Varsinainen kilpailuyhteiskunta, voittamisesta rangaistaan veromätkyillä:
https://yle.fi/a/74-20037101
Onko missään muussa maassa tällaista??!!
https://yle.fi/a/74-20037101
Onko missään muussa maassa tällaista??!!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Suomen hyvinvointivaltio kustannetaan verovaroin. Jokkiskisoihinkin ajetaan verovaroin rakennettuja teitä pitkin jne. Jos jokkiskisoissa ajetaan onnettomuus jossa kuljettaja tai joku joutuu sairaalaan, sekin kustannetaan verovaroin.
Sellaista se on.
Vakuutukset korvaavat onnettomuudet, ei yhteiskunta. Koetahan keksiä joku toinen valhe...
Vakuutus ei korvaa erikoissairaanhoitoa.
Huomaa kyllä ettet ole tainnut koskaan isommin vakuutuksia tutkiskella.
Ahne verottaja ja ahne hallitus, meille kaikki, sinulle ei mitään.
"In Finland we have this thing called reilu meininki".
Suomi OLI hyvä maa kunnes kokoomuslaiset pilasivat sen.
Ilman veroja jokkiskisoja ei olisi.
Tälläinen huotran maa suomi
Muuta Venäjälle, paljon pienempi verotus.
Ukrainaa tarvitaan rahaa
Suomen pitää pussii kaikesta eikä mikään riitä
Olisi järjestäjä maksanut ne arpajaisverot niin voittajien ei tarvitsisi.
Verottaja kyttää jotain kahvipakettivoittoja ja pullonkerääjiä, mutta katsoo läpi sormien yritysten ja osakkeenomistajien harjoittamaa veronkiertoa, sekä muiden kovapalkkaisten, kuten lääkärien veronkiertoa muuttamalla palkkansa pääomatuloksi, joka tietenkin manipuloidaan vielä veroparatiisimaahan pöytälaatikkofirmaan ettei vaan tarvitsisi Suomeen maksaa mitään veroja :/
Täysin sairasta ja kieroa, silkkaa vääryyttä!!! Tässä ei ole mitään oikein saati puolusteltavaa, tämä on täysin väärin!!!
"Onko missään muussa maassa tällaista"
Itse asiassa on, monessakin. Esimerkiksi Yhdysvalloissa kaikki palkinnot, lottovoitot tms. maksetaan verottomina ja on saajan vastuulla maksaa niistä verot. Ja kyllä ne sielläkin osataan vastahankaisilta periä.