Ehud Barak luopui temppelivuoresta

EHUD BARAK suostui luopumaan OSASTA TEMPPELIVUORISTA, VANHA KAUPUNKI

(JNS) Barakin hallinto suostui luopumaan osasta Israelin suvereniteettia Jerusalemin vanhassakaupungissa ja Temppelivuorella joulukuussa 2000 Israelin valtionarkiston sunnuntaina julkaiseman Clintonin hallinnon ehdotuksen virallisen vastauksen mukaan. .

Israel suostui luopumaan suvereniteetistaan ​​Temppelivuoren moskeijoiden alueella, Ynet raportoi.

Hepreaksi Clintonin hallinnon ehdotuksen reunaan kirjoitettujen kommenttien joukossa: "de facto suvereniteetin jako Temppelivuorella".

Israel vaati jatkuvaa suvereniteettia Länsimuuriin, Länsimuuritunneliin, Makhkame-rakennukseen, josta on näkymät Temppelivuorelle, Siloam-tunneliin (alias Hiskian tunneli), Daavidin kaupunkiin ja Öljymäelle.

Israel suhtautui varauksellisesti Yhdysvaltojen ehdotukseen antaa vanhan kaupungin armenialainen kortteli palestiinalaisille ja sanoi: "Armenialaiset eivät ole arabeja."

Israel ehdotti sen sijaan, että "kaikki Jaffan portista suoraan ja vasemmalle [kristittyjen ja muslimien kortteli] on palestiinalaisia ​​ja kaikki oikealla [juutalaisten ja armenialaisten kaupunginosat] on israelilaista."

Israel vaati pitämään 80 % Juudean ja Samarian israelilaisista Israelin suvereniteetin alaisina, mikä merkitsi vain 8 % alueen säilyttämistä. Se suostui myös säilyttämään enintään 2 prosenttia Gazan kaistasta, Ynet raportoi.

Israel ei saanut myönteistä vastausta useisiin sen pyyntöihin, asiakirja osoittaa.

Israel ilmaisi huolensa siitä, ettei palestiinalaisten tunnustamista juutalaisten Temppelivuorta koskevasta kertomuksesta hyväksytty.

Israel luopui vaatimuksestaan, että palestiinalaisten itsemääräämisoikeus arabienemmistöalueilla rajoittuisi Vanhankaupungin lähiöihin.

Sen vaatimusta, jonka mukaan palestiinalaisten suvereniteettia Jordanin laaksossa lykättäisiin lopullista asemaa koskevien neuvottelujen loppuun asti, kuvailtiin "ei mahdollisuutta" hyväksyä.

Lisäksi Israelin vaatimusta kansainvälisten joukkojen sijoittamisesta vain Jordanin laaksoon ja Gazan Egyptin rajalle ei hyväksytty. Yhdysvaltain ehdotus oli, että joukkoja sijoitettaisiin myös Palestiinan valtion ja Israelin valtion väliselle rajalle.

Presidentti Bill Clintonin neuvottelijat eivät myöskään hyväksyneet Israelin ehdotusta siitä, että Hebron, Raakelin hauta Betlehemin ulkopuolella, Josephin hauta Nablusissa ja muut pyhät paikat jäisivät sen suvereniteettiin.

Dokumentti, Israelin virallinen vastaus Clintonin ajatuksiin, on osa edesmenneen Noah Kinartin arkistotiedostoa, joka oli puolustusministerin neuvonantaja siirtokuntaasioissa ja Israelin neuvotteluryhmän jäsen.

Asiakirja sisältää englanninkielisen kirjeen, jonka pääministeri Ehud Barakin kansliapäällikkö Gilead Sher lähetti tammikuussa 2001 Clintonin kansallisen turvallisuuden neuvonantajalle Sandy Bergerille.

Kirjeessä Sher sanoi, että Israel näkee ääriviivat "keskustelun perustana edellyttäen, että ne pysyvät sellaisenaan palestiinalaisten hyväksymänä keskustelun perustana.

"Israel pyytää useita selvennyksiä Israelille elintärkeistä asioista", Sher lisäsi.

2

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      28
      5430
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      163
      1877
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      158
      1519
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1314
    5. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      24
      1201
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1135
    7. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      71
      1088
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      210
      1033
    9. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      42
      968
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      38
      885
    Aihe