Hallitusohjelman säästöt murskaavat työttömien talouden
hallitusohjelmasta tihkuneet tiedot ovat työttömien erittäin huolestuttavia. säästöt mm. työmarkkinatukeen, asumistukeen sekä ansiosidonnaiseen työttömyysturvaan ovat mittavia ja vaarantavat työttömän toimeentulon monin tavoin. Kokonaispaino murskaa työttömien talouksia – ja johtaa toimeentulotuen byrokraattiseen tarveharkintaan yhä useamman työttömän kohdalla.
hallitusohjelmasta tihkuneet tiedot ovat työttömien erittäin huolestuttavia. säästöt mm. työmarkkinatukeen, asumistukeen sekä ansiosidonnaiseen työttömyysturvaan ovat mittavia ja vaarantavat työttömän toimeentulon monin tavoin. Kokonaispaino murskaa työttömien talouksia – ja johtaa toimeentulotuen byrokraattiseen tarveharkintaan yhä useamman työttömän kohdalla.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Niiiih...
Oliskos se sitten lähettävä töitä kahtelemaan,
kun mariinin velekabileet on ohi
ja ilimasen rahan hanat männöö kiinni...
ja keillehän sitä rahaa jaettiin vastikkeetta , satatonnia sinne tänne joka kioskiin . nopeasti ja riittävästi ettei vaan liian vähää olisi antaneet...... missä tulokset tai analysointi toimien tehosta veronmaksajille .
Jos esm jaettiin asianajatoimistolle,katsastuskonttorille, olutpanimolle, motonetille IKH joka palauttisen. Valtavan hälyn takia. Joten miltei jokainen anomus oli aiheeton.
Aloittaja on täysin oikeassa. Orpon perskokkare-hallitus on ensimmäinen itsenäisen Suomen historiassa, joka kieltää ihmisarvon noin kymmeneltä prosentista kansalaisia ja vielä useammalta lapselta.
Jos köyhien ja sairaiden ainut tuki on siinä, että kaljan verotus ei nouse ja annetaan valtionavustusta leipäjonoihin, on suunta selvä: ollaan Puolan ja Unkarin tiellä. Suuntana 1930-luku!
Hyvästi perustuslaki, oikeudenmukaisuus, laillisuus, ihmisarvo ja ihmisoikeudet.
Tätäkö oikeasti persut halusi, tähänkö oikeasti myöntyvät sivistysporvarit, ruåtsalaiset ja kristillisdemokraatit?
Naamiot on totisesti riisuttu, kuten riisuttiin Venäjän hyökkäyksessä Ukrainaan.
Hallituspuolueiden (ja niille ohjelman sanellut EK) naamioiden alta ovat paljastuneet rasistiset, fasistiset ja sadomasokistiset hirviön kasvot.
Totuus on jotta osa on ollut kokoikänsä vain avustuksen varassa. Joten miksi maksaisimme heille? Syy ei ole meille kuuluu.
Avustusten ilmaiseksi jako loppuu työtön nääntyy on hyvä että toimeentulotuki muuttuu aktivointitoimenpiteeksi menkää töihin älkää eläkö toisten verorahoilla loputtomiin
Vanha viidakon sanonta, persu pettää aina!
Se voi laiskasta tuntua siltä.😁
Hauskaa luettavaa kun kelavässykät kauhuissaan töihin joutumisesta🤣🤣🤣, pitää jotain hanttihommia keksiä kun meidän työpaikalle näitä 20v työttömänä olleita laahustaa🤣🤣, ei näitä voi normi hommiin laittaa kun toiset kärsii hoopoilioista🤣🤣
Taidat olla itse jossain aputöissä? Millainen työpaikka on sellainen missä katsellaan laahustavia ja mitääntekemättömiä janttereita? Ei sellainen tuota työantajalle mitään, paitsi kuluja.
Työpaikkasi taitaa olla Niuva, ja työsi on olla siellä asiakaana....
Monen toimeentulotuki ja työmarkkinatuki kuntouttava työtoiminta asiakkaan paikka olisi Niuvanniemi voisiko näiden järkeä selvittää. hallituksella on hyviä asioita toimeentulotukea saadakseen työkykyisten työttömien pitää tehdä työtä. eri asia mielenterveys ja päihdeongelmaiset heikkoälyiset jne. ei nämä ressukat kykene mihinkään töihin
Mitäs ne "asiakkaat" sieltä ostavat tai mitä yleensä siellä asioidaan?
Mitä vikaa on "aputöissä "? Suurin osa työttömissä on aputöissä, siis eivät pomona, kymppinä tai peräti omistajina.
Parempi vaikka aputöissä kuin ei työssä ollenkaan.
Totta. Ja parempi pienikin palkka kuin ei rahaa ollenkaan.
Tai saappi olla jotta puhut kokomuksen rinta äänellä.
Joka ruoskaa säästää, se kansaa vihaa.
Ken ei työtä tee, sen ei syömänkään pidä.
meillä on 500 000 metsästäjää kertaa 2 asetta- eikö yksi orpo orvoksi jää sillä ei ookupilkki ja perhovapa seki pinkki.
Työttömät! Menkää lakkoon älkääkä menkö töihin, niin kyllä sitten hallitus ottaaa teidät vakavasti,,,etenkin vuosikausia työttömänä olleet.
Sairaspäivärahalle.
työtön saikulle lääkäri nauraa ja vittuilee antaa ksylitolipastillin ja ajaa Mercedes Benz sähköautolla pois lomalle juppi mökkiin naimaan 1000€ huoria
Dynaamista terveydenhoitoa 🏋🏼♂️
Lakko on kielletty kommarikyttä tulee ja sumuttaa ohc:tä päi näköö ja rlokapina nauraa
Meillähän riittää niitä ns sosiaalisti työrajoitteisiä sekä valmiisiin pöytään tulijoita. Joten vielä olisi kiristämisen tarvetta. Onhan jopa jotkut kertonut jotta ei ikinä töihin. Miksi me heitä elämemme? Laitetaan ilman tukeja.
Kuitenkin hetilakkoon. Eikä vasta kesällä. Istukoon persejäässä.
murskautuu paskaksi ja palasiksi työttömät joutavat ahdinkoon ei verorahoilla voi antaa luksusta elämään
Työnantajat valittaa, ettei ole työntekijöitä. Työttömät valittaa, ettei ole töitä. Työkkäri, ettei ole kunnon paikkoja. Ikuinen kissan hännän veto. Joko olet liian vanha töihin tai liian nuori ja kokematon. Suhteilla taitaa edelleen täälläkin toimia työmarkkinat. Tieto kulkee molemmista suunnista, kuka on hyvä tekemään töitä ja ketä ei ainakaan kannata ottaa.
Etelä-suomessa tarjottiin 10henkilölle työpaikkaa. Seuraavana aamuna 9 olipoissa ja yksisoitti jotta ei tuletöihin. Tämä on tosi sen kertoi työpaikalla oleva.
Työtön luisuu voittajaksi 🏆
Ei taida enää persemäkiluistaa ja olla voittaja. Ja hyvä niin. Jokuraja pitää olla näille lusmuille.
Jospa seuraava demarihallitus älyää puuttua porvarien veronkiertoon ja alkaa roimia niille venkoilijoille veroja kunnolla.