Ehud Barak luopui temppelivuoresta

EHUD BARAK suostui luopumaan OSASTA TEMPPELIVUORISTA, VANHA KAUPUNKI

(JNS) Barakin hallinto suostui luopumaan osasta Israelin suvereniteettia Jerusalemin vanhassakaupungissa ja Temppelivuorella joulukuussa 2000 Israelin valtionarkiston sunnuntaina julkaiseman Clintonin hallinnon ehdotuksen virallisen vastauksen mukaan. .

Israel suostui luopumaan suvereniteetistaan ​​Temppelivuoren moskeijoiden alueella, Ynet raportoi.

Hepreaksi Clintonin hallinnon ehdotuksen reunaan kirjoitettujen kommenttien joukossa: "de facto suvereniteetin jako Temppelivuorella".

Israel vaati jatkuvaa suvereniteettia Länsimuuriin, Länsimuuritunneliin, Makhkame-rakennukseen, josta on näkymät Temppelivuorelle, Siloam-tunneliin (alias Hiskian tunneli), Daavidin kaupunkiin ja Öljymäelle.

Israel suhtautui varauksellisesti Yhdysvaltojen ehdotukseen antaa vanhan kaupungin armenialainen kortteli palestiinalaisille ja sanoi: "Armenialaiset eivät ole arabeja."

Israel ehdotti sen sijaan, että "kaikki Jaffan portista suoraan ja vasemmalle [kristittyjen ja muslimien kortteli] on palestiinalaisia ​​ja kaikki oikealla [juutalaisten ja armenialaisten kaupunginosat] on israelilaista."

Israel vaati pitämään 80 % Juudean ja Samarian israelilaisista Israelin suvereniteetin alaisina, mikä merkitsi vain 8 % alueen säilyttämistä. Se suostui myös säilyttämään enintään 2 prosenttia Gazan kaistasta, Ynet raportoi.

Israel ei saanut myönteistä vastausta useisiin sen pyyntöihin, asiakirja osoittaa.

Israel ilmaisi huolensa siitä, ettei palestiinalaisten tunnustamista juutalaisten Temppelivuorta koskevasta kertomuksesta hyväksytty.

Israel luopui vaatimuksestaan, että palestiinalaisten itsemääräämisoikeus arabienemmistöalueilla rajoittuisi Vanhankaupungin lähiöihin.

Sen vaatimusta, jonka mukaan palestiinalaisten suvereniteettia Jordanin laaksossa lykättäisiin lopullista asemaa koskevien neuvottelujen loppuun asti, kuvailtiin "ei mahdollisuutta" hyväksyä.

Lisäksi Israelin vaatimusta kansainvälisten joukkojen sijoittamisesta vain Jordanin laaksoon ja Gazan Egyptin rajalle ei hyväksytty. Yhdysvaltain ehdotus oli, että joukkoja sijoitettaisiin myös Palestiinan valtion ja Israelin valtion väliselle rajalle.

Presidentti Bill Clintonin neuvottelijat eivät myöskään hyväksyneet Israelin ehdotusta siitä, että Hebron, Raakelin hauta Betlehemin ulkopuolella, Josephin hauta Nablusissa ja muut pyhät paikat jäisivät sen suvereniteettiin.

Dokumentti, Israelin virallinen vastaus Clintonin ajatuksiin, on osa edesmenneen Noah Kinartin arkistotiedostoa, joka oli puolustusministerin neuvonantaja siirtokuntaasioissa ja Israelin neuvotteluryhmän jäsen.

Asiakirja sisältää englanninkielisen kirjeen, jonka pääministeri Ehud Barakin kansliapäällikkö Gilead Sher lähetti tammikuussa 2001 Clintonin kansallisen turvallisuuden neuvonantajalle Sandy Bergerille.

Kirjeessä Sher sanoi, että Israel näkee ääriviivat "keskustelun perustana edellyttäen, että ne pysyvät sellaisenaan palestiinalaisten hyväksymänä keskustelun perustana.

"Israel pyytää useita selvennyksiä Israelille elintärkeistä asioista", Sher lisäsi.

2

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      118
      1639
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe