Nykytilanteessa on. Kaikissa kouluissa on oppilaita tarpeeksi. Piipsjärvellä ne vain vähenevät siihen malliin, että uusi, hieno koulu autioituu yhden lukuvuoden kuluttua. Harmillista, mutta totta. Nolo asia kaupungin suurimmalle kylälle!
Koulun rakentaminen oli rahan polttamista. Rakennukselle on vaikea keksiä järkevää käyttöä tulevaisuudessa.
Entäpä sitten Petäjäskoski? Siellä on kaupungin toiseksi uusin sivukoulu. Se on toisena lakkauttamislistalla. Harmillista. Koulu on liian hyvä jäämään autioksi ja pelkäksi rahanreiäksi. Mutta oppilasmäärä sukeltaa alle sovitun vähimmäistason jo muutamassa vuodessa. Silloin ei lakkauttamistyöryhmä armoa anna! Veli Tirilä sanoo, että ikävää, mutta seiniin ei kannata panostaa. Hän olisi halunnut Petäjäskosken koululaiset keskustaan jo 30 vuotta sitten, silloin kun kuitenkin päätettiin rakentaa uusi koulu.
Matkaniva ja Lehtopää, Jokiraitin koulun kaksi toimipaikkaa, kilpailevat jatkosta. Lopulta molemmat lakkautetaan. Lehtopää ehkä myöhemmin.
Voi siinä käydä niinkin, että kymmenen vuoden päästä Oulaisissa ovat vain Juho Oksa, Lehtopää ja Jauhinkangas.
Se voisi olla ihan paras ratkaisu. Oppilaskehitys kuitenkin ratkaisee.
Onko Oulaisten kouluverkko tarkoituksenmukainen?
7
865
Vastaukset
- Anonyymi
Nyt sitten Jaken kommettia odotellessa
- Anonyymi
Harmittavaa olisi hienot koulut jättää tyhjilleen ilman mitään toimintaa. Mutta näyttää nyt tällä(kin) hetkellä siltä, että oppilasmäärät laskevat tulevien vuosien aikana niin paljon, ettei taloudellisesti ole kannattavaa pitää kaikkia kyläkouluja käytössä.
Miten tämä kouluverkko tulevaisuudessa muuttuu, niin nöhdään tulevaisuudessa. Tilanteet muuttuu. Päätökset tehdään kuitenkin aina tilannekohtaisesti. Nyt on vaikea sanoa tarkkoja vuoren varmoja toimia ja aikatauluja, milloin mikäkin koulu mahdollisesti suljetaan. Tottakai toivoisi, että lapsiperheitä muuttaisi paikkakunnallemme, jotta kouluihin saataisiin lisää oppilaita. Näin ei vain tahdo nyt mennä. Eikä tilanne ole tämmöinen yksin täällä Oulaisissa. Valitettavasti valtakunnallisestikin syntyvyys on laskenut, jolloin tukevat ikäluokat ovat väistämättä pienemmät kuin mitä nyt ja menneinä vuosina. Seurataan tilannetta aktiivisesti. Toivotaan parasta ja pelätään pahinta. Näinhän se tietenki mennee. - Anonyymi
Linja-autot kulkevat myös keskustasta sivukylille päin. Esimerkiksi ihan Nesteen risteyksestä asti voisi tuon heikon oppilasvirran ohjata Matkanivan kouluun. Toiseen suuntaan Petäjäskoskelle. Mikä siinä on niin vaikeaa? Kun Piipsjärveltä koulu suljetaan, linja-autoreitti järven ympäri Lehtopäähän.
Heureka!, sanon minä.- Anonyymi
Ihan samoin voi kuljetus toimia lehtopäästä ja matkanivasta Piipsjärvelle samoilla tulilla kun tulee oppilaita Jedun laitoksiin ja sairaalaan ja menee ouluun eri oppilaitoksiin. Nuoremmat sais kommentteja kokeneimmilta reissaajilta molempiin suuntiin !
- Anonyymi
Ei ole tarkoituksenmukainen. Väkisellä opettajille työpaikkoja vaan.
- Anonyymi
Jännä homma ettei Lehtopään koulun kiinteistössä ole enään ongelmia...Piipsjärvi on ollut punainen vaate aina näille keskustan opettajille ja muutamalle päättäjälle. Lehtopää kiinni ja Piipsjärvelle luokat 1-6 ja koulusta kolme opettajainen sanon minä!
- Anonyymi
Asiaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2554581Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412762Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741740Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061594Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn241485- 551334
- 931245
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2061103- 471099