Venäläinen kenraami Surovik on raudoissa! Ollut aiemmin mm. Ukrainan-vastaisen rintaman komentaja.
Surovik ilmeisesti oli jotenkin juonessa Wagnerin kanssa juhannuspäiväajeluista.
Surovik ilmeisesti oli jotenkin juonessa Wagnerin kanssa juhannuspäiväajeluista.
Vastaukset 66
Vanhimmat
Joku pitää uhrata, eli keksiä rikos josta väkivaltakoneisto saa aiheen tehdä Navalnyit.
Onko se oikeasti totta että laiva moskov on uponnut kun on vääriä uutisia.
No miksei aloittaja laittanut asiasta mitään linkkiä, jos tuo kerran pitää muka paikkansa? Taitaa olla näitä provo-aloituksia taas.
Ei aloittajan tarvitse sitä laittaa. Minä mölli en ehtinyt vaan lukea asiaa lehdestä. Sori siis. Uskotaan. :)
Miksi ei Surovikia ole ammuttu paikalla.
Voiko Venäjällä kapinoiva rikollisjoukko vallata komentokeskuksia ilman seuraamuksia ?
- en sano mitään, mutta outoa on
Tyypillistä diktatuurin meininkiä, kun sota sujuu huonosti ja yhtenäisyys horjuu.
Muistaako joku yhtäkään miehittämättömien länsiliittoutuneiden WW2-kenraalia, joka olisi saanut syytteen jostain petturuusaiheesta edes sanan laajassa merkityksessä? Minä en muista millään.
Etenkin Venäjällä syytteitä ja teloituksia jaeltiin kuin liukuhihnalta. Toki useita myös Saksassa.
Komentopaikan luovuttaminen viholliselle/kapinallisille ?
Lienee niin, että komentopaikka siirretään ja taistelua jatketaan uudesta asemasta. Surovik syyllistyi ilmeisesti kapinaan ja olisi tullut teloittaa paikalla ?
Saksan pylväs katto tyyli on uuden Pasilan aseman edessä ostarilla kopio Saksasta ei muuten mutta suomalaiset ei ole saksalaisia.
Prigožinin luonnehdinnan mukaan Surovikin on "Venäjän armeijan ammattitaitoisin komentaja".
Surovikin on Kremlille täydellinen syntipukki riippumatta siitä, tukiko hän todellisuudessa Wagnerin kapinaa vai ei.
ISW:n mukaan Wagnerin kapinalla on ollut muutenkin jo suuria vaikutuksia Venäjän sotilasjohtoon. Erään merkittävän venäläisen sotabloggaajan mukaan sotilasjohdossa on käynnissä laaja-alaisia puhdistuksia.
Se jo yksinään riittää syyksi pidätykseen. Etenkin jos Prigoon ei voi tällä hetkellä koskea.
Slaavejako noi on siellä on tsetseenit erikseen tataarit ja judet Slovakia ja turkkilaisia shamaanin Mongolia siberia
Milanossa on muslimeja ja judeja sekä ortodokseja kimpassa siis naimassa.
Kiva kun tappelevat keskenään, sitä on hauska seurata.
Kättä pitempää kun näkisi vastakkaisilla osapuolilla niin a vot.
Free surovik🥴
Potkut potkut sain kesken..🎵🎶
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009686290.html
Ensimmäinen kapinan jälkeen potkut saanut korkea sotilas on kenraaliluutnantti Andrei Judin, 61.
Judin toimi rintamalla Surovikinin varamiehenä. Hän yritti keskiviikkona ura.ru sivustolla kumota väitteitä Surovikinin pidätyksestä. Hän kertoi itse lomailevansa kotona. Tämäkään ei pysäyttänyt huhumyllyn etenemistä.
Tallinnassa neuvostomiehityksen viime vuosiin asti uraansa luonutta Gerasimovia on luonnehdittu kuuliaiseksi käskyntäyttäjäksi. Hänen hallussaan on Reutersin sotilasasiantuntijoiden mukaan kolme ydinasesalkkua.Gerasimov esiintyy harvoin julkisuudessa, mutta Reutersin mukaan hänen nimensä on kesäkuun 9. päivän jälkeen hävinnyt myös puolustusministeriön tiedotteista
Eri arvioiden mukaan Gerasimov saattaisi joutua väistymään hyökkäyksen johtajan paikalta, mutta hän saisi jatkaa puolustusvoimien komentajana.
Sotilasjohtoa parhaasta päästä laitetaan syrjään ?
Hyvin menee, suunnitelman mukaan ...
- ei ne opi
Ei se ammattitaito, vaan lipomiskyky👅
Onni että Viroon tuli Stalinin kaato eli vapaus.
Surovikin ole ollut yhteydessä läheisiinsä kolmeen päivään eikä myöskään tämän henkivartijoita tavoiteta.
Onneksi Ilkka Luoman taitava käänteispsykologia auttoi Suomen Natoon!
näin
Venäläisten tiedotusvälineiden mukaan Surovikin olisi viety Lefortovon vankilaan🧱
putler aloitti pitkien puukkojen yön☠️
Erittäin huono vertaus!
Putlerilla ei ole mitään muuta pitkää kuin pöydät.
Lännen median mielestä kai koko Wagnerin kolonna olisi pitänyt tuhota tai vielä parempi, jos olisivat alkaneet tappaa toisiaan, mikä lieneekin eräillä toimijoilla ollut tarkoituksena. Kansalliskaartin Zolotov ei sulkenut pois ulkomaisten toimijoiden mahdollisuutta. Putin toimi järkevästi ja verilöylyltä säästyttiin, mikä tietenkin harmitti monia lännessä.
näin
Ei sota yhtä kenraalia kaipaa.
Eikä maailma yhtä presidenttiä.
Bidenin panos Wagner-keskusteluun: "Putin häviää IRAKISSA". Jep.
Ihan oikein Iranissa on ollut venäjän joukot kuin Syyriassa myös
Surovik ei ole uutisten mukaan vankilassa. Ties minne päätynyt. Tai kotiarestissa odottamassa tapaamista korkealla paikalla.
Kolme kenraalia uutisten mukaan pistetty pellolle. Ehkä mullan allekin.
sellaista
näin
näin
Onko Sergeitä näkynyt
Missä helvetissä kaikki kenraalit on! huusi Putin kun Punaisella torilla paraatia katsasti.
näin
näin
hyvä
Ei oo ukkoo näkynyt
näin
sellaista
näin
Missä ukkeli
näin
Viikko vierähtänyt eikä kentsua näkynyt. Lieneekö hengissä?
näin
näin
Georgi Zukov nousee haudasta ja alkaa venäläisten armeijan johtoon.
Free Surovik🙃
näin
Potkut potkut sain kesken hakkailujen🎵🎶❓️
https://www.verkkouutiset.fi/a/valeri-gerasimovin-vaitetaan-saaneen-potkut-sodan-johtamisesta/
Syytetäänkö Surovikinia natsiudesta?
Surovik edelleen omilla teillään.
näin
sellaista
näin
"Muistaako joku yhtäkään miehittämättömien länsiliittoutuneiden WW2-kenraalia, joka olisi saanut syytteen jostain petturuusaiheesta edes sanan laajassa merkityksessä? Minä en muista millään.
Etenkin Venäjällä syytteitä ja teloituksia jaeltiin kuin liukuhihnalta. Toki useita myös Saksassa."
Venäjä on maailman jälkiviisain kansa.
Kaikki menee ensin suunnitelmien mukaan ja lopuksi ammutaan tunarit.
näin
näin
näin