https://www.kouvolansanomat.fi/paikalliset/6021796
Jotkut perussuomalaisissa saattaa ymmärtää mihin Riikka Purran on nimensä laittanut. Kyllä se niin lopulta on, että "omat koirat purevat" persuissakin!
Jotkut perussuomalaisissa saattaa ymmärtää mihin Riikka Purran on nimensä laittanut. Kyllä se niin lopulta on, että "omat koirat purevat" persuissakin!
Vastaukset 51
Vanhimmat
Paras takaisinmaksun tapa Purralle kusettajakaartinsa ohella olisi, että persuduunarit kääntyisivät demarien duunariosastoon. SDP:ssä on nousemassa oikeistodemari johtoon ja puolue siirtymässä siis oikemmalle pois vasemman laidan "marinismista".
Eikö hallitusohjelma ole hyvä nyt koska myös kristilliset ja rkp sen hyväksyivät. Miksi ainoastaan persuja syytätte. Muistakaa että vihervasemmisto on kaksi kertaa mennyt kokoomuksen kanssa hallitukseen ja sielläkin on leikattu köyhiltä vanhuksilta ja lapsilta.
Kusettivatko Kokoomus, RKP ja KD omia kannattajiaan? Oletko sinä noin tollo?
Hallitus ohjelma on niin kokoomuslainen kuin olla ja voi ,suoraan elinkeinoelämän toivelistalta koplattu.
Kyllä
Niinpä, mitä te valitatte, kun muutkin ovat leikanneet. Persut lupasivat, ettei pienituloisilta leikata. Persut puhuu ja karavaani kulkee.
https://yle.fi/a/74-20033731
Kyllä tästä persupölhöt tulee mielenkiintoista!
Persut leikkaa omilta äänestäjiltään. Hehhehheh
Voiko olla noin idioottomaista.
Riikka Purra sanoi ennen vaaleja "Emme leikkaa pienituloisilta", jota Riikka Purra ei A-studiossa voinut enää sanoa (se siis olikin valhe ennen vaaleja). Kierteli kuin kissa kuumaa puuroa.
Nyt 10 000 €/kk ansaitseva saisi1200 veronalennuksen vuodessa, 2000 €/kk saisi 0 €?
Kuinkahan moni saa tuon kymppitonnin liksan?
"Kuinkahan moni saa tuon kymppitonnin liksan?"
Aika moni Kokoomuksen äänestä. Persuista tuskin kukaan muu, kuin rasvalärvi Purra ministerinpallilla. Ottaa vielä Orpolta poskeen niin niin saa ilmaiset kasvovoiteet ja tippiä.
Ay-liike tukee kouvolalaista perussuomalaista joka sanoi suorat sanat Purrasta.
(linkki)
Kuten jossain viestiketjussa jo totesin,persujen kannatus lähtee välittömästi tippumaan kun he pääsevät hallitukseen.Kusetus toimii ainoastaan oppositiossa.
Timo Soini ja Riikka Purra kuin kaksi marjaa, sillä erotuksella että Soini sentään naureskeli ja sutkautteli paskaa puhuessaan.
Totta. Timppa sutkautteli ja höhötti äänestäjiä pettäessään. Purra irvistää ja naama kiiltä kun hän hyrrää takkiaan. Etovia ominaisuuksia poliitikolta molemmat.
Ihan turhaan sinä moka--addick--maitojunasotilas--gubta nikkejä koko ajan vaihtelet kun toistat kuitenkin jokaisella niistä samat persupakkomielteet vainoinesi.
Soinin huvikuunarivero on pipertelyä Purran fataalin iskun rinnalla kohdistuen pienituloisimpiin suomalaisiin. Sen sijaan, että Purra olisi toteuttanut vaalilupauksensa maahanmuuttopolitiikan suhteen, niin iskikin puukkonsa syvälle suomalaisen työttömän sekä duunarin selkään ja kahvaa myöten.
Tai olisi Soinin kohdalla pitänyt kai oikeammin todeta, että huvikuunarivero olisi ollut pientä pipertelyä, jos sellaisen olisi saanut aikanaan läpi.
Leikkaa miljardin mamupoltiikasta? Kerro nyt toki mistä sinä tuon luvun kehitit? Samaan aikaan kun Purra leikkaa neljä - siis NELJÄ - miljardia Suomen köyhiltä, joista melkoinen osa on nimenomaan persujen äänestäjiä...
kehitysyhteistyö on mamupolitiikkaa s24palstat persujen vainoamiselle valjastanut sinimustaluotsi.
