puhunut sananvapaudesta eduskunnan puhemiehen pestiinsä liittyen?
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4f05c123-b7ed-40e9-bcf4-426007db0e23
Se taisi kestääkin vain yhden päivän. Vai oliko väärä ja kiusallinen aihe :D
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/65eac887-62dd-4143-a3fe-b4cbd007e85e
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4f05c123-b7ed-40e9-bcf4-426007db0e23
Se taisi kestääkin vain yhden päivän. Vai oliko väärä ja kiusallinen aihe :D
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/65eac887-62dd-4143-a3fe-b4cbd007e85e
Vastaukset 29
Vanhimmat
Arka aihe.
kyllä kansaa nyt naurattaa -
ja myötähäpeää persuille taas...
pikku pyyntö-
voisitteko persut ja kokoomuskin ystävällisesti poistua maamme politiikasta- että saisimme jotain järkeä suomalaisten elämään.
Ja etenkin demariedustajalle nauretaan, kun ei raukka edes tiennyt, että keskustelun aiheena oli hallitusohjelma :D
Pitäisikö tuollainen edustaja laittaa maitojunalla kotiin, joka ei edes ole selvillä keskustelun aiheesta. Mistä lie perähikiältä tullutkin.
Oli nimenomaan väärä aihe. Keskustelu koski hallitusohjelmaa, eikä hallitusohjelmassa ole uusnatsi osa-aluetta. Joku demari uuno ei ymmärtänyt mistä aiheesta oli tarkoitus keskustella ja Halla-aho joutui laittaa häirikön ruotuun.
Kas eihän tämän asian ymmärtäminen lopulta ollut ollenkaan vaikeaa!!
Ei ehkä hallitusohjelmassa, mutta hallituksessa kylläkin. Uskonpa ettei Allah-aho anna missään vaiheessa asiasta keskustella. Typerä tuomittu rikollinen.
Eikö hallitusohjelmasta puhuttaessa voi puhua myös sitä toteuttavien ministerien sopivuudesta.
Halla-aho puuttui sananvapauteen. Se on kiistatonta. Oliko puuttuminen aiheellista, on toinen kysymys. Jos nyt puuttuminen oli aiheellista, niin sen luulisi olevan aina vastaavissa tapauksissa, mutta onko se?
Etkö ymmärrä, että hallitusohjelmakeskustelussa puhutaan hallitusohjelmaan liittyvistä asioista. Eikä esim Sofia Belorfin uudesta poikaystävästä tai Sannan uusista reikäfarkuista.
Taitaa se demarihörhö, joka ei tiennyt mistä keskustellaan, olla kuten hoitokodeissa majailevat kannattajansakin.
Kaikki haluaa ymmärtää tahallaan väärin.
Punavihreiden politiikka on sillä tasolla, kuin vaatisivat hallitusta laittamaan kottikärryihin toista ratasta.
Persujen sananvapaus tarkoittaa sananvapautta vain persuille. Persuja ei saa arvostella koska he loukkaantuvat siitä.
Pitäisiköhän kansanedustajan, jopa demariedustajan, olla kuitenkin sen verran tolkuissaan, että tietäisi mikä on keskustelun aiheena.
Eipä näytä riittävän sinunkaan hatja Halla-ahon tasolle.
Halla-aho sallii vapaan keskustelun eduskunnassa vain persuille. Muiden pitää puhua vain siitä mitä Halla-aho määrää.
Entinen varapuhemies Tuula Haatainen (sd) oli huolissaan siitä ettei puhemies aio puuttua epäasialliseen keskusteluun tiukasti. Ja nyt kun puututaan ei se enää demareille käykään. Ihme sakkia.
Mitä epäasiallista on kysyä ministerin Hitler fanituksesta?
Ei mitään. Mutta liian arka aihe persuille. Johan Soini sanoi kesän 2017 puoluekokouksen jälkeen, että natsit voitti. Oikeassa oli.
