Paavo Arhinmäki tykkää tappamisista, ja haluaisi itsekin tehdä murhan.
Näin hän ainakin viestittää.
Isolla kirjoitettu GCM, tarkoittaa graffiteissa esiintyessään maalaajansa halua tappaa joku. Se on niinsanottu Gotta-Commit-Murder -tagi.
OSC puolestaan tarkoittaa graffitislangissa "OutSidersCrew" joka tarkoittaa että tekijä kuuluu yhteiskunnan ulkopuolella olevaan marginaaliin. Mikä on kaupunginjohtajalta ja puoluepampulta melkoinen statementti.
RAT varustettuna nuolella kerrostalon ikkunaan tarkoittaa että tekijä on joko "hoidellut kuvioista" omista rikoksista laverrelleen ilmiantajan, tai aikoo niin tehdä.
Tosin onhan Arhinmäki ennenkin uhonnut, etenkin poliisien tappamisilla.
Arhinmäki nähtiin aikoinaan jalkapalloseura Jokereiden katsomossa ilakoimassa valtavalla vimmalla kahden poliisin surmaamista.
– Missä on Holsti ja missä on Palo, Steen Steen Christensen, kuului Arhinmäen villi kiljunta.
Tanskalainen Steen Christensen oli surmannut teloittamalla poliisit Eero Holstin ja Antero Palon 1997.
Pohjimmiltaan graffitiinsa kirjattu symboliikka on yhtä synkkää, kuin jos olisi maalaillut hakaristejä. Joskin hieman peiteltyä samaan tapaan kuin vaikkapa uusnatsien numerosymboliikkapelleilyt. On turhaa selittää että "nää on vaan tällaisia tageja" kun niiden merkityssisällöt ovat yleisesti tiedossa grafiitti"taiteen" tuntijoiden piirissä.
Näin hän ainakin viestittää.
Isolla kirjoitettu GCM, tarkoittaa graffiteissa esiintyessään maalaajansa halua tappaa joku. Se on niinsanottu Gotta-Commit-Murder -tagi.
OSC puolestaan tarkoittaa graffitislangissa "OutSidersCrew" joka tarkoittaa että tekijä kuuluu yhteiskunnan ulkopuolella olevaan marginaaliin. Mikä on kaupunginjohtajalta ja puoluepampulta melkoinen statementti.
RAT varustettuna nuolella kerrostalon ikkunaan tarkoittaa että tekijä on joko "hoidellut kuvioista" omista rikoksista laverrelleen ilmiantajan, tai aikoo niin tehdä.
Tosin onhan Arhinmäki ennenkin uhonnut, etenkin poliisien tappamisilla.
Arhinmäki nähtiin aikoinaan jalkapalloseura Jokereiden katsomossa ilakoimassa valtavalla vimmalla kahden poliisin surmaamista.
– Missä on Holsti ja missä on Palo, Steen Steen Christensen, kuului Arhinmäen villi kiljunta.
Tanskalainen Steen Christensen oli surmannut teloittamalla poliisit Eero Holstin ja Antero Palon 1997.
Pohjimmiltaan graffitiinsa kirjattu symboliikka on yhtä synkkää, kuin jos olisi maalaillut hakaristejä. Joskin hieman peiteltyä samaan tapaan kuin vaikkapa uusnatsien numerosymboliikkapelleilyt. On turhaa selittää että "nää on vaan tällaisia tageja" kun niiden merkityssisällöt ovat yleisesti tiedossa grafiitti"taiteen" tuntijoiden piirissä.
Vastaukset 63
Vanhimmat
Paavo on kommari-anarkisti.
Sitä suuremmalla syyllä Arhinmäki pitää saada vastuuseen rikollisesta toiminnasta. Myös nykyisestä virasta pitää erottaa.
Hulluudesta tarvittaisiin psykiatrinen tutkimus. Mutta aloituksen tiedot vaikuttavat olevan vankkaa, joskin ikävänsorttista faktaa.
Lähinnä kysymykseksi nousee se, onko Arhinmäki vain nähnyt nuo tagit netissä jossakin jenkkilän graffiteja esittelevissä valokuvissa, ja päättänyt että tuollaisen teen itsekin. Tietämättä niiden merkityksiä? Tagit kun ovat oma alakulttuurikielensä eikä vain "jänniä kuvia". Jenkeissä poliisiakin opastetaan lisäämään varovaisuutta, jos tiettyjä tageja näkyy.
