Ja kun viini loppui, sanoi Jeesuksen äiti hänelle: "Heillä ei ole viiniä". Jeesus sanoi hänelle: "Mitä sinä tahdot minusta, vaimo? Minun aikani ei ole vielä tullut."
Ja isä siitti itsensä.
14
274
Vastaukset
- Anonyymi
Typerä vanhentunut uskonto.
Silly old religion.- Anonyymi
Oletko sinä typerä elämyskatsomustiedon aikalainen. Oletko sinä ikinä edes lukenut kymmentä käskyä tai Evankeliumeja, jonain päivänä sinulle kirkastuu se että et pääse Jumalan kasvoja pidemmälle vaan joudut kuolemaan. Älä rienaa typerys. Kuolema perii lopulta sinulta sielun, silloin sinulla on jo perikato. Pyhän Hengen valtuuttamana sanon "Me annamme sinulle ääntä jossakin vaiheessa jo tässä maallisessa ajassa". Peite voidaan poistaa päältäsi jo aikaisemmin, silloin päädyt mielenterveys potilaaksi ilman uskoa kristukseen. Ne lääkkeet eivät muuten auta sinua.
- Anonyymi
On äärettömän hyvä aloitus! Jälleen. Tämä on sitä, kun ajattelu on viidennestä dimensiosta, mikä pystyy 'leikkaamaan' paradoksit. Jätetäänpä muiden ihmeteltäväksi.
-- Anonyymi
Kiitän ja kumarran.
- Anonyymi
Siemen kohtuun, ei mikään puolikas.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siemen kohtuun, ei mikään puolikas.
Raamatun aikana todellakin luultiin, että koko perintöaines tuli mieheltä, "miehen kupeista", ja nainen oli vain elatusalusta. Olen kyllä ihmetellyt, että vaikka jotkut lapset ovat aivan äitinsä näköisiä, silti tähän uskottiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raamatun aikana todellakin luultiin, että koko perintöaines tuli mieheltä, "miehen kupeista", ja nainen oli vain elatusalusta. Olen kyllä ihmetellyt, että vaikka jotkut lapset ovat aivan äitinsä näköisiä, silti tähän uskottiin.
Siis pojat?
Joskus vuosia sitten luin netistä uutisen, jossa selitettiin, että huippututkijat yrittivät kehittää uusia tapoja lisääntymiselle, joka olisi erityisesti suunnattu homoseksuaaleille. Siinä otettaisiin joitain soluja esim. miesparin poskesta ja niistä sitten tehtäisiin yhteinen lapsi tai jälkeläinen homoparille.
Sellainen olisi tavallaan itsensä siittämistä. En tiedä tarkkaan asian tieteellistä puolta, mutta aivan kuin siinä olisi jonkin verran jotain kloonaukseenkin liittyvää. Siksi siis se olisi itsensä siittämistä ja nimen omaan prosessi jossa"isät siittävät itsensä".
Robert Gagnon, yksi kuuluisimpia homoseksuaalisuuden kriitikoita ja arvostettu Raamatun tutkija, totesi, että perussyy homoseksuaalisuuden kielloille Raamatussa on se, että siinä pari muistuttaa liikaa toisiaan. Jumala loi miehen ja naisen toisiaan varten, ja siis tarkemmin sanottuna nainen luotiin miestä varten. He ovat ihmisinä samanlaisia, mutta ruumis ja luonne tai sielu, ovat toistensa vastinkappaleita, mutta kuitenkin yhteensopivia.
Homopareilla ongelmana on liiallinen samanlaisuus ja siten se rinnastuu esim. insestiin, jossa myös on ongelmana liiallinen samanlaisuus. Toisaalta liiallinen erilaisuuskin voi olla suuri ongelma, kuten esim. eläimiin sekaantuminen. Kun pari on juuri oikealla tavalla samanlainen ja erilainen, se on Jumalan tahdon mukainen pari. Tämä on siis Raamatullinen tapa jäsentää asia.
Mutta noin muuten en ihan ymmärrä, miten aloituksen otsikko ja varsinainen teksti liittyvä toisiinsa. Aloitus on siis mielestäni sekava. Kyllä on palstan taso mennyt alaspäin niin että ihan huimaa.- Anonyymi
Heteropareissa samankaltaisuus on silloin tällöin silmiinpistävää.
- Anonyymi
Sinutkin on siitetty, ilman sielua olet jo kuollut. Etkä pääse tätä aikaa pidemmälle. Halvennatko sinä Pyhää Henkeä nahjus. Se aika päättyy pian sinultakin, etkä ole valmis siihen mitä siitä seuraa. Kannattaisi etsiä Jumalan Sanaa kun vielä on etsikkoaikaa jäljellä. Jumala on pitkämielinen, mutta ei loputtomiin. Rupea tekemään parannusta...
- Anonyymi
>>>"Jumala siitti itsensä"<<<
"Sillä JUMALA oli Kristuksessa , ja sovitti maailman itsensä kanssa" 2 Kor: 5: 19...tappamalla itsensä...
Tarina on niin vailla päätä ja häntää, ettei kukaan järkevä tuollaista sci-fiä usko.- Anonyymi
he-ma kirjoitti:
...tappamalla itsensä...
Tarina on niin vailla päätä ja häntää, ettei kukaan järkevä tuollaista sci-fiä usko.Kuka väitti että olisivat järkeviä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1984725Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2043400Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1192944Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1562922Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis442850Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132277Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos522268Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu552025En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131995Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien681585