Liquid molypuhdistus vanhaan jenkkiin

Anonyymi-ap

Puhutaan nyt 30v ja vanhemmista v8 koneista joissa lienee käytetty paljon mineraaliöljyjäkin. Vaikkapa nyt tuo sillä saman tyylisiä on monia mutta tuo pro aine
https://www.autodoc.fi/liqui-moly/9404579
Kuuma kone ja öljyn sekaan ja 20min tyhjäkäyntiä ja kone sammuksiin ja öljyt ja suodatin pois ja uusi suodatin ja öljyt koneeseen ja nyt tyhjäkäyntiä sama 20min ja suodatin ja öljyt pois ja uudet öljyt sekä suodatin ja se 5000km normi ajoa . Öljyshdin tukkeutumisella pelotellaan mutta eikös aine liota juuri töhkiä pois ja suodattimeen jää paljon kamaa.

5

516

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tiivisteet

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        🍒 ­N­­­y­­m­f­­o­­m­a­­­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#178839103

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Aloittajan kikka on toimiva. Eikä tarvitse mitään tiivisteitä pelätä.

      • Anonyymi

        Moottori entinen


    • Anonyymi

      Overdrive palstalta 18v takaa samaa asiaa. Mitenkähän on mitä ukkeutuu vai tukkeutuuko mikä jos tukkeutuu vai öljynsuodatin täyttää 5km matkalla läpäisemättömäksi ja sakaa kiertää ohivirtauksen kautta kanaviin(jos wix suodattimessa on ohivirtauskanava suodattimen tukkeuduttua) on tämä hankala asia ja juuri mineraaleilla on ajettu perimätiedon mukaan aina 10w-30 ja nyt tekisin huuhtelun liquid moly aineella ja synteettiset öljy jatkossa joidden laatua en vielä tiedä mutta rullanokkainen kone ei laahuri mitä se sitten tarkoittaakaan.

      "No tämä ikivanha öljydilemma nyt pohjaa siihen käsitykseen, että vanhoista mineraaliöljyistä jää moottoriin helposti pikisakkaa, ja kun moottorilla ajetaan mineraaliöljyillä 10 vuotta, tota sakkaa on aika paljon.

      Jos moottoriin sitten ilman senkummempaa huljautetaan uudet täyssynteettiset öljyt, jotka voitelun lisäksi myös pesevät, eli puhdistelevat moottorista kaikenlaisia epäpuhtauksia, ne saavat liikkeelle myös nuo pikimömmöt ja jos sellainen tukkii kanavan, seuraukset on helposti arvattavissa.

      Ilmeisesti tällaisia tapauksia on realisoitunut, koska niistä aina silloin tällöin mainitaankin myös ammattipiireissä ja saattaapa olla niinkin, että jokunenkin vauhtiputkien tuoma takuumoottori sai 80 luvulla näitä oireita.

      Siis jos haluaa pelata varman päälle, sellaisessa koneessa jossa on aina käytetty mineraaliöljyjä, ei kannata vaihtaa synteettisiin. Jos moottori on rempattu ja putsattu sisältä, mikään ei estä synteettisten käyttöä, eikä siinäkään tapauksessa että moottorilla on aina ajettu synteettisillä.

      Tästä voikin halutessaan väitellä maailman tappiin, mutta kuulostaa ihan järkevältä.

      Yhteenvetona kuitenkin, että varmasti suurin riski moottorivaurioon on aina silloin, kun ei ole öljyä... "

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      139
      920
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      667
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      598
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      120
      590
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      542
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      63
      538
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      503
    9. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      498
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      25
      472
    Aihe