K-kauppiaan kate on laskenut

Eli ei voi ainakaan kauppiaita syyttää kohonneista hinnoista. Syyttävä sormi pitänee osoittaa alkutuottajiin,

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009624653.html

"– Meitä kaupassakin hirvittää tuotteiden kallistuneet hinnat samaan aikaan, kun yleisesti keskustellaan miten ruoka voi olla näin kallista ja miten hinnat taas nousivat.

Kuusisalo kertoo, ettei kaikki hintapaine ole täysimääräisesti siirtynyt tuotteisiin. Myyntikate on laskenut ja noin kaksi prosenttia on karannut tuotoista.

– Tämän vuoden liiketoiminnan tulos saattaa olla jopa puolet heikompi kuin edellisenä vuonna."
22525
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Että oikein 2 prosenttia kadonnut tuotoista...jätti kivasti sanomatta, paljonko ne koknaistuotot ovat olleet..........

Äänestä
  • Mikä " Pölijä " tuo aloittaja On ?

    Kauppiaan kate % oli 3-5vuotta sitten n. 30 %, nyt se on Jo lähe + 40 %

    - Revi Siitä Paremmaksi jos Osaat !

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Mikä " Pölijä " tuo aloittaja On ?

    Kauppiaan kate % oli 3-5vuotta sitten n. 30 %, nyt se on Jo lähe + 40 %

    - Revi Siitä Paremmaksi jos Osaat !

    Ilman kasvua ei vaurastu

    Äänestä

  • 😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

    🍑 ­­N­­­y­m­­­f­­­o­­m­­­a­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17887279A

    🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞

    Äänestä

Ainakin keskomja smryhmö kuulemma alkubuodesta nisti tulostaan 2 miljoonaa

Lehti tietojen mukaan ei minun mielipide sähköhän on halpaa

Äänestä

Maailmanmarkkinahinnat säätelevät viljelijöiden saamia hintoja, jotka löytyvät tästä:
https://www.luke.fi/fi/tilastot/maataloustuotteiden-tuottajahinnat/maataloustuotteiden-tuottajahinnat-huhtikuu-2023-ennakko

Viljan hinnat ovat siis olleet voimakkaassa laskussa, joka tietää monille viljan viljelystä tulonsa saavalle maatilalle konkurssia.

Lihan hinnat näyttävät olevan nousseet edellisen vuoden vastaavaan aikaan verraten, mutta eivät tarpeeksi, jotta viljelijöiden kohonneet viljelypanosten hinnat korvautuisivat. Sähkö, väkilannoitteet, koneiden hinnat ym.

Väliportaat ovat siis nostaneet hintoja kauppiaille ja kuluttajat tietysti ostavat nyt halvinta mahdollista. Väliportaalle myös energian hintojen nousu on aiheuttanut kertautuvat kustannukset, jolloin niiden on saatava kauppiaalta parempi hinta pärjätäkseen. Meijerit, lihanjalostamot, myllyt ym. tarvitsevat paljon energiaa tuotantoon ja kuljetuksiin, joten heidän on nuo kohonneet kustannukset saatava kauppiailta pois.

Esim. sokerin hinnan nousu kaksinkertaiseksi ei taida kyllä selittyä millään; nyt saalistetaan voittoja. Alkutuottajat eivät siitä kostu.

Äänestä

Kesko ainakin on tehnyt ennätystuloksen viime vuonna, joten se kertonee jotain.

Äänestä
  • Kesko ei ole kauppias. K-kauppiaat ovat eräänlaisia franchising-yrittäjiä, joille Kesko on myynyt konseptinsa.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Kesko ei ole kauppias. K-kauppiaat ovat eräänlaisia franchising-yrittäjiä, joille Kesko on myynyt konseptinsa.

    No,, Keskon tukustahan ne tuotteensa ostavat.

    Äänestä

Mieleen ei juolahtanut Ukrainan sodan osuus tuotantokustannuksiin? Venäjä tuottaa viljaa ja lannoitteita ja Ukraina viljaa. Sota on vaikuttanut maailmanmarkkinahintoihin ja se näkyy myös Suomessa. Kakhovkan padon räjäytyksen vuoksi valtavat viljelysmaat tuhoutuvat nyt vuosikausiksi. Se ei ainakaan helpota tilannetta. Vaikka sota loppuisi huomenna, sen negatiiviset vaikutukset globaaliin ruuan tuotantoon ja kauppaan jatkuvat vielä pitkän aikaa.

Äänestä

Kesko pettää aina.

Äänestä
  • ahneudelle voitaisiin keksiä synonyymi. "Kesko" voisi olla ihan hyvä valinta...vai olsiiko "kokoomus" vielä parempi?

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    ahneudelle voitaisiin keksiä synonyymi. "Kesko" voisi olla ihan hyvä valinta...vai olsiiko "kokoomus" vielä parempi?

    Nykyään kaikki tutityeeet tiodaan eria kukjetuksella yksinään kauppaan. Ja sähkökin niin kalista vai


    Miksi ei tuoda samaalmauyolla kun kaikein hunta noussut hitveesti

    Äänestä

  • Kilpailutilanne määrittää katteet sopiviksi. Kate ei voi siksi olla koskaan liian suuri.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Kilpailutilanne määrittää katteet sopiviksi. Kate ei voi siksi olla koskaan liian suuri.

    K- ja S-kartelli määrittää hyvin pitkälle nykyiset hinnat.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    K- ja S-kartelli määrittää hyvin pitkälle nykyiset hinnat.

    Ei suinkaan. Esimerkiksi Kokkikartanon Mango-chilibroileripata riisillä maksaa Prismassa 3,99 euroa, Citymarketissa 4,35e, kun hinta Odalla on 3,69e.

    Hinnoissa on siis eroja.

    Äänestä

Syyttäkää vaan alkutuottajia niin saatte syödä tyhjän.

Äänestä
  • Kuka talonpoikaa syyttää äsehän elää maataloustuellaan
    Palkomkomsaat buodessa vastiiketontammaatalustahaa
    Tai sosiaalietuutta han se tukimon jonka oalkansaajatnyksin maksaa sinulle

    Ei kukaan estä meneköästämoikeisiin töihin jis ei viljely ky kinnista
    Kokoomus

    Äänestä

Miksi se pikkupoika on niin vähän aikaa ruudussa.

Äänestä

Sen sijaan että on kateellinen K-kauppiaalle voi alkaa itse K-kauppiaaksi. Ei se niin helppoa ole, koska joutuu tekemään töitäkin.

Äänestä

Alkutuottajiin, eli siis maanviljeliöihin. Tuskinpa heidän osuutensa on paljoakaan muuttunut. Keskusliikkeistä sen sijaan ainakin kesko teki huipputuloksen viime vuonna

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Eli ei voi ainakaan kauppiaita syyttää kohonneista hinnoista. Syyttävä sormi pitänee osoittaa alkutuottajiin,

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009624653.html

"– Meitä kaupassakin hirvittää tuotteiden kallistuneet hinnat samaan aikaan, kun yleisesti keskustellaan miten ruoka voi olla näin kallista ja miten hinnat taas nousivat.

Kuusisalo kertoo, ettei kaikki hintapaine ole täysimääräisesti siirtynyt tuotteisiin. Myyntikate on laskenut ja noin kaksi prosenttia on karannut tuotoista.

– Tämän vuoden liiketoiminnan tulos saattaa olla jopa puolet heikompi kuin edellisenä vuonna."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu