Venäläisiä sotilaita on kuollut noin 225000. Saman verran ukrainalaisia. Lisäksi tulevat Ukrainan siviilit.
Puoli miljoonaa ihmistä on kuollut Putinin sodassa
Anonyymi-ap
23386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
putinistien pirut👹👺
Korjataan sen verran, että puoli miljoonaa kuollut Bidenin/Zelenskin sodassa. Sota olisi vältetty. jos Minsk 2 olisi toimeenpantu, mutta sen esteeksi asettui Biden ja vasalli Zelenski.
Sotahullujen putinistipirujen👺👹 hyökkäyssota itsenäiseen Ukrainaan
Näin se menee. Mutta ukraina antautuu pian venäjän sankarilliselle armeijalle ja ukrainan kansa saa odottamansa vapauden nykyisen sortohallinnon alta ja saa samanlaisen hienon demokratian kuin venäjällä on . Sitä ukrainalaiset odottavat intomielellä , sananvapautta ja vapaata mediaa kuten venäjällä .
Ukrainassa demokratia loppui Maidanin vallankaappaukseen. Sen jälkeen 12 oppositiopuoluetta on lakkautettu, venäjänkielisiltä oman kielen virallinen asema on poistettu, samoin kuin heidän oma ortodoksikirkon patriarkaattinsa. Mikäli Zelenskin joukkoja ei päästetä näille pääasiassa venäjänkielisille alueille, heidän oikeutensa kieleen, uskontoon ja kulttuuriin säilyvät.
Venäläinen kulttuuri on slaavikyykyssä häpeämistä. Kyllä venäläisestäkin voi muutamassa sukupolvessa jalostua ihminen jos on ilman keskushallinnon vaikutusta.
Niin niin ja minähän kirjoitinkin että kun venäjän sankarillinen armeija vapauttaa ukrainan niin ukrainan kansa saa samanlaisen upean ja hienon demokratian kuin venäjällä , kansalais - ja sananvapauksineen , ukraina saa myös vapaan median kuten venäjällä ja aivan samoin kuin venäjällä on täysin riippumaton oikeuslaitos joka ei anna koskaan poliittisia tuomioita toteutuu myös ukrainassa. Voi ukrainan kansan onnea silloin !
Sinut pitäisi lisätä joukkoon pikimmiten.
Edes sotapropaganda ei ilkeä liioitella niin paljon kuin trollialoittaja!
Että saavutus tuokin...
Puoli miljoonaa venäläistä on kuollut jo pelkästä häpeästä. Loput ei edes älyä hävetä.
Aika pieni osa niistä "venäläisistä sotilaista" on venäläisiä. Lähinnä Putin on tuolla tapattanut etnisiä vähemmistöjä.
No olisit nyt edes kirjoittanut että 500 miljoonaa, joista ainakin sata miljoonaa lapsia... 😂 Natottajat... Toivottavasti joskus opitte edes sen verran että osaatte hävetä tollouttanne.
"Toivottavasti joskus opitte edes sen verran että osaatte hävetä tollouttanne."
Tiltulle terveisiä venäjältä
Tämä sanonta on nyky Venäjällä nyt hyvin suosittu:
”Sillä aikaa kun pelkäsimme, että internet pilaa lapsemme, televisio tuhosi vanhempamme.”
Jos venäjä olisi noudattanut kansainvälisiä tunnustettuja rajasopimuksia kansainvälisiä lakeja ja YK:peruskirjaa pitäen hyökkäysjoukkonsa omien rajojensa sisällä puoli miljoonaa ihmistä eläisi onnellisena ja tavallista arkeaan niin venäjällä kuin Ukrainassakin.
Pienen mitättömän oloisen diktaattorin lapselliset haaveet omasta suurmies statuksesta ja illuusiot suurvenäjästä ovat aiheuttaneet valtavasti pahaa viattomille ihmisille .
Kyllä se vaan niin on että kun rajat on aikoinaan suhkot järkevien johtajien toimesta piirretty ja kansainvälisesti tunnustettu niissä on pyrittävä pysymään venäläisten nyt suorittaman valloitussodan kaltaiset toimet ovat tietoinen hyppy helvettiin ja kurjuuteen josta on ankarimmat rangaistukset annettava kaikille venäläisille jotka ovat tähän tilanteeseen olleet arkkitehtejä.
" suhkot järkevien "
Sota olisi vältetty vain pienellä rajan siirrolla, jonka molemmin puolin olisi asunut suhtkoht tyytyväinen väki.
No ei se kaikkia olisi rauhoittanut " Seuraavaksi on Suomi" !
Venäjän natsit ei itse älyä joten maa täytynee uudelleen asuttaa.
Ukrainalaiset johtoon Venäjälle.
Amerikkalaiset kun käyvät sotimaan niin 75% kuolleista on siviilejä.
Venäjän diktatuuri koko ajan mennyt pahempaan suuntaan ja sotakääpiön harhat pahentuneet joten oli tämä odotettu tulema.
Jos Venäjällä vielä tukea löytyy tämän hullun ristiretkelle saavat myös itse suuremman vastuun kantaa.
Ei se ole presidentti eikä mikään ellei mene miljoona rikki kertoo Putin.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/7974ad44-60f3-49ad-9ae8-2262e987160b
tämän vuoden tammikuusta huhtikuuhun Venäjän federaation väestön luonnollinen lisäys oli 189 000 ihmisen verran negatiivinen, eli pelkästään syntyneistä ja kuolleista laskien väestö väheni. Luku on huomattavasti korkeampi kuin koronapandemiaa edeltävässä ajanjaksossa.
Tilastoja analysoivan MMI:n mukaan Venäjän demografinen kuva onkin tällä hetkellä yksi maailman huonoimmista.
Kolmen viime vuoden aikana maa on menettänyt noin kaksi miljoonaa ihmistä enemmän kuin se olisi tavallisesti menettänyt sodan, sairauksien ja maastamuuton seurauksena. Lisäksi 15-vuotiaiden venäläisten miesten elinajanodote on pudonnut lähes viidellä vuodella
Samanaikaisesti maan syntyvyyden laskun kanssa kuolleisuus kasvaa Venäjällä.
Rosstatit tilastojen mukaan tämän vuoden tammikuusta huhtikuuhun Venäjän federaation väestön luonnollinen lisäys oli 189 000 ihmisen verran negatiivinen, eli pelkästään syntyneistä ja kuolleista laskien väestö väheni. Luku on huomattavasti korkeampi kuin koronapandemiaa edeltävässä ajanjaksossa.
Tilastoja analysoivan MMI:n mukaan Venäjän demografinen kuva onkin tällä hetkellä yksi maailman huonoimmista.
Kolmen viime vuoden aikana maa on menettänyt noin kaksi miljoonaa ihmistä enemmän kuin se olisi tavallisesti menettänyt sodan, sairauksien ja maastamuuton seurauksena. Lisäksi 15-vuotiaiden venäläisten miesten elinajanodote on pudonnut lähes viidellä vuodella
Kyseessähän on tietenkin Joe Bidenin ja Boris Johnsonin sota.
He tyrmäsivät Minsk 2 -rauhansopimuksen ja lupasivat asetoimitukset Zelenskille sodankäyntiin Venäjää vastaan tarvittaessa vaikka viimeiseen ukrainalaiseen asti.