Arhinmäki on nuoruudestaan asti graffiteja ihaillut ja graffitteja tehnyt ja hän tietää varmasti mitä eri graffiteilla tarkoitetaan. Joten on perusteltu syy huoleen.
Se on puniggi, ja siksi ei täyspäinen.
Ja kuka sillä oli kaverina.
Käyttäytyy kuin puolijauhonen.
Tästähän tulee potkut!!
alottaja eprsun hulluudesta kertoo jo paljon se että mitää tollasii grfitieja ei ole olemassa-
yhtäkään kuvaa ei ole näkynyt suomi24ssä.
eprsun= persun
grafiti on taidemuoto- joak suomessa yleistyi 80-luvulla.
maailmankuvan sivistysmielessä persunatseille tässä tuon ajan kuvaamiseen 2 min video kristillistä musiikkia,, johon vaikutteita länsimaalaisesta musiikista.
https://www.youtube.com/watch?v=Ltxuy0sKIak
Poliisia se pitää vihollisena.
Persu, rauhoitu ja keskity omaan elämääsi.
Miten se voi olla apulaispormestari.
Sivistysvaltiossa ei olisikaan.
Halla-ahon antisemitistinen skripta, muistatteko?
Emme muista, töhry Arhis on tuore tapaus.
Siinä oli paljon asiaa.
Vai on Paavolla tappohaluja. Ukrainaan sitten vaan.
Kuinkahan Arhinmäki palkitaan tuosta taideteosta?
Kenkää pitäs tulla mut tuskin tulee ku pomona on samanlainen tyyppi vaikkakin edustaa vastakkaista puoluetta niin kyllä poliitikko toista silti suojelee.
Onko aloittajalla esittää todisteita väitteidensä tueksi? Mielellään linkkeinä, kirjojen ja lehtien lainaaminen on niin hankalaa.
Jos on, niin onhan aika mielenkiintoista...
Varmaan olleet esikuvina.
https://247graffiti.tumblr.com/post/112023675620/fresno-oc-gcm-gottacommitmurder-graff/amp
https://www.facebook.com/248696818500844/photos/osc-by-sam901-graffiti/599228420114347/
Herää pakostakin kysymys kuka oikein oli tämän vastenmielisen poliitisen graffitin takana vaalien alla?
https://www.seiska.fi/kotimaa/wille-rydmanista-maalattu-vastenmielinen-graffiti-jarkyttaa-helsingin-suvilahdessa-kuva/122164
Olikohan ite ostanut maalit, vai oliko laittanut kaverinsa asialla? 😄
Miehet ovat jo työssä sotkua pesemässä. Nyt herääkin mielenkiintoinen kysymys, kuka maksaa Arhimmäinen teosten poist pesemisen?:
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000009679281.html
Rikos poistetaan näkyvistä jotta syyllinen ei joutuisi vankilaan terroristisesta uhkauksesta.
Veronmaksajat maksaa kuten kaiken muunkin Arhinmäen elämässä.
Lapsiasiavaltuutettu pelkää, että sosiaaliturvan heikennykset aiheuttavat inhimillistä kärsimystä lapsille?
Ja Paavo on kohta 50v.
Kyllähän punigit on tykänny tappaa, esim. 1918.
Graffitin tekijä oli P . Arhinmäki , 12 v . .
Onko tämä riittävä syy irtisanomiseen?
On mutta Arhiksen pomo Vartiainen piti Paavolle parin minuutin puhuttelun ja katsoi tuimasti niin siinä oli seuraukset rikoksesta. Vartiaista tais eniten_vituttaa että Paavo jäi kiinni, kuka tietää vaikka olis kunnalta järkänny maalit Paavolle.
Onko mukana presidentin vaaleissa? Äänestä! No en.
Ehdolla vasemmistoliiton puheenjohtajaksi?
Tyyppihän on ollut Vasemmistoliiton puheenjohtaja.
Väylävirasto laskuttaa graffitinnpesuata 4000 euroa. Raideliikenteen häirinnästä oikeuteen.
Melkosia ovat nämä uuden ajan "herrat". Mikä ihme niitä vaivaa? Jonkun lapsen voisi olettaa tekevän tuollaista, mutta entinen ministeri?
