Onko Oulaisten kouluverkko tarkoituksenmukainen?

Anonyymi-ap

Nykytilanteessa on. Kaikissa kouluissa on oppilaita tarpeeksi. Piipsjärvellä ne vain vähenevät siihen malliin, että uusi, hieno koulu autioituu yhden lukuvuoden kuluttua. Harmillista, mutta totta. Nolo asia kaupungin suurimmalle kylälle!
Koulun rakentaminen oli rahan polttamista. Rakennukselle on vaikea keksiä järkevää käyttöä tulevaisuudessa.
Entäpä sitten Petäjäskoski? Siellä on kaupungin toiseksi uusin sivukoulu. Se on toisena lakkauttamislistalla. Harmillista. Koulu on liian hyvä jäämään autioksi ja pelkäksi rahanreiäksi. Mutta oppilasmäärä sukeltaa alle sovitun vähimmäistason jo muutamassa vuodessa. Silloin ei lakkauttamistyöryhmä armoa anna! Veli Tirilä sanoo, että ikävää, mutta seiniin ei kannata panostaa. Hän olisi halunnut Petäjäskosken koululaiset keskustaan jo 30 vuotta sitten, silloin kun kuitenkin päätettiin rakentaa uusi koulu.
Matkaniva ja Lehtopää, Jokiraitin koulun kaksi toimipaikkaa, kilpailevat jatkosta. Lopulta molemmat lakkautetaan. Lehtopää ehkä myöhemmin.
Voi siinä käydä niinkin, että kymmenen vuoden päästä Oulaisissa ovat vain Juho Oksa, Lehtopää ja Jauhinkangas.
Se voisi olla ihan paras ratkaisu. Oppilaskehitys kuitenkin ratkaisee.

7

746

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt sitten Jaken kommettia odotellessa

    • Anonyymi

      Harmittavaa olisi hienot koulut jättää tyhjilleen ilman mitään toimintaa. Mutta näyttää nyt tällä(kin) hetkellä siltä, että oppilasmäärät laskevat tulevien vuosien aikana niin paljon, ettei taloudellisesti ole kannattavaa pitää kaikkia kyläkouluja käytössä.
      Miten tämä kouluverkko tulevaisuudessa muuttuu, niin nöhdään tulevaisuudessa. Tilanteet muuttuu. Päätökset tehdään kuitenkin aina tilannekohtaisesti. Nyt on vaikea sanoa tarkkoja vuoren varmoja toimia ja aikatauluja, milloin mikäkin koulu mahdollisesti suljetaan. Tottakai toivoisi, että lapsiperheitä muuttaisi paikkakunnallemme, jotta kouluihin saataisiin lisää oppilaita. Näin ei vain tahdo nyt mennä. Eikä tilanne ole tämmöinen yksin täällä Oulaisissa. Valitettavasti valtakunnallisestikin syntyvyys on laskenut, jolloin tukevat ikäluokat ovat väistämättä pienemmät kuin mitä nyt ja menneinä vuosina. Seurataan tilannetta aktiivisesti. Toivotaan parasta ja pelätään pahinta. Näinhän se tietenki mennee.

    • Anonyymi

      Linja-autot kulkevat myös keskustasta sivukylille päin. Esimerkiksi ihan Nesteen risteyksestä asti voisi tuon heikon oppilasvirran ohjata Matkanivan kouluun. Toiseen suuntaan Petäjäskoskelle. Mikä siinä on niin vaikeaa? Kun Piipsjärveltä koulu suljetaan, linja-autoreitti järven ympäri Lehtopäähän.
      Heureka!, sanon minä.

      • Anonyymi

        Ihan samoin voi kuljetus toimia lehtopäästä ja matkanivasta Piipsjärvelle samoilla tulilla kun tulee oppilaita Jedun laitoksiin ja sairaalaan ja menee ouluun eri oppilaitoksiin. Nuoremmat sais kommentteja kokeneimmilta reissaajilta molempiin suuntiin !


    • Anonyymi

      Ei ole tarkoituksenmukainen. Väkisellä opettajille työpaikkoja vaan.

    • Anonyymi

      Jännä homma ettei Lehtopään koulun kiinteistössä ole enään ongelmia...Piipsjärvi on ollut punainen vaate aina näille keskustan opettajille ja muutamalle päättäjälle. Lehtopää kiinni ja Piipsjärvelle luokat 1-6 ja koulusta kolme opettajainen sanon minä!

      • Anonyymi

        Asiaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7543
    2. 105
      5533
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5037
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      138
      4412
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3140
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      49
      2813
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2759
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2387
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2344
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      1946
    Aihe