Onko Aamupostin toimitus tosissaan?
Hyvinkääläinen on hieman ihmeissään, kun tietää äänestämättä, että Hyvinkäällä on yksi uimaranta. Sinne pääsee kuoppaista, mutkaista ja vaarallisen kapeaa tietä pitkin.
Missä on alueen paras uimaranta
10
1174
Vastaukset
- Anonyymi
Herusten takimmainen järvi. Keravan järvi. Rytkön ranta Kytäjällä. Kolme rantaa Hirvijärvellä. Piilolampi(syvä). Osa ei tietysti ole Hyvinkään alueella, mutta lähellä kuitenkin. Lisänä vielä Märkiö, Vihtijärvi ja Sääksi. Lisänä vielä Ridasjärvi, mutta ei suositella miehille ilman simmareita. Isoja haukia runsaasti.
- Anonyymi
Kytäjän Usminjärvellä. Näin kerrottiin jossain radioiuutisissa Ylellä!
- Anonyymi
Kytäjärvellä vielä Isokylän hiekkaranta.
- Anonyymi
Onko se siellä missä on asuntoalue Kytäjärven rannassa ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko se siellä missä on asuntoalue Kytäjärven rannassa ?
Kyllä.Siellä vain paikalliset "kermapyllyt" eivät oikein pidä ulkopuolisista. Myös vesi haisee toisinaa "kemikaalilta".Liekö golf-radan myrkyillä osuutta asiaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä.Siellä vain paikalliset "kermapyllyt" eivät oikein pidä ulkopuolisista. Myös vesi haisee toisinaa "kemikaalilta".Liekö golf-radan myrkyillä osuutta asiaan.
Mutta siellä saa kuitenkin ulkopuoliset käydä ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta siellä saa kuitenkin ulkopuoliset käydä ?
Se on kaupungin kaava-aluetta joten uimaranta on kaikkien halukkaiden käytettävissä.
Me olemme monesti uineet siellä, ihan hyvä hiekkaranta siellä on. Helteiden jälkeen sinilevä voi olla ongelmana, mutta se on yleensä vasta heinäkuussa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on kaupungin kaava-aluetta joten uimaranta on kaikkien halukkaiden käytettävissä.
Me olemme monesti uineet siellä, ihan hyvä hiekkaranta siellä on. Helteiden jälkeen sinilevä voi olla ongelmana, mutta se on yleensä vasta heinäkuussa.Noh, pitänee kokeilla sitäkin uimarantaa, nyt onkin hyvät kelit viikonloppuun luvattu.
- Anonyymi
Eihän täällä Hyvinkäällä pääse autoton edes uimarantaan jos on vanhempi ihminen eikä jaksa siellä metsäteillä fillarilla ajaa. Sitä tietä ei edes kuntoon saada, vaikka kaiken maailman elokuvajuhliin on varaa laittaa rahaa. No, kaikilla herroilla ja rouvilla on autot. Ai niin, eihän ne nyt Usmissa käy kun on omat mökitkin! Köyhä kansa saa tyytyä suihkulähteisiin, vai onko niissäkään enää varaa käyttää vettä?
Vaikka on olevinaan "ystäviä" niin ei sitä yhtä kertaa edes kesässä pääse nauttimaan ihanasta järvessä uimisesta. Maksaisin kyllä kyydistäkin. - Anonyymi
Hyvin vähissä on uimarannat täällä. Kehoitan suuntaamaan Tuusulaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1275715
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962519- 1322416
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv42042- 57996
- 10992
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍8972- 51882
- 76805
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101775