Ulkomailla on paras asua eläkkeellä

Anonyymi-ap

Ei siinä ole mitään epäselvyyttä, etteikö ulkomailla asuminen olisi taloudellisesti kannattavaa ja sosiaalinen elämän muutos ottaa kyllä aikansa. Verrattuna Suomeen. Suomessa on maailman toiseksi korkein veroaste ja siitä ei tarvitse enää edes keskustella. Se, että kenestä on muuttamaan ja kenestä ei on taas toinen asia.

Kambodza ja Thaimaa ja eri Euroopan valtiot on vaihtoehtoja. Jokainen voi ottaa selvää asioista ja monissa maissa on jo suomi-yhteisöjä ja Suomi seuroja. Kielitaitoa voi opetella ja se kyllä lutviutuu ajan kanssa.

Monessa maassa on paljon etuja, että toisessa on kesä ainainen ja se tietysti vähentää kuluja. Parturit ja palvelut on monessa maassa helpommin saavutettavissa ja hintataso on myös sen mukaan myös alhainen. Alkoholi on halpaa aika monessa maassa ja sen kanssa pitää itse oppia elämään.

Ne, jotka miettivät, niin kyllä asioista saa selvän helposti netistä. Puoli vuotta saa olla kerralla poissa Suomesta ja Euroopan unioni ulkopuolella KELA eläkkeellä ja sen jälkeen on käytävä Suomessa tai Euroopan Talousalueella. Osoite voi olla, vaikka posti restantte jossakin Kilpisjärvellä. Älkää koskaan elämässä sanooko Kelaan, että asut jossakin ulkomailla, vaan sanot aina, että matkustelet. Esim. Asuminen, joissakin maissa ei ole kovin helppoa edes viisumien ja muiden oleskelulupien vuoksi jos painostavat ja kiristävät KELAssa... Matkustelua ei voida rajoittaa eläkkeellä. Onhan monessa maassa kyliä ja kaupunkeja mitä nähdä.

1

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niistä pakollisista lennoista KELA eläkkeellä, niin niistä saa aika helposti 100 euroa pois. Eli vie mennessä ja tuo tullessa( salmiakin, ruisleipä, kahvi, Viagra, tupakka, viina kuka mitäkin)

      Pitää muistaa, että ei se valtiokaan ihan moitteeton ole tässä asiassa. Käy toki KELAssa, kun olet siellä aina silloin tällöin, vaikka kysymässä eläkkeestä, sillä hehän itse kirjaavat kaikki käynnit. Ota toki kuva samalla... Todisteeksi.

      Näin yksinkertaisia nämä asiat on todellisuudessa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      143
      3485
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1980
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      70
      1925
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      134
      976
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe