"Me uskomme, että koko ihmissuku voi pelastua Kristuksen sovituksen ansiosta noudattamalla evankeliumin lakeja ja toimituksia."
Taivaaseen ei pääse vain katoliset, hellut tai lestadiolaiset, vaan kaikki ihmiset nousevat ylös viimeisellä tuomiolla. Ja kaikki ne pääsevät taivaaseen, jotka uskovat ja kastetaan, ja pysyvät siinä ja noudattavat evankeliumia.
Hellut ym luulevat että vain heikäläiset pelastuvat. Todellisuudessa lopulta vain vähän ihmisiä joutuu helvettiin, tuomiaan toiseen kuolemaan. Kaikenlaisia rangaistuksia siinä välillä tulee tottelemattomille, eivätkä kaikki pääse korkeimpaan taivaaseen.
Mutta tätä sanomaa noudattamalla pelastuu, pääse taivaaseen. Ja siihen saa voiman Jumalan armosta ja johdatuksesta ja voimasta. Jumala osaa oman puolensa asioissa, häneen voi luottaa.
Kolmas uskonkappale
2
154
Vastaukset
- Anonyymi
Smithin opin mukaan parhaaseen paikkaan haareminomistajiksi pääsevät Smithin oppiin uskoneet, jatkuvasti taika-alusvaatteita pitäneet ja kirkon johdon ökyelämään kymmenykset antaneet itsekkäät pyrkyrit.
Alempiin kirkkauksiin pääsevät ne, jotka eivät ole uskoneet Smithin satuihin. Heillä ei ole sukupuolielimiä tuonpuoleisessa.
Olli kuitenkin kirjoittaa, että evankeliumia noudattaneet pelastuvat. Sehän sulkisi mormonit pois, koska se mitä mormonit kutsuvat evankeliumiksi on heidän kaksoiskieltään ja oikean evankeliumin irvikuva.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482493
- 1801728
- 921598
- 691559
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k6955- 80948
- 68881
- 61846
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes188834- 61808