Vesi virtaa talvellakin ja monta virtaavaa jokea olisi käyttöön pienvesivoimaloille.
Miksi Karviassa ei ole vesivoimaloita?
15
991
Vastaukset
- Anonyymi
Ei voi...nostaisi järven veden pintaa ja "parempien" ihmisten vesijätölle rakennetut mökit ja saunat jäisi veden alle.
- Anonyymi
Oikeasti parempi väki asuu ja asunut jo kauan kirkkomaas. Ei ole nykyään kuin tyhjänpäiväisiä turhakkeita...
- Anonyymi
Tuosta olen samaa mieltä, ei ole mitään "parempaa väkeä" vaikka jotkut itsejään sellaisena pitävätkin.
- Anonyymi
Niin onhan näitä pieniä jokia joita voisi käyttää. Samalla tulisi luonnon moninaisuutta.
Karviajoki, Suomijoki, Mustajoki, Säkkijoki ja onhan niitä muitakin.
Pienet voimalat pyörimään. Toimii talvellakin kun aurinkokennot ovat lumen alla ja tyyni ilma tuulivoimaloille. - Anonyymi
Meiränkin navetasta lähtee rinnettä alahinpäin oja jarvehe. Ko kymmene lehmää kusoo nin kyä silla sais piänehe voimalan tuottamaha.
- Anonyymi
Jos nyt vain annettaisiin nahkiaisten, purotaimenien ja raakkujen olla rauhassa niin kauan kun niitä on.
- Anonyymi
Onko karviassa nahkiaisia ja purotaimenia?
- Anonyymi
Turhaan mitään kraakkuja ja nahkiaisia on murehtia niin kauan kun lietettä ja kusta ajetaan järvirantaoelloille ja vesistöjen ääreen.
- Anonyymi
Karjan lanta ja liete parantaa maan rakennetta ja monipuolistaa eliöstön toimintaa. Karjan jätökset palaavat sinne mistä on saanut alkunsakin. Kiertotaloutta parhaimmillaan. Päästöjäkin syntyy vähemmän kun ajetaan kusi ja paska lähipelloille. Saati ny kuskata honkajoelle. Ja pahimmas tapaukses maksaa viä siitä ittestänsä että se ajetaan viä takasi sieltä!!!
Pohjapadotut järvet nyt sattuu toimimaan sakka-altaana. Saman se pohja nousee ajan saatossa kuin pintakin. Avo-ojat kuljettaa tehokkaasti ravinteita ihan sieltä "sivistyksen" paristakin hulevesien muodossa.
Jätevedenpuhdistamolta lasketaan jokeen puhdistettuna ihmisen jätökset, eikä sekään taida ihan täydellisen puhdasta olla. Lienee myös niiden erittäin viisaiden pahinta ilmasto-ympäristö-sitä-sun-tätä-tuskaa potevien lääke, hormoni ja huumejäämät mennä siittä p-putkesta sinne jokehen ja aina merelle asti. Siinä matkalla saastuttaen eliöt aina ravuista maakrapuihin.
Ja hyvinpä niitä simpukoita sun muita nousee kun vähän ruopataan. Eikä näy määrät vähenevän vaikka samoista kohdista kuokittu lyhyen ajan sisällä. Pitää luottaa siihen mitä näkee, eikä vihervasemmistohörhöilyyn vailla todellisuuspohjaa.- Anonyymi
Ja samaan aikaan kun kusi ja paskalietettä ajetaan järvenrantapelloille on emännillä suurin murhe koirien uittaminen järvessä.
Kyllä se tietenkin on hyvä suojella karvaturria kaikelta saasteelta mitä järviin päästetään mutta enemmän olisin huolissani näistä lapsista jotka hörppivät tätä lehmän/sianlietteen sekaista vettä uidessaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja samaan aikaan kun kusi ja paskalietettä ajetaan järvenrantapelloille on emännillä suurin murhe koirien uittaminen järvessä.
Kyllä se tietenkin on hyvä suojella karvaturria kaikelta saasteelta mitä järviin päästetään mutta enemmän olisin huolissani näistä lapsista jotka hörppivät tätä lehmän/sianlietteen sekaista vettä uidessaan.Älä murehdi, kyllä se maatalous loppuu karviastakin.
Vuoden aikana maatiloja lopettanut niin paljon, että loppuu väkisinkin maidon ja lihan tuotanto.
- Anonyymi
Kyllä poijaat sähkömylly pyöris nyt vinkiää joessa.
- Anonyymi
Pyärii se vinkiää tuulessakin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pyärii se vinkiää tuulessakin.
Viidestä yksi pyörii....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1046684KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3706264Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603123Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112604Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1072256- 1251814
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191673Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341395Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811350- 731237