Kotkassa asunnot jo arvottomia.

Kauppoja ei tehdä yhtään, tarjosin okt 1000 euroa kun myyjä pyysi 35k.....rupesin nauramaan ja sanoin että odota kun talvi tulee ja sähkölaskut ja kiinteistöverot nousee.....not my problem. Homeesta ei kannata vaan maksaa.
11283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat
  • Ei sitä asuntoa ihan pikkusummalla viitsi ottaa nimiinsä. Myyjän maksettava reilusti, jotta on remontti-, sähkö-, kiinteistövero- ja vastikerahaa. Kunnon myötäjäiset.

    Äänestä

Ei nouse homekämpissä kiinteistöverot. Lukekaa tarkemmin:

https://www.uusisuomi.fi/uutiset/karu-arvio-jopa-40-prosentin-korotus-uhkaa-suomalaisia-asunnon-omistajia/fd10f885-9317-48c0-87e1-2a4aa4643100

"Hallitus toteuttaa kiinteistöverotuksen uudistuksen, jolla korjataan kiinteistöjen verotusarvojen ja käypien arvojen eriytyminen toisistaan."

Toisinsanoen. Arvottomaksi käyneestä raadossa kiinteistövero alenee ja kaupungissa arvoansa nostaneessa kiinteistössä vero nousee.

Äänestä

Imatralla asunnot eivät maksa enää mitään. Lehdessä oli juttu naisesta joka antaisi asuntonsa ilmaiseksi mutta kun ei kelpaa edes ilmaiseksi. Sama koskee koko suomen itäistä puolta. Varkauskin on nykyään aavekaupunki.

Äänestä
  • Eikös juuri Varkaudessa ole ne okt rakennettu kaatopaikan päälle, saako rotat bonuksena?

    Äänestä

  • Kuka hullu moisen riesakseen hyvää hyvyytään ottaisi. Kyllä siitä maksaa pitää.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Kuka hullu moisen riesakseen hyvää hyvyytään ottaisi. Kyllä siitä maksaa pitää.

    Juu, paljon kuluja, veroja ja maksuja. Usein vielä isoja remontteja olisi tehtävä/teetettävä. Joten ei viitsi ottaa nimiinsä edes ilmaiseksi.

    Äänestä

Kerrostalon purkaminenkin tuo ison laskun osakkaille.

Äänestä

Kotkaan on tulossa noin 2 000 henkeä työllistävä akkutehdas, joten ei Kotkan peli vielä ole pelattu.

Äänestä

Pakolaiset sinne vaan niin ovat pois jaloista.

Äänestä

Kohta tuo sama tulee Pohjois- Suomeen hiljaa mutta varmasti, ens talvi on paha. Kukaan ei uskalla ostaa, mm. siksi että asuntomarkkinoilla häärää liian paljon kusetussakkia, huono kello kauas kuuluu..Ostajan osa on tehty aivan mahdottomaksi, pelkkä ostotarjous velvoittaa pakko-ostoon, vaikka kuntotarkastuksessa ilmenis vaikka mitä vikoja. Varokaa ostotarjouksen jättämistä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kauppoja ei tehdä yhtään, tarjosin okt 1000 euroa kun myyjä pyysi 35k.....rupesin nauramaan ja sanoin että odota kun talvi tulee ja sähkölaskut ja kiinteistöverot nousee.....not my problem. Homeesta ei kannata vaan maksaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu