Vietin itse teini-ikäni 80-luvulla ja mikä on muuttunut teinien käytöksessä niistä päivistä? Sanoisin, että se että nuoret ryöstävät toisia nuoria. En muista yhtään sellaista tapausta omasta teini-iästä, vaikka asuin koko nuoruuteni pääkaupunkiseudulla. 80-luvun teinit eivät suinkaan olleet pulmusia. Silloinkin nuoret kaljoittelivat salaa ja tappelivat keskenään ja uhmasivat rajoja. Oli koulukiusaamista ja koululintsareita. Jotkut teinit saattoivat varastaakin, mutta varastivat lähinnä kaupoista eivätkä ryöstäneet satunnaisia ohikulkijoita. Toki 80-luvulla oli katuryöstöjäkin, mutta niihin syyllistyivät lähinnä paatuneet taparikolliset eivätkä teininuoret ja sellaisen uhriksi joutuminen oli onneksi hyvin harvinaista siihen aikaan. Mutta että teinit ja lähes lapset ryöstävät toisiaan ja keskellä kirkasta päivää, on kyllä ihan tämän päivän ilmiö. En tunnista sellaista ollenkaan omasta nuoruudesta.
Nuorison jengiryöstöt tämän päivän ilmiö
Anonyymi-ap
23311
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ryöstelevien teinien ihonväri on tummunut sitten -80 luvun.
Heillä ei tukkakaan kastu suihkussa, niin ne teinit muuttuu.
Ei se mihinkään ole muuttunut. Elitkö pikkukylässä ?
No ainakin Helsingissä oli nuoret vaaleita 80-luvulla. Pitkälti vielä 90-luvun alkupuolenkin.
Voin vahvistaa tämän, koska olen itsekin asunut Helsingissä koko ikäni. 80-luvulla oli pieni joukko vietnamilaisia mamuja, joita kutsuttiin silloin venepakolaisiksi, mutta heitä oli vähän ja he olivat ihan harmittomia. Varsinainen pakolaisvyöry alkoi vasta 90-luvulla. 80-luvulla Suomi oli hyvin suomalainen. Ainoat poikkeamat Helsingissä olivat romanit ja se pieni joukko vietnamilaisia ja hyvin pieni määrä ulkolaisia opiskelijoita.
Siihen aikaan myös aikuiset puuttuivat herkemmin teinien huonoon käytökseen eikä puuttujaa rangaistu syytteellä pahoinpitelystä, ellei nyt tyyliin luita murtunut. Jos 80-luvulla aikuinen otti röyhkeästi käyttäytyvää teiniä niskasta ja hiuksista kiinni ja heitti ulos, niin aikuisen toimintaa pidettiin siinä tilanteessa ihan oikeutettuna ja normaalina rajojen asettamisena. Tänä päivänä sellainen aikuinen olisi nopeasti käräjillä.
Tämä on suurin ongelma myös omasta mielestäni. Aikuisten asenteet sekä laki, joska kieltää huonosti käyttäytyvät nuoren kurittamisen. Senhän nyt tietää jo aivotonkin, että nuoret lähinnä naureskelevat nykyisille rangaistuksille ja laille, tietävät ettei teoista seuraa kovinkaan suuria menetyksiä ja lähinnä kannustavat toisiaan kuka uskaltaa mennä pidemmälle. Olemme pian siinä pisteessä, jossa kansalaiset alkavat kyllästyä touhuun ja viranomaisten kädettömyyteen ja päättävät lähteä itse hieman "ojentamaan" nuoria.
Ja niin pitääkin olla
Ja silläkö asia paranee ?
Mikä olisi sitten vaihtoehto, jos järkipuhe ei siihen teiniin tehoa?
Kummastihan se aina parani käytös pienellä ravistelulla.
Nämä yhdessä, ja kaikkia mainittuja yhdistää tummempi iho ja rauhanuskonto.
Vai vihaa lietsovat persut ?
Nämähän ovat rasistisia viharikoksia todellisuudessa, ei mamutaustainen toista mamutaustaista ryöstä, vain vaaleaihoisia, koska nämä eivät kosta, kuten mamut tekevät, poliisista ei ole väliä, koska eivät uskalla "rasismin"pelossa ottaa mamutaustaista ns. niskasta kiinni, oikeuslaitoskin on näille sankareille lähinnä pellesirkus.
Säälittäväksi on Suomi vajonnut, ennen nämä olisi piesty oikein kunnolla ja laitettu kumiveneellä takaisin kotikulmillensa.
Aliapinoita ei silloin ollut katukuvassa.
Ja minäkö olen mamutaustaisena opettajana huonompi kuin sinä ? Miksette ota selvää ? Minä maksan monen työttömän edut. En ole kellekään tehnyt pahaa. Mutta jopa lapsilleni ,jotka menestyneet hyvin ,laitetaan tappouhkauksia. Sekö on persujen kanta ?
Naurua.
Apina on laumaeläin, tunnistettavissa mölyisästä luonteestaan ja käytöstavattomuudestaan. Erityisesti koskee niitä joille peruskoulu ei maistu. Hiekkamaiden asukit.
Media on keksinyt sanan nuorisojengi, koska se ei luokittele nuoria. Mutta se on täysin väärin, ei rikokset ole nuorison vika. Siten ihmetellään nuorison mielenterveysongelmia.
Jospa puhutaan asioista ihan suoraan? Nuorisojengeillä tarkoitetaan maahanmuuttajien lapsia, jotka ryöstävät kantasuomalaisten lapsilta kännyköitä ja vaatteita. Puukkokin heilahtaa näiltä viidakosta tulleilta helposti...
Ihmettelen ettei näitä mamu jengejä ole kostoksi ryöstetty.
Itse muistelen että 1980-luvulla nuoriso ei ryöstellyt ihmisiä, mutta muistan kuinka 1980-luvulla nuorisolla oli kyllä tapana juoda aika runsaasti alkoholia ja myös tupakoida. Oli myös tappeluita jotka tosin olivat yleensä nuorison välisiä eivätkä kohdistuneet yleensä sivullisiin.
Kyllä se näyttää siltä että ryöstöistä on tullut suoranainen muoti-ilmiö nuorison keskuudessa. Ainakin osa nuorista selvästi ihailee rikollista elämäntapaa ja tuntuu että myös tapausten saama julkisuus pikemminkin ruokkii ilmiötä.
Mutta ilmiöön tulee kyllä puuttua kovalla kädellä. Lisätä partiointia, ehkä jopa käyttää vapaaehtoisia katupartioinnissa mukana. Mahdollisesti lisätä poliisin valtuuksia pidättää ja tutkia nuoria siltä varalta että heillä on jonkinlainen ase mukana.
No jos miettii vaikka katujengien syytettyinä olleita joita on uutisissa näytetty niin ei ole suomalaisia nimiä. Vieraalla maalla on helpompi rellestää.
Ennenkin on jengit ryöstelleet.
Onko pakko kulkea tonnin lenkkarit jalassa ? Onko pakko hei haloo.