6.12.1917 eduskunta valitsi Suomen itsenäiseksi. 100-88. SDP vastusti.
Demarit Venäjän tuella hyökkäsi asein itsenäisyyttä kannattaneiden kimppuun.
Demarit Venäjän tuella hyökkäsi asein itsenäisyyttä kannattaneiden kimppuun.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Molemmissa äänestyksissä 188 edustajaa äänesti, mikä on varma merkki tulevasta tälläkin kertaa.
Lahtari satuilee taas demarien aikomuksista. Vuonna 1917 ei ollut Venäjä-nimistä valtiotakaan edes olemassa vaan Neuvosto-Venäjä. Tämä osoittaakin todeksi sen, ettet sinä piittaa historian faktoista paskaakaan vaan olet kehitellyt itse omat satusi. Valheillasi on selvästi lyhyempääkin lyhyemmät jäljet.
https://webpages.tuni.fi/sochistoria/suomi80/art6.htm
Väität ettei ollut eduskunta äänestystäkään jonka SDP hävisi 100-88 Suomen itsenäisyydestä.
27.1 1918 SDP hyökkäsi, Stalinin yllytyksestä juuri itsenäistyneeseen Suomeen. Punakapinalliset häki förskottia Suomenpankista. Stalin oli SDPn puoluekokouksessa marraskuussa 1917 yllyttämässä tovereita aseelliseen kapinaan.
Ihan kuin nyt Ayjohtajat ja vasemmisto hyökkäisi kun väärin äänestetty, nyt Putinin yllyttämänä. Riku Aalto olisi tehnyt teltan mukaansa sadan euron seteleistä.
**Bolševikkien Helsingin neuvoston päämajassa, nykyisessä presidentinlinnassa pidettiin marraskuun 8. päivänä 1917 vallankumousta valmisteleva kokous, jossa oli läsnä kolme venäläistä kommunistia: Pavlo Dybenko, A. L. Seinman ja Ivar Smilga sekä pietarinsuomalainen bolševikki Jukka Rahja ja heidän lisäkseen seitsemän suomalaista sosialidemokraattia; Kullervo Manner, K. H. Wiik, Edvard Gylling, Matti Turkia, Pietikäinen, Torniainen ja Otto Wille Kuusinen. Pitkän neuvottelun jälkeen ja venäläisten bolševikkien painostettua suomalaisia, suomalaiset sosialistit lupasivat seurata venäläisten bolševikkien esimerkkiä ja ryhtyä aseelliseen vallankumoukseen. Venäläiset bolševikit lupasivat toimittaa tarvittavat aseet. Vallankumouksen johtoelimeksi sosiaalidemokraattien ja Suomen Ammattijärjestön (SAJ) johtajat perustivat 9. marraskuuta 1917 Työväen vallankumouksellinen keskusneuvoston. Keskusneuvostoon tuli jäseniä punakaartista, Helsingin työväenjärjestöjen eduskunnasta, puoluejohdosta ja Ammattijärjestöstä ja sosiaalidemokraattisesta eduskuntaryhmästä. Puheenjohtajaksi valittiin Kullervo Manner ja sihteeriksi Yrjö Sirola.
Työväen vallankumouksellinen keskusneuvosto lähetti Evert Huttusen ja Yrjö Sirolan Pietariin viemään toverillisen tervehdyksen uudelle neuvostohallitukselle. Pietarissa Lenin kysyi heiltä, milloin suomalaiset ryhtyvät vallankumoukseen. Huttunen ja Sirola eivät voineet antaa tähän selvää vastausta. He tapasivat myös muita neuvostojohtajia, kuten Stalinin, Trotskin ja Zinovjevin.[54] Lenin lupasi täyden tukensa Suomen vallankumoukselle ja lupasi Venäjän Itämeren-laivaston olevan tarvittaessa vapaasti käytettävissä. Lenin kehotti suomalaisia sosialisteja aloittamaan yleislakon katkaistakseen yhteydet Pietariin, jotta Kerenskille uskollisia joukko-osastoja ei voitaisi siirtää Pietariin.
Työväen vallankumouksellinen keskusneuvosto äänesti 12. marraskuuta, Me vaadimme -ohjelman kaaduttuakin, äänin 18–8 vallanottoa vastaan. Keskusneuvosto ja Suomen Ammattijärjestö julistivat 14. marraskuuta Suomeen yleislakon. Parissa päivässä 85 000 työläistä oli lakossa ja Etelä-Suomen keskeiset paikkakunnat olivat paikallisten lakkokomiteoiden hallinnassa. SDP oli omaksunut tiukan luokkataistelulinjan.**
Lue aivokääpiö se linkkijuttu!
Mites persutrolli tää paskanheitto liittyy Suomen Keskustaan?
Jatkan myös ällistyneisyyttä asiassa, ketkä hemmetti tuon Marko Asellin äänestää tuonne istumaan. En ole koskaan nähnyt puhuvan mitään, onko saanutkaan mitään aikaan??????
Kysyn vaan. 🤑🤑🤑🇫🇮🇫🇮🇫🇮
Riittää kun joskus huutaa "toverit.. toverit"
Mutta hei!!!! Tänään Asell taisi jotain mumista eduskunnassa. En kuullut mitä, koska helteen takia tuuletin piti ääntä. Wauuuu!!!!!!
Bile Ilmari yksin istuu eduskunnan lauteilla. Sanna jo etsimässä uutta bilepaikkaa juhannukseksi. Kesärata poissa kuvioista. 💪💃🏻
Että oikein valittiin "päämsiteriksi"?
Mitä muuta tuommoinen tekee, kuin valehtelee?