Hei!
Kysymykseni voi olla jonkun mielestä tyhmä, mutta kysyvä ei tieltä eksy. Eli siis olen harkinnut pitkään ryhtyväni toiminimellä myymään kotoa käsin verkosta käytettyjä vaatteita ym. Tavaroita.
Oma asunto on myyty ja muutettu vuokralle, niin tämä vuokralla asuminen mietityttää, voinko olla kotoa käsin toimiva yrittäjä vuokra-asunnossa, vai pitääkö siihen kysyä vuokranantajalta lupa? Siis että kun tavarat ym. Olisi kotona ja sieltä sitten pakkailen ja myyn niitä ja toki yritykseni osoite olisi kotiosoite, niin kuinka se menee käytännössä. Kiitos asiallisesta vastauksesta jo etukäteen.
Yritystoiminta vuokrakodissa
Anonyymi-ap
4
414
Vastaukset
- Anonyymi
voit olla ilman kyselyjä yrittäjä, mutta huomioi kotivakuutuksessa irtaimiston suhteen yrityksen varallisuus erillisenä
- Anonyymi
Toiminnan laajuudesta riippuen taloyhtiöllä voi olla sanansa sanottavana asiasta. Lähtökohtaisesti asuntohuoneistot ovat asuntoja ja liikehuoneistot ovat erikseen.
- Anonyymi
Jos tuo on postimyyntihommaa, eikä asiakkaita käy paikan päällä, niin se on asukkaan omaa asiaa, mitä nahkatakkeja ja koriste-esineitä hän asunnossaan pakkaa postipaketteihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1657562Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305189Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432680- 2712308
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont672078Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5672065Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571126Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911077Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.661065