Missä teidän sinimustien leikkaukset mamupolitiikkaan viipyy? Ai niin eihän teitä vasaralaisia kiinnosta se, että persut pyrkii estämään Suomelle käymästä kuten Ruotsille jo kävi.
Lopeta kuule valehtelu.
Orpo olisi tehnyt leikkaukset vaikka persut olisivat joutuneet oppositioon mistä käsin ei mamupolitiikkaa kiristetä minkä sinä rotuoppia julkistava persuista pihalle potkittu ääliöoikeistolainen sinimustatrolli tiedät harvinaisen hyvin.
ntsi jonka ainoa vihollinen on maahanmuuttokriittiset persut ei mamut tai vihervasurit yksinomaan persut 😂😂😂
Mikä ihmeen valehtelu? Tuossa väitettiin että mamurahoista säästetään miljardi. Se on täyttä puppua. Mutta neljä miljardin leikkaus on tulossa SOTE puolelle. Tämän ovat sekä Purra että Orpo itse myötäneet. Ynnä Purra ei suostunut enää sanomaan, että PS ei leikkaa sosiaalitulon saajilta, vaikka hän näin vaalipuheissa vakuutti.
kuudenmiljardin leikkaukset suurelta osin sosiaali ja terveyspalveluita ja verohelpotuksia rikkaille voi halvatun halvattu.
Sama sota omien sivupersoonien kanssa taas jokaisessa viestiketjussa juhannuksesi mennessä saman parissa yhden äänen ihme.
2 minuuttia jaksoin katsoa kun mm saarikko moralisoi orpoa kuinka hän laittaa maakunnan pomot leikkaamaan peruspalveluista sen ollessa keskustan oma proggis. Edelleen, se oli Sipilä joka uhkasi maakuntien pomoja liitoksilla jos könttä soteen ei riitä Saarikon nyt syyttäessä siitä Orpoa.
Anteeksi häiriö sinimustahäirikkö jatka toki vihervasuri politiikkasi julistamista. Kait sinulla addick on samalla tavalla antifatarroja läppärissä kuten Anderssonillakin?
Et sitten surkeampaa selitystä keksinyt väistää persujen vastuu hallitusohjelman leikkauksista?
Tältä se suunnilleen näyttää. Orpon osalta sen ymmärtää, sillä hän on hyvin kiltti. eikä pohdi asioita syvällisemmin. Hän tekee sen mitä uskoo - huom! uskoo oikeaksi. ei mietiskele syntyjä syviä. Mutta leikkaamiset heikko-osaisimmilta ja veronalennukset suurituloisille on kyllä katala temppu. Se on kokoomuksen ulkokultainen näkemys. Ei kuulu pohjoismaiseen hyvinvointivaltioon. Se ei ole Suomen enemmistön tavoite, eikä saa olla Suomen pääsuunta.
Nyt näyttää menevän "päin mäntyä". Toivon tämän hallituksen kaatuvan heti kättelyssä. Orpo ja Purra lienevät tämän takana, mutta en usko Halla-ahon olevan tuollaisen politiikan takana. Hänellä sentään leikkaa ja hän tietää, että se johtaa katastrofiiin. Kyllä tässä on Orpo - Purra akseli merkittävässä roolissa. Millä tiedolla näin oletan? En kuulu puolueisiin, mutta minulla on kuitenkin tutkinnossani osana arvosana mm. Yhteiskuntapolitiikassa. Tiedän siitä jotakin. Kyllä SD on nyt lähempänä hyväksyttävää linjaa. Kannatan sitä näkemystä. Oikein pahaa tekee kun näkee kuinka äänestäjiä on huijattu oikein olan takaa tuollaisen politiikan taakse. Eiköhän hallitus kaadu - toivon sitä!
Olisko? Eihän mikään muu puolue nuole kokoomuksen persettä kuin hallituksessa mukana olevat puolueet. Ilman persuja siitä ei olisi tullut mitään!
No nyt tuli ja se ei miellytäkään petettäviä äänestäjiä.
Suo siellä, vetelä täällä ja Persut sen päällä!
Jos keskustan tukema hallitus olisi saanut jatkaa siitä olisiseurannut täystuho.
Niin tästä tulee nytkin.
Höpö höpö. Molemmat, sekä Keskusta että SDP kannattivat myös sopeutuksia, mutta eivät ihan Kokoomuksen ja PS:n mittaluokassa. SDP ainakin olisi tahtonut korjata valtiontaloutta sopeutustoimien lisäksi valtion tulopohjaa korjaamalla esim. tilkitsemällä verotuksen porsaanreikiä. Ex-pääministeri Rinne ehdotti 5 %:n lähdeveroa osinkojen verovapaille tuotoille, mutta tämähän ei Kokoomukselle ja EK:lle käynyt. Sen sijaan nyt Kokoomus ja PS ovat asettamassa 5 %:n omavastuun viimesijaiselle toimeentulotuelle.
