Näin viime yönä unta....

Juttelin illalla ennen nukkumaan menoa politiikasta, Ukrainan tilanteesta ja Berlusconin hatajaisista.

Joskus aamuyöllä syvässä unessa olinkin vakoilemassa Berlusconin hautajaisia oikein kiikarien kanssa.
Eräällä kujalle tuli iso musta limusiini. Se pysähtyi ja auton oikeasta etuovesta pomppasi pukumies ylös.
Hän avasi takaoven ja sieltä nousi tummiin pukeutunut vanha pieni mummo. Mummo lähti kohti arkkua.
Seurasin häntä ja kävelytyyli oli jotenkin tuttua. Samoin meikatuissa kasvoissa jotka olivat osin harmaan ja paksun tukan peittämät oli jotain tuttuja piirteitä.
Kävelytyyli, koko ja osin huonosti näkyvät piirteet toivat mieleen, että onko tuossa itse teurastaja Putler tullut jättämään jäähyväiset ystävälleen ja aateveljelleen?
Mummo jatkoi matkaa ja tuo ovenavaajan ja kolmen hänen kaverinsa kanssa.
Kohta alkoi mummon ympärillä jonkinmoinen liikuskelu kun useita ihmisiä halusi mennä lähelle.
Tilanne meni siihen. että neljä tummapukuista miestä menivät mummon ympärille ja lähtivät mummo keskellään kävelemään takaisin autolle.
Päästyään autolle mummo meni takapenkille ja pukumiehet 2 etupenkille ja 2 auton takakonttiin.
Näin kun kadun molempiin päihin ajettiin isoja selkeästi viranomaisten autoja tukkien tie.
Limusiini lähti ajamaan mutta pysähtyi kuitenkin keskelle katua.

Auton takapenkin katto alkoi liukumaan auki. Kujan molempiin päihin alkoi tulla Italialaisia poliiseja ja sotilaita.
Kohta kuului pieni räjähdys.
Mummo oli kiinni lentokoneen heittoistuimessa joka kohosi ylöspäin voimakkaan suihkun työntämänä.
Penkki ja mummo kohosivat johonkin ehkä sataan metriin ja suihku loppui ja uusi poksahdus ja lähes samanaikaisesti tuli uusi todella voimakas poksahdus.
Mummo ja herittosituin olivat kolmannen poksahduksen jälkeen vain savua ja höyryä noin sadan- tai kahdensadan-metrin korkeudessa.
Kyseessä lie venäläinen kolmivaiheinen hävittäjän heittoistuin jonka raketissa vaiheet 2 ja 3 laukesivat yhtäikaisesti.

Onneksi tämä oli vaan unta.

0

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

        Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
        Maailman menoa
        373
        2346
      2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

        Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
        Maailman menoa
        61
        1816
      3. 154
        1393
      4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

        Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
        Suomalaiset julkkikset
        13
        1214
      5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

        Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
        Kaste
        502
        1181
      6. Vastuunkantoa

        Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
        Ähtäri
        48
        925
      7. Olen varattu

        Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
        Ikävä
        90
        864
      8. Haluatko enää nähdä mua mies?

        Se on täysin sinusta kiinni.
        Ikävä
        71
        822
      9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

        Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
        Suomussalmi
        42
        786
      10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

        Ketä saamme kiittää tästä?
        Ähtäri
        28
        783
      Aihe