Moi kaikki kuljetusyrittäjät!
Oon jo pitempään suunnitellut kuljetusliikkeen perustamista Kymenlaaksoon.
Ekan kerran tämmönen haave tuli mulle tammikuussa 2008, mutta silloin se jäi vähän hautumaan. En tohtinu rahotusta alkaa miettimään tuolloin, niin vanhan rattorikaivurin vaan ostin mummun raholoilla.
Aattelin tosiaankin, että nyt vois olla hyvä idis alkaa ajamaan puutavaraa tehtaalle, kun varmasti Venäjän puut on korvattava kotimaisella puulla. Minä kun en niin tuonne Venäjän ajoihin ole koskaan innostunut lähtemään, kun ei sieltä oikein voita leivänpäälle taida saada juustosta puhumattakaan, niin siksi voisi olla hyvä hetki vaihtaa tuo sora kasetti vähän ajettuun pölliautoon.
En vaan ole viellä kauppiaalta kysellyt, että oisko sillä vaihtari rivissä jotain hyväkuntosta Ruotsalais valmisteista pölliautoa vaikka nyt heti tai näköpiirissä tässä ihan seuraavien 6kk aikana.
Mitä oon kattellu, ni aika uusilla vehkeillä moni Kymenlaaksossakin puuta ajaa, niin itte totanoinaa meinasin sellasella puolmiltsiä hölkänneellä pelillä alotella niin toi firman omavaraisuusaste vois pompsahtaa vähän lähemmäs 50%
Tietty kyl ottasin ton vanhan karjaraudan tosta nykysestä kasettiautosta mukaan. Ne on ne mettäautotiet niin kalustoa koettelevii, että rosteriputket voi ottaa vähän kuljetusliikkeen koettelemuksia vastaan.
Oisko jollain vähän vinkata, että millasta katetta vois aatella puun ajosta tulevan, ni osais pikkusen miettii yritysluottoa ottassa noita mahtollisia riskilöitä.
Timekset päällä joka säällä.
Kuljetusliikken perustaminen
Anonyymi-ap
1
401
Vastaukset
- Anonyymi
Ei mistään paalikuntoisesta romusta kannata haaveilla. Sama juttu kuljetus ja maansiirtopuolella. Niillä menee hyvin, ketkä hankkii kunnon kaluston. Vanhoilla romuilla puuhastelevilla menee kaikki aika ja raha sen romun korjaamiseen ja jää keikkoja tekemättä/ maksuja saamatta sen takia. Hanki kunnon laite tai unohda koko homma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1617553Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305189Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432680- 2692305
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont672078Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5672065Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571116Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911077Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.661065