Mikä tekee kuvasta ikonin?

Anonyymi-ap

Netissä myydään monenlaisia tauluja ikoneina, joukossa mm. hyvinkin modernin ja länsimaisen oloisia tekeleitä. Onko ne kaikki todella ikoneita? Luin joskus jostain yksityiskohtaisen listan, jossa sanottiin mm. että ikonissa täytyy olla kaikkien siinä olevien pyhien nimet. Toisessa paikassa väitettiin, että ikoneihin on yleensä (muttei aina) kirjoitettu pyhien nimet. Kumpi on oikeassa? Mikä tekee kuvasta ikonin? Onko sillä paljonkin väliä, onko kotiseinällä ihan oikeita ikoneita vai pelkkiä uskonnollisia maalauksia?

4

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ikonit ovat taikuuteen liittyviä välineitä.
      Älä tee jumalan kuvaa äläkä kumarra niitä.

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        🍒 ­­­N­y­­­m­f­­o­­­m­­­a­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17894654Q

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Ikonissa tulee aina olla teksti (ikoni on maalattua teologiaa ja se välittää ortodoksista uskon oppia ja sanomaa). Jos siihen on kuvattu pyhä henkilö/henkilöitä, heidän nimensä. Jos kyseessä on tapahtumaikoni (voi maalata vain sellaisia Raamatun ja muiden pyhien tekstien tapahtumia, joilla on muistopäivä kirkkokalenterissa), ikonissa on luettava että mikä tapahtuma se on. Jumalansynnyttäjän ja Kristuksen yhteydessä täytyy olla maalattuna heidän monogramminsa. Pyhillä on aina myös sädekehä.

    • Anonyymi

      Suosittelen lukemaan Serafim Seppälän kirjan "Ikonin filosofia". Siitä voi saada jotain vastauksia.

      Mutta yleisesti ottaen, ja rajusti yksinkertaistaen, ikoni "tehdään" (ikonimaalarit puhuvat mieluummin "paljastamisesta") aina rukouksen hengessä tiettyjen sääntöjen/kaavojen mukaan. Ikoni pyrkii kuvaamaan jotain sellaista, joka on kuvaamatonta, ikoni toimii ikkunana sekä iankaikkisuuteen että meihin itseemme. Usein ikoni myös vielä pyhitetään sen jälkeen kun se on saatu valmiiksi, että sitä voi käyttää rukouksen apuvälineenä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe