Varo kusettajapuljujen työpaikkailmoituksia

Anonyymi-ap

Luotettava yritys ilmoittaa palkan selkeästi euroina tai kertoo mitä TESsiä noudatetaan hakiessaan työntekijöitä.

Huijarin tunnistat mm. seuraavista lauseista:
- palkka kilpailukykyinen
- palkkaus sopimuksen mukaan
- + lomarahat
- mahdollisuus laskuttaa

7

693

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Työpaikkailmoituksessa ei juurikaan kerrota palkan suuruutta tai tes-asioita jne.. ne puhutaan vasta haastattelussa kun sitä kysytään.

      • Anonyymi

        Turha kuvitella kenenkään hakevan työtä, jonka palkkausta ei ole ilmoitettu.
        Palkan ilmoittamatta jättäminen kertoo työnantajan osaamattomuudesta ja tyhmyydestä, koska yrityksessä ei edes tiedetä paljonko pitäisi maksaa palkkaa. Tuskin siellä tajutaan mitään muutamaan mistään asiasta. Sitäkään ei edes ymmärretä, että työtä tehdään palkan vuoksi. Säälittävää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Turha kuvitella kenenkään hakevan työtä, jonka palkkausta ei ole ilmoitettu.
        Palkan ilmoittamatta jättäminen kertoo työnantajan osaamattomuudesta ja tyhmyydestä, koska yrityksessä ei edes tiedetä paljonko pitäisi maksaa palkkaa. Tuskin siellä tajutaan mitään muutamaan mistään asiasta. Sitäkään ei edes ymmärretä, että työtä tehdään palkan vuoksi. Säälittävää.

        Näitä riittää.


    • Anonyymi

      Viranomainen (te-toimisto) kyllä uskoo näihin työpaikkoihin, koska pakottavat hakemaan niitä.

      • Anonyymi

        Voit kertoa TE toimiston henkilökunnalle, että tutustuvat työttömyysturvalain 2a luvun 6§, jota on noudatettava.

        Toki voit hakea ja ilmoittaa, että vaatimuksesi on TESsin mukainen työsuhde. Näin et ole toiminut moitittavasti, vaan lain määräämällä tavalla.

        6 § (30.12.2021/1380)

        Työhön liittyvä pätevä syy työstä kieltäytymiseen

        Henkilöllä on pätevä syy kieltäytyä työstä, jos:

        1) työstä ei makseta työehtosopimuksen mukaista palkkaa tai, jollei alalla ole työehtosopimusta, kokoaikatyön palkka ei ole vähintään 1 134 euroa kuukaudessa;

        2) työstä maksettava palkka perustuu kokonaan provisioon, tai jos palkka perustuu osittain provisioon, kokoaikatyön kiinteä palkan osa ei ole vähintään 1 134 euroa kuukaudessa;

        3) osa-aikatyöstä maksettava palkka ja hänelle mahdollisesti maksettava työttömyysetuus työmatkakustannusten ja muiden työn vastaanottamisen aiheuttamien kustannusten vähentämisen jälkeen jää pienemmäksi kuin hänelle muutoin maksettava työttömyysetuus;

        4) työnhakijalle työvoimapalveluiden järjestämisestä annetun lain 5 luvun perusteella haettavaksi osoitetusta työstä maksettava palkka mahdollisten työmatkakustannusten ja muiden työn vastaanottamisen aiheuttamien kustannusten vähentämisen jälkeen jää pienemmäksi kuin hänelle muusta työstä maksettava palkka ja mahdollisesti maksettava työttömyysetuus; (23.3.2023/385)

        L:lla 385/2023 muutettu 4 kohta tulee voimaan 1.1.2025. Aiempi sanamuoto kuuluu:

        4) työnhakijalle julkisesta työvoima- ja yrityspalvelusta annetun lain 3 luvun perusteella haettavaksi osoitetusta työstä maksettava palkka mahdollisten työmatkakustannusten ja muiden työn vastaanottamisen aiheuttamien kustannusten vähentämisen jälkeen jää pienemmäksi kuin hänelle muusta työstä maksettava palkka ja mahdollisesti maksettava työttömyysetuus;

        Laki löytyy täältä
        https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2002/20021290#O1L2aP6


    • Anonyymi

      Somal-cap maksaa kaikki lakisääteiset maksut ja velvoitteet. Noudattaa akt:n tes-sopimusta, toisin kuin Jakotaksi ja eräät muut nimeltä mainitsemattomat yritykset
      .
      Tervetuloa Somal-capin yhtiöön töihin.

      • Anonyymi

        Lähi-itä drivers maksaa myös kaiken huumeina. Raiskausoikeus sisältyy palkkaan.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      138
      1495
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1318
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      81
      796
    4. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      28
      737
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      11
      720
    6. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      637
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      589
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    9. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      549
    10. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      529
    Aihe