Jumala-->Ylimmäinen pappi-->Leipäpapisto-->Kuninkaallinen papisto-->Mies-->vaimo
Mikä ei kuulu joukkoon?
19
372
Vastaukset
- Anonyymi
Jumala (hengellinen)
Ylimmäinen pappi (hengellinen)
Leipäpapisto (virallinen)
Kuninkaallinen papisto (hengellinen)
Mies (virallinen)
Vaimo (virallinen)- Anonyymi
Jumala on Kristuksen (ylimmäinen pappi) pää
Kristus on seurakunnan (kuninkaallinen papisto) pää ja
mies on vaimon pää (selvennykseksi ei siis muiden kuin ainoastaan oman vaimonsa pää).
No mitä tekee leipäpapisto tuossa?
Se on ottanut Äitikirkon esimerkin mukaan paikkansa UTlle tuntemattomassa kirkkohierarkiassa ja käytännössä alkanut sijaistaa Kristusta ollen seurakunnan eli kuninkaallisen papiston pää.
Harhaanjohdettu seurakunta suhtautuu sen opetuksiin kuin Jumalan sanaan.
Sanonta onkin, että omena ei kauas puusta putoa ja kaikki tiet vievät Roomaan.
- Anonyymi
Jumala ainakaan ei kuulu joukkoon.
- Anonyymi
Niin, Jumalaa ei kukaan ole koskaan nähnyt, eikä kuullut puhuvan.
Ihmiset toimivat Jumalan edustajina ja kertovat hänen puolestaan, mitä mieltä hän on mistäkin asiasta. (No em syystä edustajien kertomukset Jumalan mielipiteistä ja totuudesta eroavat välillä hyvinkin paljon toisistaan).
Jeesuksen väitetään olleen historiallinen henkilö, joka myös puhui itse, vaikkakin suuri osa hänen sanomakseen ja tekemäkseen väitetystä taitaa olla ihan palturia.
Raamatun kuvaukseen jos uskotaan, niin sen mukaan hän ei kuitenkaan missään nimessä ollut "tosi ihminen" kuten katolinen kirkko väittää kristityt akanoista ja jyvistä erottelevassa kolminaisuusopissaan. Tosi ihmisen isä on ihminen, eikä Jumala.
Mutta jos hän todellakin oli olemassa, niin olenpa melkoisen varma, että se isäkin löytyy ihmisten joukosta eli hän todellakin oli tosi ihminen, mutta ei tosi jumala.
Ja loputkin ovat sitten tosi ihmisiä, joilla on ihmisvanhemmat ja jotka voidaan silmillä nähdä ja joiden voidaan kuulla puhuvan.
- Anonyymi
Aloittaja ei kuulu joukkoon.
- Anonyymi
No sitä ei kysyttykään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No sitä ei kysyttykään.
Sehän kysyi, mikä ei kuulu joukkoon. Vastaus on selvä: aloittaja itse.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sehän kysyi, mikä ei kuulu joukkoon. Vastaus on selvä: aloittaja itse.
Mihin joukkoon aloittaja ei kuulu ?
Nähdäkseni aloituksessa ei ollut kuvailtuna kuin yksi joukko, eikä aloittajaa ollut mainittu siinä, joten onko ymmärryksessäsi jotain vikaa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mihin joukkoon aloittaja ei kuulu ?
Nähdäkseni aloituksessa ei ollut kuvailtuna kuin yksi joukko, eikä aloittajaa ollut mainittu siinä, joten onko ymmärryksessäsi jotain vikaa?Uskovaiset ovat mielisairaita. Hullujen huoneiden kamaa, mutta nykyään kaikenmaailman hullut saa kulkea vapaana, koska ei ole niitä, jotka voisivat valvoa ja pitää hullut aisoissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mihin joukkoon aloittaja ei kuulu ?
Nähdäkseni aloituksessa ei ollut kuvailtuna kuin yksi joukko, eikä aloittajaa ollut mainittu siinä, joten onko ymmärryksessäsi jotain vikaa?Ei. Koska aloittaja ei ole listalla, hän ei siis kuulu joukkoon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uskovaiset ovat mielisairaita. Hullujen huoneiden kamaa, mutta nykyään kaikenmaailman hullut saa kulkea vapaana, koska ei ole niitä, jotka voisivat valvoa ja pitää hullut aisoissa.
Älä ole typerä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei. Koska aloittaja ei ole listalla, hän ei siis kuulu joukkoon.
Mistä tiedät, etten ole mies tai vaimo?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä tiedät, etten ole mies tai vaimo?
Kysymyksestäsi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kysymyksestäsi.
No etpä todella voi tietää siitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No etpä todella voi tietää siitä.
Jos kysyy jotain niin kuin kysyit, et ole listalla edes siinä tapauksessa, että olisit mies tai vaimo.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uskovaiset ovat mielisairaita. Hullujen huoneiden kamaa, mutta nykyään kaikenmaailman hullut saa kulkea vapaana, koska ei ole niitä, jotka voisivat valvoa ja pitää hullut aisoissa.
Ateismi on ruttotauti.
- Anonyymi
Aloittaja tekee aika kummallisen listan, jolla hän yrittää väittää, että uskovia pappeja ei ole olemassakaan ja että miehet ovat jotenkin naisten yläpuolella. Kumpikaan oletus ei pidä paikkaansa. Paavalin sanat "mies on vaimon pää" ei tarkoita arvohierarkiaa, jossa mies olisi vaimonsa yläpuolella. Se on väärää tulkintaa.
- Anonyymi
"Aloittaja tekee aika kummallisen listan, jolla hän yrittää väittää, että uskovia pappeja ei ole olemassakaan"
En yritä väittää mitään tuollaista.
Päin vastoin: Raamatun mukaan kaikki uskovat ovat pappeja.
Sen sijaan leipäpappi on virkapappi, joka saa palkkaa virasta, jollaista ei löydy Raamatusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa216274Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi5542214- 1461818
- 821204
HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa97982- 72950
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.69856Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E10813- 30794
Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon144720