Puolueet tulisi kieltää ja maa jakaa 100-200 äänestysalueeseen, joista valitaan 4 vuodeksi kansanedustajat. Näin tehdään loppu "puolueuskollisuudelle", puolueuskollisuudelle, kun jokainen valittu kansanedustaja on tilivelvollinen oman äänestysalueensa äänestäjille. Äänestäjille, jotka tarvittaessa voivat vaikka vaihtaa edustajansa, järjestämällä kesken kauden uuden äänestyksen.
Ääripäät, kommunistit ja kapitalistit on pahasta. Niin ikään yhden asian liikkeet, kuten Rkp ja vihreät. Puolueet tulisi poistaa ja kieltää. Suomen Laki säätää uusiksi, jotta sen sivuilta löytyisi myös "oikeuskin", mitä ei nykyään enään löydy.
Ääripäät, kommunistit ja kapitalistit on pahasta. Niin ikään yhden asian liikkeet, kuten Rkp ja vihreät. Puolueet tulisi poistaa ja kieltää. Suomen Laki säätää uusiksi, jotta sen sivuilta löytyisi myös "oikeuskin", mitä ei nykyään enään löydy.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ilman puoluekuria ei päätöksissä olisi mitään logiikkaa eikä ennustettavuutta,
Juuri näin. Ja käytännössä koaliitiohallitus edellyttää kompromisseja ja sitoutumista näihin kompromisseihin ja ne tehdään puolueiden kesken.
Enemmistövaalin "kansanvaltaisuudesta" antaa hyvän kuvan Britannian parlamenttivaalit, joissa on yhden kansanedustajan vaalipiirit. Vuonna 2019 Konservatiivipuolue "voitti vaalit" saamalla 43,6% äänistä, jonka ansiosta se sai 56% parlamentin paikoista eli 365 paikkaa 650:sta.
Tuloksena kaaos, joka rampauttaisi lainsäädännön ja päätöksenteon.
Ja juuri sitä eräs naapurivaltiomme toivoisikin.
Pelkkää spekulaatiota.
Kaaos kestäisi hetken ja pian jo piittaisikaan toimimaan uudessa, demokraattisemmassa järjestelmässä.
Perustelematon väite ja joka onkin tyypillinen paukkupäälle, ilman järkeä olevalle.
Lainsäädäntö on jo rampa ja invalideetimmäksi sitä ei enään saa.
Mistä katsoen ruotsi haluaa kaaosta, onhan se ollut suomaliassa vallassa iän kaiken aina tähän päivään asti (rkp, pakkoruotsi ja lainsäädännön ruotsinkuninkaan allekirjoittamat lait).
Että ruotsiräpeltäjärepe vois vähän katsoa ympärilleen ensin, ennen kuin aukoilee tolppaansa..
Ongelmasi on, että kuvaamaasi järjestelmää ei ole missään kokeiltu.
En oikein usko, että Euroopassa käytävän suuren sodan aika olisi oikea momentum kokeilla aivan uudenlaista päätöksentekoa.
Ehdota uudestaan sitten kun Venäjällä on demokraattinen ja rauhantahtoinen johto, joka ei himoitse naapureittensa alueita.
Tuo pätee Labourin tuloksiin yhtä lailla...
>>Ongelmasi on, että kuvaamaasi järjestelmää ei ole missään kokeiltu.<<
Puhut nyt ristiin, kuten kaverisi Repe. - tuomitsette sen , jota EI OLE kokeiltu..
Oleellista on se (puolueesta riippumatta) millaisella (vähemmistö)kannatuksella Britanniassa saa ehdottoman enemmistön parlmenttiin. Tällä kertaa sen sai Konservatiivipuolue.
Ei minulla tietääkseni ole Repe-nimistä kaveria. 🤔
Tuomitsenko? Osaatko lukea: "Ehdota uudestaan sitten kun Venäjällä on demokraattinen ja rauhantahtoinen johto, joka ei himoitse naapureittensa alueita."
Juu valta kuluu kansalle eli anolle anon puolueessa valta kuluu 4 henkilölle siinä on sitä oikeaa kansan valtaa anosta tehdään kuningas the staari anoska ensimmäinen.
Kulostaa hyvältä satojoa vaaleja ja helvetisti edustajia avustjia ja virkamiehiä kunno mega himmeli tuohon saadaan upotettua kaikki suomen rahat tuhon himmeliin.
Sote on toinen hallintohimmeli, johon alkaa kulumaan verovaroja. Kohta varmana aletaan perimään uutta sote veroa.
Juuh kauhulla odotan olen itse sote-alla ja ihmettlein enne muutosta jo että mihin tarvitsemme lisää esimiehiä eikun siis esihekilöitä? jaa noh oli miten oli on sote alueen rahat kohta jo käytetty ihan järjetön rahaa syövä himmeli luotiin olet täysin oikessa.
Puolueet hallitsee nyt maata ei kansa.
Ja teille kansa on ano?
Britanniassa on enemmistövaalit eli vaalipiirit, joissa on yhden edustajan vaalipiirit.
Parlamenttivaalit 2019 "voitti" Johnsonin johtama konservatiivipuolue. Se sai 43,6% äänistä, jonka ansiosta se sai 56% parlamentin paikoista eli 365 paikkaa 650:sta. Millä kriteerillä tämä on "kansanvaltaisempi" systeemi kuin Suomessa?
Enemmistövaali johtaa käytännössä useimmiten kaksipuoluejärjestelmään, jossa puolueiden sisäinen kirjo on paljon suurempi kuin Suomalaisten puolueiden ja näin ollen ryhmäkuri (jota väkisin tarvitaan) tuottaa paljon rajumpaa yhdenmukaistamista.
Suomessa puolueet tekevät mitä haluavat.
Montako sataa edustajaa pitäisi valita, vai peräti tuhat?