Kolmas uskonkappale

"Me uskomme, että koko ihmissuku voi pelastua Kristuksen sovituksen ansiosta noudattamalla evankeliumin lakeja ja toimituksia."

Taivaaseen ei pääse vain katoliset, hellut tai lestadiolaiset, vaan kaikki ihmiset nousevat ylös viimeisellä tuomiolla. Ja kaikki ne pääsevät taivaaseen, jotka uskovat ja kastetaan, ja pysyvät siinä ja noudattavat evankeliumia.

Hellut ym luulevat että vain heikäläiset pelastuvat. Todellisuudessa lopulta vain vähän ihmisiä joutuu helvettiin, tuomiaan toiseen kuolemaan. Kaikenlaisia rangaistuksia siinä välillä tulee tottelemattomille, eivätkä kaikki pääse korkeimpaan taivaaseen.

Mutta tätä sanomaa noudattamalla pelastuu, pääse taivaaseen. Ja siihen saa voiman Jumalan armosta ja johdatuksesta ja voimasta. Jumala osaa oman puolensa asioissa, häneen voi luottaa.

2

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Smithin opin mukaan parhaaseen paikkaan haareminomistajiksi pääsevät Smithin oppiin uskoneet, jatkuvasti taika-alusvaatteita pitäneet ja kirkon johdon ökyelämään kymmenykset antaneet itsekkäät pyrkyrit.

      Alempiin kirkkauksiin pääsevät ne, jotka eivät ole uskoneet Smithin satuihin. Heillä ei ole sukupuolielimiä tuonpuoleisessa.

      Olli kuitenkin kirjoittaa, että evankeliumia noudattaneet pelastuvat. Sehän sulkisi mormonit pois, koska se mitä mormonit kutsuvat evankeliumiksi on heidän kaksoiskieltään ja oikean evankeliumin irvikuva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      147
      11322
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8063
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5840
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      159
      4522
    5. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4306
    6. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      82
      4160
    7. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3448
    8. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3206
    9. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      47
      1689
    10. Hyvää yötä

      Joka päivä ajatuksissani, aarre. ❤️
      Ikävä
      39
      1602
    Aihe