Wagnerista tuli Venäjälle ongelma

Wagner-sotilaat saavat valita joko kotiinpaluun tai siirtymisen Valko-Venäjälle.
Valitsee niin tai näin, luottamus heille ei palaa. Heitä tullaan vahtimaan ainakin sodan loppuun asti.

Mitenkähän he viihtyvät Valko-Venäjällä heille varatulla leirillä? Tai kotioloissa poistumiskiellossa?

18

292

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nyt Venäjä on antanut Valko-Venäjälle ydinaseet ja Prigozhinin wagnereineen. Mikä voisi mennä pieleen?

      • Anonyymi

        Valkovenäjälle annetut ydinaseet ovat satua. Ehkä jotain näköisaseita. Ei venäläiset niin tyhmiä ole, että niitä muiden käsiin antaa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Valkovenäjälle annetut ydinaseet ovat satua. Ehkä jotain näköisaseita. Ei venäläiset niin tyhmiä ole, että niitä muiden käsiin antaa.

        Putin Kalsarimyrkyttäjä on niin tyhmä.


    • Anonyymi

      Miksei kolmatta vaihtoehtoa, Tontti saunan takana, mainita lainkaan?

      • Anonyymi

        Tontti saunan takana onkin ainoa TODELLINEN vaihtoehto.


    • Anonyymi

      Ongelma se on lähinnä suomalaisille!

    • Anonyymi

      Saa nähdä ymmärtääko Prigozin välttää korkeita paikkoja ja varsinkin ikkunoiden edustoja.
      Myös kalsarit kannattaa vaihtaa uusiin tai ainakin vastapestyihin.
      Kokkina hän varmaan maistattaa ennen syontiä pahimmalla vihamiehellään.

    • Anonyymi

      Olen aivan varma, että tulemme hyvinkin pian kuulemaan erilaisia entisten wagnerilaisten tilityksiä ja kritiikkiä. Tiedossa on mahdollisesti taas jonkinlaista järjestäytymistä,

    • Anonyymi

      Wagner dilemmasta vastuussa ne jotka käskivät tulittaa moottorimarssia kohti moskovaa.

      Kun omia tulitetaan motarilla ei voi odottaa kuin ongelmia.

      On raukkamaista syyttää veteraaneja kapinasta kun itse antanut käskyn tulittaa noita joukkoja.

      Putin itse luikki Moskovasta kun kolonna lähestyi parinsadan kilometrin päähän.

      Gerasimov heikoin lenkki ja Shoigu toinen.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Jännää kyllä, ilmeisesti joku on liikkunut lentokoneella. Olikohan se se tai se?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Jännää kyllä, ilmeisesti joku on liikkunut lentokoneella. Olikohan se se tai se?

        Harmittaako tiltua noin kovasti, että Venäjän armeijaa ja hallintoa nöyryyttänyt Prigozhin voikin vapaasti kulkea Venäjällä, vaikka Putin Kalsarimyrkyttäjä karkoitti hänet Valko-Venäjälle?


    • Anonyymi

      Natsi-Venäjä tuottaa ongelmia muille ja itselleen, koska se on ongelma.

    • Anonyymi

      Prighozinille on annettu kuluvan kesäkuun loppuun asti aikaa järjestellä asioitaan Venäjällä, sen jälkeen aloitetaan Wagnerin konkurssipesän haltuunotto kokonaisuudessaan, siis huomisesta lähtien.

      • Anonyymi

        Prigon kone on edelleen Pietarissa. Kesäkuuta jäljellä seitsemän tuntia.


    • Anonyymi

      Rikos ja väkivalta ei ole koskaan ollut ongelma venäjällä.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009689022.html

      kapinan jälkeen maanantai julkistettiin Moskovassa vapaapäiväksi. Tästä huolimatta kaikki venäläiset virkamiehet ja johtajat palasivat töihin. Kuvissa pääministerin ja hänen sijaistensa kasvoilta paistoi syvä uupumus.

      Kremlin eliitin jäsenten arvion mukaan ”Prigozhin sekosi”. Eräs Putinin tunteva henkilö arvioi, että kapinajohtaja pitäisi hoidella ”novitshok-hermomyrkyllä”.☠️

      Venäjän eliitti on silti vielä Prigozhiniakin enemmän turhautunut Putinin, hänen turvallisuusjoukkojensa ja armeijan käytökseen.

      – Tunsin suurta häpeää, että jokin tällainen oli tullut mahdolliseksi maassamme, eräs korkea-arvoinen lähde toimeenpanovallassa ja lisäsi, että hänen olonsa on huonompi kuin sodan alkamisen jälkeen.

      Sama haastateltava sanoi myös, että ”puolustusministeri Sergei Shoigun pitäisi ampua itsensä, jos hänellä on yhtään kunniaa”.

      – Kaikki eliitin jäsenet uskoivat yksimielisesti, että Putin oli menettänyt hallinnan Prigozhinista ja koko tilanteesta. He muistavat tämän hyvin

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      103
      2199
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      64
      1358
    3. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      230
      1159
    4. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      97
      1125
    5. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      10
      1076
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      67
      1025
    7. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      949
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      91
      942
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      908
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      43
      888
    Aihe