Moi kaikki kuljetusyrittäjät!
Oon jo pitempään suunnitellut kuljetusliikkeen perustamista Kymenlaaksoon.
Ekan kerran tämmönen haave tuli mulle tammikuussa 2008, mutta silloin se jäi vähän hautumaan. En tohtinu rahotusta alkaa miettimään tuolloin, niin vanhan rattorikaivurin vaan ostin mummun raholoilla.
Aattelin tosiaankin, että nyt vois olla hyvä idis alkaa ajamaan puutavaraa tehtaalle, kun varmasti Venäjän puut on korvattava kotimaisella puulla. Minä kun en niin tuonne Venäjän ajoihin ole koskaan innostunut lähtemään, kun ei sieltä oikein voita leivänpäälle taida saada juustosta puhumattakaan, niin siksi voisi olla hyvä hetki vaihtaa tuo sora kasetti vähän ajettuun pölliautoon.
En vaan ole viellä kauppiaalta kysellyt, että oisko sillä vaihtari rivissä jotain hyväkuntosta Ruotsalais valmisteista pölliautoa vaikka nyt heti tai näköpiirissä tässä ihan seuraavien 6kk aikana.
Mitä oon kattellu, ni aika uusilla vehkeillä moni Kymenlaaksossakin puuta ajaa, niin itte totanoinaa meinasin sellasella puolmiltsiä hölkänneellä pelillä alotella niin toi firman omavaraisuusaste vois pompsahtaa vähän lähemmäs 50%
Tietty kyl ottasin ton vanhan karjaraudan tosta nykysestä kasettiautosta mukaan. Ne on ne mettäautotiet niin kalustoa koettelevii, että rosteriputket voi ottaa vähän kuljetusliikkeen koettelemuksia vastaan.
Oisko jollain vähän vinkata, että millasta katetta vois aatella puun ajosta tulevan, ni osais pikkusen miettii yritysluottoa ottassa noita mahtollisia riskilöitä.
Timekset päällä joka säällä.
Kuljetusliikken perustaminen
Anonyymi-ap
1
390
Vastaukset
- Anonyymi
Ei mistään paalikuntoisesta romusta kannata haaveilla. Sama juttu kuljetus ja maansiirtopuolella. Niillä menee hyvin, ketkä hankkii kunnon kaluston. Vanhoilla romuilla puuhastelevilla menee kaikki aika ja raha sen romun korjaamiseen ja jää keikkoja tekemättä/ maksuja saamatta sen takia. Hanki kunnon laite tai unohda koko homma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1038199Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1017482Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot885646Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,885606Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194810Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1282591Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys592485Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81455Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71424Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa521305