kuolema mielessa

En jaksa enää elää.Vielä muutama kuukausi sitten kaikki oli hyvin,oli duuni ja harrastukset,hyvä terveys ja ystävät, yhtäkkiä
kaikki on poissa. sairastuin vakavasti tautiin,mihin ei ole parannusta. Olen niin henkisesti lyöty että ajattelen kaiken valveillaoloaikani että haluan kuolla.en kestä ajatusta olla muiden armoilla hengityskoneessa ja rullatuolissa. Haluan kuolla mutten uskalla tehdä itsaria.
7797
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Edellä taasen ne tavanomaiset sairaat tyypit, kaksi itsensä! terveeks tuntevaa sisupussia, kaksi kuolematonta. Ehkä aloitus on ihan oikealta kirjoittajalta, ehkä tällaisia ajatuksia käy aluksi mielessä, ennen kuin löytyy toiveikkaampi tilanne

Äänestä

Voimia sinulle, perheellesi ja kaikille läheisillesi! ❤
Menetin itse läheiseni parantumattomaan syöpään, alle vuosi diagnoosin saamisesta hän oli kuollut.
On vaikea uskoa että vielä vuosi ennen kuolemaansa hän kävi töissä ja eli normaalia elämää, kunnes sitten yhtäkkiä rajut terveysoireet alkoivat ja pakottivat vuoteen omaksi.
Elämä on yllättävää, mistä sitä tietää omaa tai toisten kohtaloa.

Äänestä
  • Mun mummolla oli ropelikorvat ja aanustappi. Kuali jo 37v. OsLan kauppatili jäi tappiolle. Mun iskäpualisko on manne.
    Voimia meille.

    Äänestä

mitä järkeä minullakaan on elää? olen pahasti sairas,juuri aivoinfarktin saanut keski-ikäinen mies.en pysty enää töihin,en pärjää yksikseni. en jaksa aloittaa luomaan itseäni uudestaan,uutta identiteettiä. kaikki päivät menee kuolemaa toivoessa ja itsaria suunnitellessa.haluaisin eutanasian.

Äänestä
  • Ei mitään järkee. Pullo lippuviinaa, sutase tumppuun kaupunkintalon edessä, ja hyppää pikajunan alle.
    Jaksamista omaisille (viranomaisille)

    Hii haaa

    Äänestä

Mikä sairaus kyseessä ?
Mä itte kuulin kantavani diabeteksen sokeuttavaa versiota eikä
Asiaa oo ollu kovin helppoa hyväksyä

Äänestä

Als

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

En jaksa enää elää.Vielä muutama kuukausi sitten kaikki oli hyvin,oli duuni ja harrastukset,hyvä terveys ja ystävät, yhtäkkiä
kaikki on poissa. sairastuin vakavasti tautiin,mihin ei ole parannusta. Olen niin henkisesti lyöty että ajattelen kaiken valveillaoloaikani että haluan kuolla.en kestä ajatusta olla muiden armoilla hengityskoneessa ja rullatuolissa. Haluan kuolla mutten uskalla tehdä itsaria.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu