ikivanha öljydilemma nyt pohjaa siihen käsitykseen, että vanhoista mineraaliöljyistä jää moottoriin helposti pikisakkaa, ja kun moottorilla ajetaan mineraaliöljyillä 10 vuotta, tota sakkaa on aika paljon.

      Jos moottoriin sitten ilman senkummempaa huljautetaan uudet täyssynteettiset öljyt, jotka voitelun lisäksi myös pesevät, eli puhdistelevat moottorista kaikenlaisia epäpuhtauksia, ne saavat liikkeelle myös nuo pikimömmöt ja jos sellainen tukkii kanavan, seuraukset on helposti arvattavissa.

      Ilmeisesti tällaisia tapauksia on realisoitunut, koska niistä aina silloin tällöin mainitaankin myös ammattipiireissä ja saattaapa olla niinkin, että jokunenkin vauhtiputkien tuoma takuumoottori sai 80 luvulla näitä oireita.

      Siis jos haluaa pelata varman päälle, sellaisessa koneessa jossa on aina käytetty mineraaliöljyjä, ei kannata vaihtaa synteettisiin. Jos moottori on rempattu ja putsattu sisältä, mikään ei estä synteettisten käyttöä, eikä siinäkään tapauksessa että moottorilla on aina ajettu synteettisillä.

      Tästä voikin halutessaan väitellä maailman tappiin, mutta kuulostaa ihan järkevältä.

      Yhteenvetona kuitenkin, että varmasti suurin riski moottorivaurioon on aina silloin, kun ei ole öljyä... "

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      270
      17566
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      188
      12481
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6212
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      34
      5148
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      77
      5038
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      57
      4184
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      51
      3773
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3702
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      67
      3486
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3169
    Aihe