Ostin juuri veneen jonka mukana tuli vanha Tohatsun 20 hv Sea Eagle jr (Model B30C) perämoottori. Ongelmana on se että vesi ei kierrä joten pitäisi vesipumpun siipipyörä tarkastaa.
Nyt ei sitten pirulakaan alapää putoa pulteistaan (mutterit on jo auki), antakaahan kunnon venekorjaajat neuvoja ja vinkkejä miten jumiutunut alpään koppa saadaan auki. Eihän siinä muuta kuin vaihdetanko ja alapään ruuvit pidä ottaa auki?
Toisekseen mahtaisiko keneltäkään löytyö mitään ohjekirjan tapaista tai räjäytyskuvaa koneesta???
Nyt ei sitten pirulakaan alapää putoa pulteistaan (mutterit on jo auki), antakaahan kunnon venekorjaajat neuvoja ja vinkkejä miten jumiutunut alpään koppa saadaan auki. Eihän siinä muuta kuin vaihdetanko ja alapään ruuvit pidä ottaa auki?
Toisekseen mahtaisiko keneltäkään löytyö mitään ohjekirjan tapaista tai räjäytyskuvaa koneesta???
Vastaukset 18
Vanhimmat
Muutama isku kumivasaralla, irroittaa pystärin spooreista ja torpedon saumakin aukeaa kavitaatiolevystä.
Ei p...hana auta vaikka kumivasaralla mätkyttelisi. Alapää on tiukassa ja pysyy. Muita ideoita?
mutterit auki, ja aja se kivikkoon-kyllä irtoo.
Mul on 70 kymppine Mite sait vaidetagon irti on muuten irti mutta tanko pitää ??
oiskos tästä jotain hyötyöä? http://www.youtube.com/watch?v=Lh6z2hTrNJg
Kiitos vinkistä perä on nyt auki vesiropeli on sökö
Vaihteen-siirtovivun lukituksen avaaminen voisi asiaa auttaa.
Olisko tietoa Tohatsu 70 kympisen vm.89 vesipyörästä kun maahtuoja ilmotta ei toimiteta enää. Koko ulkomitta 60mm korkeus 23mm akselin reikä23mm kuusi siipeä.
Anteeksi akselin reikä vesipyörässä 17mm
Tarvike pyöriä voisi kysellä Voimakoneelta, US spart ,silta esim, Täytyy muistaa siipipyörän mitoista sen, että akselin reikää voi aina vähän suurentaa ja pienentää väliholkin avulla, siivekkeiden ulkomitta voi joissakin malleissa olla milli tai pari suurempi, niitä voi aina hioa lyhyemmiksi koneellisesti, jos ne eivät muuten mahdu. Korkeus on hyvin tarkka, sillä jos pyörijä on vähänkin matala, pumppu ns."falskaa" eikä kehitä nostopainetta. Uskoisin kuitenkin että kun alat oikein kunnolla metsästämään osaa, se varmaan jostain löytyy, ei kone vielä niin vanhaa mallia ole.
Perämoottori harrastajilta voi löytyä koneraatoja, joissa voi olla käypäsiä osia. Talvi on pitkä, joten aikaa etsimiseen on.
Us partsilla ei ollu vomakoneeseen en pääse sillä sähköposti osotteella
Tohatsu vesipyörää haetaan edelleen Vomakoneessakaan ei ollu mitat näkyy tuossa aikaisemassa tekstissä.Retu 3
Pakko niitä jostain suomenmaasta löytyä. Pane jälleenmyyjät hikoilemaan ja hankkimaan vaikka toiseltapuolen palloa, niitä täytyy vain potkia p.rsuuksiin sekä aikoa moittia varaosapalveluiden heikkoutta, voit myös pyytään ottamaan mallia esim. OMC ltä. Kielitaitoinen osaaja saa sen tilattua vaikka valmistajalta, tai lähettää kyselypyynnön sinne. Kyllä keinoja löytyy, on pitkä talvi edessä.
Kokeile tilata uusi vesipumppu, jos vaikka siitä olisi apua.
Moottorin huolenpito, kun varaosia kysellään, ja OMC toimittaa edelleen vanhoihinkin Evareihin ja Johnsoneihin vaikka mitä osia !!!
heikot sortuu, mutta jätkämoottorit porskuttaa, eikä oo syöpymiä korjattavana, niinkuin japsi rupisissa !
Kiitos kaikille vinkeistä Tohatsun vesipyörä.Löysin sen omana hakuna Porista ja alkuperäisen uuden. Oli sitten ainoa Otan kyllävinkkiä vastaan jos sattuisi kohdalle olishan sitten varalla ??
Se sinun Tohatsusi on 1970 luvun alkupuolelta. Ihme, että löytyi edes yksi. Mutta onnea metsästykseen.
Evinrude/Johnson eli OMC:n koneisiin taas löytyy vielä osa kuin osa tuon ikäisinä.
Tämä oli kyllä vm.89 eikä mikään 70 luvun malli.
Hieno homma jokatapauksessa! Tiedän tunteen, kun itse metsästelen 80 luvun Volvo Pentan osia, on hienoa kun löytyy.