Suomen media ei unohda koskaan mitä joku on joskus sanonut. Varsinkin Halla-aho on jatkuvan nyrkkeilyn kohteena.
Halla-ahon pyrkimys laajempaan sananvapauteen, johti luonnollisesti siihen, että kuspäiset natsidemarit huutavat natsia naama vääränä eduskunnan keskustelussa. Heidän sivistystasonsa riittää siihen juuri ja juuri.
Perussuomalaisten sananvapaus on vastaava juttu kuin Neuvostoliitossa oli tasa-arvo.
Siellä puoluejohtajilla -virkailijoilla oli tasa-arvoa enemmän kuin kansalla, persujen mielestä natseilla ja rasisteilla on sananvapautta enemmän kuin muilla.
Tiesithän että sosiaalidemokraatti Otto Wille Kuusinen perusti yhteishallituksen Stalinin kanssa.
Olet väärässä ja et ilmeisesti tunne historiaa.
Kuusien oli sosiaalidemokraattisen puolueen puheenjohtaja 1911-1913, eli kaksi vuotta. Sitten sosiaalidemokraateilla ja kommunisteilla tuli pesäero koska sosiaalidemokraatit vastustivat kommunismia.
Kuusien oli tuolloin kovan luokan kommunisti.
Lainaus: ... Kuusinen oli Suomen Sosialidemokraattisen Puolueen puheenjohtaja vuosina 1911–1913, Suomen Kommunistisen Puolueen (SKP) pitkäaikainen johtohenkilö ja Terijoen hallituksen (1939–1940) johtaja. Kuusinen kuului myös Kommunistisen internationaalin ja Neuvostoliiton kommunistisen puolueen korkeimpaan johtoon ja on korkeimmalle politiikassa noussut suomalainen, kun Max Jakobsonia ei valittu Yhdistyneiden kansakuntien pääsihteeriksi vuonna 1971. Kuusinen palkittiin Leninin kunniamerkillä viidesti...
https://en.wikipedia.org/wiki/Otto_Wille_Kuusinen
Höpö, höpö. Persu valehtelee.
Ja persun logiikka on heikko: persun mielestä Suomessa siis pitää olla natsi hallituksessa, koska Kuusisen on joskus elänyt.
Tyhmä kuin persu, se tuntuu olevan totta.
Tiesithän, että demarit laittoi Ruotsissa sisällissodan tulille.
Ihan normaalia nykyiselle vihervasemmisto-oppositiolle. Menneillä kyselytunneillakin Marin, Ohisalo ja kumppanit puhuivat vastauksissa ihan eri asiasta kuin mitä kysyttiin. Puhemies ei silloin puuttunut asiaan. Nyt meillä on puhemies, joka haluaa keskustelun pysyvän aiheessa.
Liian arka aihe persuille nuo natsiteemat. Sitäpaitsi, mikäli persuja tuntee, niin sananvapaus kuuluu vain heille, ei muille. Muille kuuluu vasaraa päähän, jos suunsa aukaisee.
Muistin virkistykseksi: aikanaan Kanerva joutui eroamaan tanssijalle lähetetyn tekstiviestin vuoksi! Junnilan natsikytkentä on mielestäni paljon pahempi juttu.
Tuollainen mies ei todellakaan sovi sivistys- ja oikeusvaltion hallitukseen.
Orpo, ryhdy toimeen, jos sinusta miehen töihin on!
Persujen natsiyhteyksien takia Suomen maine maailmalla saa ison kolauksen.
Jo Euronews on asian huomannut.
Ei ihme, että vientiyritysten johtajat ennen vaaleja sanoivat persuja haittapolitiikoiksi.
Eiköhän tämä demujen juttu ollut koepallo miten puhemies suhtautuu.
Nyt voivat sitten tarkentaa kysymystä kuten edellä mainittiin sopivuudesta ko. pestiin. Silloin ei kaiketi voi puhemies mitään.
Aika näyttää.