Ihmettelen kovasti miksi täällä ei saa kirjoittaa Jumalan luomistöistä, varsinkin luomistöiden ensihedelmistä, Auringon ja kuun ja muiden planeettojen ym. luomisesta. Eivätkä nuo luomisteot noudata mormonikirkon virallisia oppeja koska mormonit uskovat että aine on ollut ikuista ja ainoastaan evoluutioteorian kannattajat kieltävät Jumalan luomisteot. Miksi siis ei täällä saa kirjoittaa Raamatun alussa sanottuja totuuksia "Alussa loi Jumala taivaan ja maan". Onko tämä palsta siis vain "puhdistetulle evankeliumille"?
Sananvapaus uhattuna
10
307
Vastaukset
- Anonyymi
Poistetaanko kirjoituksesi?
Onhan täällä joku, joka kirjoittele ihan huuhaata pitkiä sepustuksia, eikä niitäkään ole poistettu.
Kokeile uudestaan!- Anonyymi
Vaikka Jumala (Jehova) alkoi luoda ainetta jo 16 2/3 vuorokautta pituista ajanjaksoa ennen maan luomista, Aurinko oli ensimmäinen Hänen luomuksistaan. Aurinko luotiin 0-6 tuntia ennen maan luomista ja vaikka Sana luotiin 6 2/3 vuorokautta mittaisen ajanjakson jälkeen materian luomisen alkamisesta Sanan kautta ei luotu sen paremmin ainetta tai tähtiä tai planeettoja eikä persooniakaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaikka Jumala (Jehova) alkoi luoda ainetta jo 16 2/3 vuorokautta pituista ajanjaksoa ennen maan luomista, Aurinko oli ensimmäinen Hänen luomuksistaan. Aurinko luotiin 0-6 tuntia ennen maan luomista ja vaikka Sana luotiin 6 2/3 vuorokautta mittaisen ajanjakson jälkeen materian luomisen alkamisesta Sanan kautta ei luotu sen paremmin ainetta tai tähtiä tai planeettoja eikä persooniakaan.
Jumala loi Jupiterin 2 vrk:tta Maan luomisen jälkeen ja Kuun 7 ja Marsin 8 ja Saturnuksen 16 ja Venuksen noin 21 vrk:tta Maan luomisen jälkeen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jumala loi Jupiterin 2 vrk:tta Maan luomisen jälkeen ja Kuun 7 ja Marsin 8 ja Saturnuksen 16 ja Venuksen noin 21 vrk:tta Maan luomisen jälkeen.
Viimeisimpänä näkyvästä aurinkokunnastamme noin 42 vuorokautta maan luomisen jälkeen Jumala loi Pluton.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Viimeisimpänä näkyvästä aurinkokunnastamme noin 42 vuorokautta maan luomisen jälkeen Jumala loi Pluton.
MAP-kirkon jäsenet antavat kunnian luomisesta Sanalle (Jeesukselle) vaikka kaikki luominen on tapahtunut Jehova Jumalan toimesta. Raamatussa Jumala ilmoittaa että Hän ei anna kunniaa kenellekään toiselle.
Jes. 48:11 Minä, Herra, se on minun nimeni, minä en anna kunniaani toiselle enkä ylistystäni epäjumalille. - Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17892594h
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Miksi täällä pitäisi kirjoittaa luomistöistä, kun ne ovat kaikkien tiedossa jo alakoulusta asti.
Kirjoittaja ehkä haluaa väitellä evoluutiosta tai suuresta pamauksesta jne. ja toivoisi, että muut tarttuisivat asiaan.
No sanon ihan näin mielenkiinnon herättämiseksi, että eihän telluksemme ole mikään pallo, vaan iso levy, jonka päällä taivaankansi kellottaa kuin juustokupu.
Nyt siis keskustelemaan!- Anonyymi
Joo, onneksi meitä litteään maahan uskovia on paljon ympäri maapalloa.
- Anonyymi
Kuinka moni korottaa Jumala Jehovaa luomisesta? Eikös kaikki kristityiksi itseään kutsuvat hoe että Sanan kautta on luotu kaikki ja he vielä uskovat siihen?
- Anonyymi
Jos telluksemme olisi iso levy niin vedethän virtaisivat reunojen yli niin että ei olisi enää vettä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude19414944Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t12210464Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy759460Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089301Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k519129Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk526900Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1806480Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri315561Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1575357Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole463866