Eli rikkaat rikastuu ja köyhät köyhtyy, kuten PersKeKo-hallituksenkin aikana vaan nyt vielä pahemmin ja syvemmältä.
Ammattiliiton taholla juttua hallitusohjelmasta:
https://proliitto.fi/fi/ajankohtaiset/pro-hallitus-ei-valita-ahkerasta-tyotatekevasta-suomalaisesta
Suksippa ex yökkäri demaripalstalle ay mafiaa hokemaan...Pienenä vihjeenä on äärimmäisen turhauttavaa kun sinä s kitsoluotsi tehtailet 18-22 tuntia vuoden jokaisena päivänä avauksia ja viestejä joissa haukut persuja asioista joita itse kannatat.
Ottiko lujille, kun totuus tulee ilmi. Itkeekö Persut kohta kovaakin, kun tuli lyötyä itse| itseään turpiin. Harvalla se onnistuu, mutta persuilta kumminkin. Ihan itse suoritettuna oman oksan sahaaminen on jo huomattavan tyhmyyden merkki!
Persut sai kosmeettisen muutoksen maahanmuuttoon ja siksi pienituloisten ja sairairaiden hyvinvointi kannatti uhrata.
Ei kannata huolestua, pummit elävät jatkossakin rikkaanpien kustannuksella.
Osa persuista on sinimustia. Osa kannattaa Venäjämielistä totuuspuoluetta ja osa on tolkun persuja, jotka tajuavat, että tekivät virheen, kun kannattivat suomalaista työmiestä lyövää PS-puoluetta. Tämä hallitus tulee kaatumaan ennätysajassa.
Samat ajatukset!
Persujen milestä suurin osa suomalaisista on "pummeja ja kommunisteja" ja siksi heitä pitää rangaista jo pelkästä olemassa olosta mahdollisimman ankarasti? Eli persujen eduskuntaryhmä toimiikin todellisuudessa kansantuomioistuimena ja rangaistukomppaniana?
Mamuja persut näpäyttivät pikkusormella, mutta kaikkia vähävaraisia suomalaisia samaan aikaan moukaroidaan astalolla päähän ja nakutetaan puukolla selkään. Tuossa valossa persujen hokema: "Perussuomalaiset on ainoa puolue joka pitää suomalaisten puolta" on joutunut aika outoon valoon sekä on osittoittautunut soiniluokan valehteluakin suuremmaksi kansan puliveivaamiseksi.
Ei pystynyt Purra toistamaan ennen vaaleja sanomaansa: "Köyhiltä ei leikata." Hillotolpalla on hyvä olla, ei huolet paina ei rasitu polla.
ile sinunkin vammaistuesta tullaan leikkaamaan.
Persujen äänestäjän ovat varmasti pettyneitä. Pettyneitä ovat myös Kokoomusta äänestäneet, jotka luottivat siihen, että pienituloisista pidetään huolta. Kokoomuksen normikannattajat ovat tyytyväisiä.
Onko tässä kuitenkin huijauksen makua?
En ole pettynyt, miksi olisin? Vihaan pummeja ja yhteiskunnan elättejä. Jos nyt saatte huutia, se on oikein.
Miksi vihaat suomalaisia? Virossa esim. ei elätellä pummeja, voisiko se olla vaihtoehto?
Sinulle toivon rakkautta elämään. raskasta tuollainen vihassa ja katkeruudessa piehtarointi. Oikea nainen saisi sinutkin tuntemaan arvokkaaksi, eikä tarvitsisi enää vihata kaikkia.
Muuta sinne, pääset sinäkin pinteestä!
Miltä tuntuu olla viherpunikki jolla leviää pian kupoli?
Ihan samat lait koskee sinua vai ajattelitko, että vasukeille ja persuille omat lait.
Olen ihan tavallinen suomalainen. En tosin persu. Sinulle syötetty olematon viholliskuva. ihan samanlaisia suomalaisia olemme kaikkija meidän kannattaisi pitää yhtä eliitin sortoa vastaan.
Purran oma valtiosihteeri, RAKENNUSPIIRTÄJÄ Slunga-Poutsalo antaa oivia ohjeita ministerille.
Taustapiru, persujen oma "työmies" Putkonen, vetää Purran häpeällisesti lentävien lepakoiden sekaan. Ei päässyt Putkonen eduskuntaan. Kukaan ei uskonut tuon kelmin ja raiskaajan valheita, mutta Riikkapa uskoo!
TERVEMENOA PERSUT !