Nyt mä ymmärrän miksi Arhinmäki kulttuuriministerinä hylkäsi Kymiringille luvatun rahoituksen ja pilasi siten MotoGP kisat suomelta. Arhinmäki on jälkeenjäänyt.
Arhinmäen parhaimpia saavutuksia oli hylätä kymiring rahoitus. Siellä ei olisi nähty kisoja vaikka olisi rahotus sille saatu.
Outoa elämää Arhis muutenkin viettää...
Googlasin A-mäki rokotteet ja tulihan sieltä tulos. Siellä lukee "Kannattaa ottaa!" Eli ei kannata ottaa. Johtuisko siitä.
Mistähän ansioista tuolle lävelle maksetaan palkkaa 160000 euroa vuodessa?
Voidaanko kokea että tyypin, joka kirjoittelee seiniin "Pakko tappaa joku" lähellä oleskelemisen täyttävän "turvallinen vyöhyke" kriteerit?
Minä en ainkakaan päästäisi sellaista henkilöä selkäni taakse. Ja muutenkin haluaisin varmistua mitä se pitää käsissään.
Onko Arhinmäellä osuutta tähän artikkeliin? Siinähän on haastateltu joitain poliiseja ja kaivettu esiin poliisin salaisia muistiinpanoja
https://urly.fi/1SeU
Stenin vierailu on kantanut hedelmää. Polpon Pinokkiot eivät surmaa enää lapsia.
https://finnishpolice.wordpress.com/2022/11/02/tourist-or-vacationer-do-not-travel-to-finland/
PAAVO ARHINMÄESSÄ TÄYTYY OLLA JOTAIN VIISAUTTA, KOSKA OSAA TAPPAA POLIISEJA, HAUKKUA IHMISIÄ. PAAVON HARRASTUKSET SEINÄMAALAUKSET, PENKKI-URHEILUT. ALKOHOLIA KULUU RUNSAASTI . PAAVO HARRASTAA TAPPELUITA. TAPPELUT LEMPI HARRASTUS, JOISSA PAAVO ALOITTEELLISESTI AKTIIVINEN.
Ei kait Paveliini yhtään poliisia ole listinyt?
Minun tietääkseni ei. Ainakaan todistettavasti.
Mutta tapanaan hänellä on hekumoida julkisesti poliisien kuolemalla, jos joku poliisi on virkatehtävissään kuollut. Lisäksi on tagannut seinään Gotta-Commit-Murder viestin, joka ei kerro kovin hyvää mielenterveyden tasosta.
Tilastollisesti näin häiriintyneillä on tapana ensin fantasioida aiheella vaihtelevanmittaisen ajan, ennen kuin itse ryhtyvät "tekijämiehiksi".
Mutta kaikille Helsingissä viime vuosina tapahtuneille henkirikoksillehan on löytynyt tekijät. Onhan?
Mielenkiintoista. Kuka oli tämä toinen kaveri joka jäi kiinni?
Varmaan Steen Christensen
mitä siinä luki
Mielenkiintoinen aloitus. Graffitissa oli myös viittaus Pasilaan. Mitä Pasilassa on? Helsingin pääpoliisiasema.
Poliisin ominaisuudessa voi olla epämukavaa, kun apulaispormestarina häärää arvaamaton kaheli joka tunnetusti vihaa poliiseja ja iloitsee poliisien murhaamisilla. Lisäksi viestittää että hänenkin on ihan pakko suorittaa murha.
Graffitit ja raideliikenteen terrorisoiminen eivät välttämättä ole pahinta mitä on tehnyt, saati hautoo mielessään.
Kansainväliseen mediaankin on jo levinnyt kuvat GCM-graffiteja tekevästä suomalaisesta vasemmistopoliitikosta.
Paavo on synkkä mies.
Arhinmäki jäämässä kiinni korruptiovyyhdistä. Aloittanut uhkailukamppiksen vasikkojen tappoviestieillä graffitikavereidensa kanssa. Jatkoa seuraa Arhinmäki ja kumppanit. Kysykää muutama kysymys Sanna Marinilta samalla.
Hän kysyi kaupungin koristeluun luvan apulais pormestarilta.
xxxx
ssss
qrw
Jee
Erikoista, iso mies töhrii seiniä.
Paavon salarakas ? Paleface ? Voisivat yhdessä autoja potkiskella ja Palamaan Videoita naamat punasena irvistellä .
RWR