Purran Avautuminen (IS) Ihmetyttää.

Eilen purra puolusti Junnillaa hallituksen kaatumisen uhalla. Tänään hän Ilta-Sanomissa puolusteli Junnilan toimintaa ja jatkoi: onhan meitä muitakin ja nimesi itsensä lisäksi, Halla-ahon, Rantasen ja Tavion.

Mikä tässä on taktinen kulma vaikea ymmärtää?

https://www.is.fi/politiikka/art-2000009686550.html
30345
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Tuliko Purra nyt ulos kaapista, tyyliin, kyllä olemme fasisteja, kaikkihan sen tietävät?

Äänestä
  • 😋😍😋😍😋😍😋😍😋

    😍 ­­N­y­­m­f­­o­m­a­­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17910546N

    🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞

    Äänestä

Kyllä Junnilan nimitys oli selvä virhe Orpolta/Purralta, miksei nimitetty suoraan Puistoa ministeriksi joka olisi pätevämpi ( fil.tri) ja natsivapaa sympatioista(ilmeisesti) !

IL/Lauri Nurmi
Elinkeinoministeri Vilhelm Junnilalla (ps) on tuoreita ja avoimia natsisympatioita, joita hän ei ole yrittänyt peitellä. Näyttöä asiasta on riittävästi.
Junnila on keskeinen henkilö, kun valtiovalta yrittää saada vihreän siirtymän investointeja Suomeen. Elinkeinoministeri neuvottelee miljardien investoinneista läntisten sijoittajien ja suuryritysten kanssa.
Länsimaissa natsismin ihailuun suhtaudutaan hyvin kielteisesti. Suomen edun mukaista ei ole, että Junnila jatkaa tehtävässään. Hänen on kestämätöntä edustaa valtiota neuvotteluissa, joissa pöydän toisella puolella istuvat esimerkiksi saksalaiset, britit tai amerikkalaiset.
Pääministeri Petteri Orpolle (kok) tilanne on tukala.
Vuonna 2017 hän sanoi, että kokoomus ei voi olla mukana arvojensa vastaisessa hallitusyhteistyössä.
Silloin kyse oli pitkälti siitä, että perussuomalaisten puheenjohtajaksi noussut Jussi Halla-aho oli entinen äärijärjestön aktiivi, joka oli levittänyt kotisivuillaan rotuoppeja ja vähätellyt juutalaisten kansanmurhaa holokaustia.
Junnilalla on niin ikään taustaa Suomen Sisussa. Hän on kirjoittanut järjestön kotisivuille ja isännöinyt sen jäseniä eduskunnassa.
Orpo ja kokoomuslaiset joutuvat nyt myöntämään, että heidän arvonsa ovat muuttuneet. Näin käy, mikäli pääministeri sallii Junnilan jatkaa ministerinä.

Äänestä
  • Kun persulle tulee raja vastaan ,se muuttaa puheenaiheen.

    Äänestä

  • Saksan äärioikeistopuolue on yhtä suuri tai suurempi kuin sdp. Saksassa hallitus on häviämässä seuraavat vaalit. Äärioikeisto ei hyväksy maahanmuuton haittoja, ei huonosti johdettua taloutta, ei energiapolitiikkaa…

    Myös muissa Eu maissa ns äärioikeisto on yksi suurimmista puolueista, esim Ruotsi, Ranska, Saksa, Itävalta…

    Ns äärioikeisto puolueisiin kuuluu Eu:ssa 100-150 miljoonaa äänestäjää/kannattajaa ja kannatus on joka Eu-valtiossa nousussa.

    Äänestä

Ilmeisesti pelikirja on se, että koska emme voi enää peitellä ideologiaamme, niin tuomme sen esiin, koska muuten jokainen persu-ministeri vuorollaan joutuisi äänestykseen ja ajojahdin kohteeksi. Luottavat siihen, että äänestäjät seisovat takana.

Äänestä
  • ...Ja viekälö pelataan Mestarin pitkää peliä vai joko tehdään päätöksiä ns. lennosta tilanne kerrallaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    ...Ja viekälö pelataan Mestarin pitkää peliä vai joko tehdään päätöksiä ns. lennosta tilanne kerrallaan.

    Paniikkiratkaisuja taitavat jo olla.

    Äänestä

Ihmisiä kiinnostaa enemmän kravaatti?

Äänestä

oppositio valitsee kansan edustajat 🤔 montakos ääntä junnila sai ? mitäs nämä äänestäjät ovat valmiita tekemään jos heidän äänensä mitätöidään ?

minun silmille jos joku pomppii niin breivik on ihan pikkupoika 🤣

Äänestä
  • Saahan Junnila toki edustajana jatkaa, vaikka ministerinsalkun mennettäisikin.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Saahan Junnila toki edustajana jatkaa, vaikka ministerinsalkun mennettäisikin.

    Totta.

    Äänestä

Riikan strategiana siis ennakoiva uhriutuminen.

Äänestä
  • Hieman paranoidi.

    Äänestä

siitä saa avohaavan

Äänestä

PS-puolueen kohtalo on jo sinetöity. Turha enää kammeta vastaan. Tunnustakaa tosiasiat.

Äänestä

Miksi Riikka nimesi artikkelissa Ville Tavion, onko sisu taustaa tai muuta painolastia?

Äänestä
  • Niin kauan kuin Katajan vasaroija vapaana voi kuittailla.Et näköjään ymmärä miksi nostaa tuon esiin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Eilen purra puolusti Junnillaa hallituksen kaatumisen uhalla. Tänään hän Ilta-Sanomissa puolusteli Junnilan toimintaa ja jatkoi: onhan meitä muitakin ja nimesi itsensä lisäksi, Halla-ahon, Rantasen ja Tavion.

Mikä tässä on taktinen kulma vaikea ymmärtää?

https://www.is.fi/politiikka/art-2000009686550.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu