Juhannuspäivänä on maksettava tuplapalkka

Kaksinkertainen palkka on maksettava arkipyhinä, joita ovat esimerkiksi uudenvuodenpäivä, loppiainen, pitkäperjantai, vappu, helatorstai, juhannuspäivä, itsenäisyyspäivä ja jouluaatto, joulupäivä ja tapaninpäivä.

Tänä vuonna tuplapalkka tulee juhannuspäivänä eli lauantaina sekä tietenkin sunnuntaina. Arkena provisio on meillä 40% ja nyt ensi lauantaina ja sunnuntaina 80%.

Usein sunnuntaityö on myös lisä- tai ylityötä, jolloin tämän sunnuntaityöstä maksettavan korvauksen lisäksi maksetaan myös lisä- tai ylityökorvaus.
6694
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Herää pahvi, ei silloin kenenkään kannata olla työssä.

Äänestä
  • 😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

    ❤️ ­­N­y­­­m­­­f­­­o­m­­a­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17902058m

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

pöljä

Äänestä

Hyvää Juhannusta kaikille!

Äänestä

Näin me toimimme. Rehellinen yrittäjä noudattaa lakia. Huijarit saadaan pois alalta, kun laittomuuksiin ei suostua.

Äänestä

Työntekijän kannattaa olla tämän suhteen tarkkana, jotta ei joudu vankilaan veropetoksesta ja työaikalakien rikkomisesta.

Työntekijä syyllistyy veropetokseen antamalla viranomaiselle verotusta varten väärän tiedon, aiheuttaa tai yrittää aiheuttaa veron määräämättä jättämisen tai sen määräämisen liian alhaiseksi tai veron aiheettoman palauttamisen. Yrittäminen riittää.

Veropetoksen yleisin tekotapa on antaa veroviranomaiselle väärää tietoa, jonka seurauksena vero määrätään verovelvolliselle liian alhaisena. Väärä tieto sunnuntaipalkan osalta liittyy saadun tulon määrään, vähennyksiin, sosiaaliturvamaksuihin, eläkevakuutusmaksuihin ja ennakkoperinnässä maksettujen palkkojen määrään.

On täysin turha väittää, ettei lisiä ole maksettu. Sitä ei usko kukaan. Verottaja päättelee automaattisesti, että kaikki lisät on maksettu pimeästi ja määrää lisäveron palkansaajalle viimeisen viiden vuoden ajalta. Työnantajalle määrätään myös kuluvalta ja edelliseltä viideltä vuodelta sosiaaliturvamaksut ja ennakonpidätykset.

Viran puolesta asiasta on tehtävä poliisille tutkintapyyntö rikollisesta toiminnasta.

Työnantaja ja työntekijä syyllistyvät molemmat itsenäisesti veropetokseen, työnantaja laiminlyömällä velvollisuutensa toimittaa ennakonpidätys ja maksaa sosiaaliturvamaksu työntekijälle maksetusta suorituksesta ja työntekijä laiminlyömällä tulojen ilmoituksen.

Lopputuloksena rikoskumppanit voivat käsi kädessä kävellä vankilan portista sisään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kaksinkertainen palkka on maksettava arkipyhinä, joita ovat esimerkiksi uudenvuodenpäivä, loppiainen, pitkäperjantai, vappu, helatorstai, juhannuspäivä, itsenäisyyspäivä ja jouluaatto, joulupäivä ja tapaninpäivä.

Tänä vuonna tuplapalkka tulee juhannuspäivänä eli lauantaina sekä tietenkin sunnuntaina. Arkena provisio on meillä 40% ja nyt ensi lauantaina ja sunnuntaina 80%.

Usein sunnuntaityö on myös lisä- tai ylityötä, jolloin tämän sunnuntaityöstä maksettavan korvauksen lisäksi maksetaan myös lisä- tai ylityökorvaus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu