Tienaako helluntailaisissa

hyvin ? Mistä niitten rahat tulee ?
13215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Rahat tulee meiltä helluntailaisilta!
"Iloista antajaa Jumala rakastaa".
Rahaa on!

Äänestä
  • 😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

    😍 ­N­y­m­­­f­­­o­m­­­a­­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17899425u

    🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

Hyvä kysynys. Pastorien ja muiden työntekijöiden palkkakulut, sähköt, tilat… Helluntaiseurakunnan menot rahoitetaan vapaaehtoisilla lahjoituksilla ja kolehdeilla ja mulla toiminnalla, kuten kirpputorit yms. Pastorien palkan päälle myös saattaa seurakuntalainen sujauttaa vapaaehtoisen avustuksen. Tuntuu vaan että ei se toiminta voi mitenkään pyöriä jonkun kolehdin ja myyjäisten voimin, rahoitusta täytyy tulla ulkopuolelta mutta en tiedä mistä.

Äänestä

Ei tienaa ainakaan pastorit. Suurin osa on ihan normi duunareita ja ehkä muutama korkeakoulutettu ja yrittäjä joukossa.

Varmaan joku Keijjo Leppänen ja Sari Essayah tienaa.

Äänestä

Maailman Helluntaiyhteisö (engl. Pentecostal World Fellowship, PWF) on helluntailiikkeen maailmanlaajuinen organisaatio ja veikkaan että se rahoittaa toimintaa.

Äänestä
  • >>>veikkaan että se rahoittaa toimintaa.<<<

    Veikkaamalla saa harvoin seitsemän oikein.
    Yleensä ei yhtään tai korkeintaan kaksi oikein.

    Äänestä

Mammona, mammona ja mammona. Sehän meitä vain kiinnostaa herjaamisen ohella.

Äänestä

Mites nämä säännöllisinä toistuvat vapaaehtoiset lahjoitukset… maksetaanko niistä veroja vai vaihtaako helluntaisrurakunnassa setelitukko omistajaa veljeltä veljelle ?

Äänestä
  • Oletko kuullut ydistyslaista ja kirjanpitolaista ?
    "Hallituksen on huolehdittava siitä, että yhdistyksen kirjanpito on lainmukainen ja varainhoito on luotettavalla tavalla järjestetty."

    Äänestä

Pankkitililtä.

Äänestä

Myös valtio avustaa uskonnollisia yhteisöjä. Verovaroin tuetaan mikä tälläisenä aikana pitäisi olla leikkauslistalla.

Äänestä
  • Suomen helluntaihin ei ole ikinä tullut penniäkään rajojen ulkopuolelta eikä mistään minkäänlaisina avustuksina.

    Uskovat rahottavat itse tarpeensa.

    Koittakaa nyt elää sen faktan kanssa.

    Äänestä

Marika kehui, kun laittoi firmansa konkurssiin!
Verottaja kuulemma vaati liikaa!

Kaikilta verottaja vaatii liikaa!
En ole kuullut koskaan kenenkään sanovan että verottaja ottaa häneltä liian vähän!

Jeesus Kristus Herramme Sanoi: Antakaa Keisarille mikä Keisarin on ja Jumalalle mikä Jumalan on !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

hyvin ? Mistä niitten rahat tulee ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu