EU-maat sopuun maahanmuutosta

Anonyymi-ap

EUROOPAN unionin jäsenmaat ovat saavuttaneet sovun vuodesta 2020 lähtien vireillä olleesta maahanmuutto- ja turvapaikkapolitiikan uudistuksesta.

Historialliseksi luonnehdittu sopimus syntyi EU:n sisäministereiden kokouksessa Luxemburgissa pitkän neuvottelupäivän jälkeen. Puheenjohtajamaa Ruotsi ilmoitti asiasta Twitterissä.

JÄSENMAAT äänestivät asiasta kahdesti. Ensimmäisellä kerralla uudistus olisi jo mennyt läpi niukalla jäsenmaiden enemmistöllä. Puheenjohtajamaa kuitenkin jatkoi neuvotteluita saadakseen sen taakse mahdollisimman laajan joukon maita.

Lopulta uudistusta vastaan äänestivät Puola ja Unkari. Bulgaria, Malta, Slovakia ja Liettua pidättäytyivät äänestämästä.

Toimitusministeristön sisäministeri Krista Mikkonen (vihr) ei osallistunut kokoukseen, vaan Suomesta oli paikalla virkamiesedustus.

Seuraavaksi jäsenmaat, EU-parlamentti ja EU-komissio neuvottelevat uudistuksen yksityiskohdista ennen kuin siitä tulee jäsenmaita sitovaa lainsäädäntöä.

4

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siinä sopimuxessahan tuli se että ne joilla ei oo syytä pakolaisuuteen voi palauttaa..ja jos ei ota niitä vastaan jotka sen ansaitsee tulee sakot jokaisesta lärvistä... Nyt on Syyriassa rauha ja ne käy siellä lomilla.. Tanska niitä sinne palauttaa ja Irakiin sekä somaliaan.. Katso : Lido beach Mokadishu 5 tähden hotelleja hienot rannat..ja turvallista.. täältä Somalit matkustaa sinne talvexi KELA TUKIA käyttäen. Ja SINA VERONMAKSAJA matkat maxat

      • Anonyymi

        Tavanomaisen EU-vihaaajan tavanomaista höpinää.


    • Anonyymi

      UUDISTUKSESSA on ollut tarkoitus luoda kaikkia jäsenmaita sitova yhteisvastuu- tai solidaarisuus­mekanismi niihin tilanteisiin, kun muuttoliike kasvaa yllättäen nopeasti.

      Lisäksi EU haluaa luoda kaikkia jäsenmaita sitovat yhteiset menettelyt, miten toimitaan, kun turvapaikanhakija tulee EU:n alueelle. Vaihtoehtoina ovat normaali turvapaikka­menettely tai niin sanottu rajamenettely, josta tulee pakollista kaikille jäsenmaille.

      Suomessa rajamenettely ei ole ollut käytössä, sillä toistaiseksi se on ollut vapaaehtoinen käytäntö. Suomikin valmistautuu nyt soveltamaan sitä velvoittavasti.

      Hakija joutuu rajamenettelyyn silloin, jos hänen katsotaan vaarantavan turvallisuutta, jos hän on antanut harhaanjohtavia tietoja tilanteestaan tai jos hän tulee maasta, jonka suojeluprosentti on alle 20 eli jonka kansalaisille EU-maat ovat harvoin myöntäneet turvapaikkaa.

      • Anonyymi

        JÄSENMAAT yrittävät uudistuksessa sopia pelisäännöt, milloin jäsenmaa on vastuussa turvapaikka­hakemuksen tutkimisesta. Lähtökohtaisesti kyseessä on ensimmäinen maa, johon turvapaikanhakija saapuu, mikä on myös tämänhetkinen käytäntö.

        Uutta on se, että nyt jäsenmaat aikovat sopia solidaarisuus­mekanismista paine­tilanteisiin. Kyse voi olla esimerkiksi Välimeren maasta, johon äkillisesti saapuu meritse paljon siirtolaisia.

        Maa voi pyytää siirtämään tietyn määrän turvapaikanhakijoita muihin jäsenmaihin tutkittavaksi. Tämä on hiertänyt kovin joissakin maissa, joten sen rinnalle on kehitetty vaihtoehto: jos jäsenmaa ei halua turvapaikanhakijoita, se voi antaa taloudellista tukea tai sitten jotakin muuta tukea, esimerkiksi lisähenkilöstöä apukäsiksi.

        Taloudellinen tuki on määritelty euromääräisesti. Tuki olisi 20 000 euroa per turvapaikanhakija, eli tämän verran maan pitäisi maksaa, jos se ei suostu hakijan siirtoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      105
      3671
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      47
      2620
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2432
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      40
      1964
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      29
      1677
    6. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1512
    7. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      22
      1501
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1328
    9. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      70
      1245
    10. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1241
    Aihe