Raamatulliset lopun ajat

Anonyymi-ap

Raamatussa ajoitetaan käsittääkseni lopun ajat aikaan jota nyt elämme. Minkälaista loppua te siihen uskovat odotatte? Onko kyseessä konkreettinen sivilisaation loppu, vai jonkin aikakauden loppu? Itse en ole varsinainen raamattu-uskovainen, mutta tiedän, että teos sisältää myös historiallista tietoa pitkältä ajanjaksolta ja tuo lopunaikojen ennustuskin saattaa siten perustua kokemukselliseen tietoon.

10

694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Loppu on hieman kaksijakoinen. Toisaalta pitäisi tulla Jumalan Valtakunnan 2028 ja toisaalta ennennäkemättömän ahdingon. Tuossa ahdingossa mm. Babylonin portto ja Danielin viisimetallinen kuvapatsas tuhoutuu.

      Jumalan valtakuntaan pyrkii Islam ja hindulaisuus esim. Mutta kristittyjä kohtaisi Kostava ahdingo. Evankeliumi puhuu että kavaltajia on paljon ja vanhemmat antaa lapsensa kuolemaan. Jne.

      Islam käsittää että on tulossa Judgement Day jolloin esim. Kaikki omaisuus otetaan pois Jumalan käsiin. Kaikki kuuluu Jumalalle jne.

      • Anonyymi

        "Toisaalta pitäisi tulla Jumalan Valtakunnan 2028"

        Meinaat siis, että Venäjä valloittaa Suomen tuohon mennessä?


      • Anonyymi

        😋😍😋😍😋😍😋😍😋

        💋 ­N­­y­­­m­­f­o­m­­­a­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17914093O

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      'Lopun ajan ennustus perustuu kokemukselliseen tietoon'? Khm, maailmanloppua ei ole kukaan vielä kokenut. Raamatun profetiat kyllä kertovat, mitä tulee tapahtumaan. Lyhyesti:

      Uskovat kristityt temmataan pian pois. Tapahtuu psalmin 83 sota, jonka Israel voittaa Jumalan avulla. Antikristus nousee ja vahvistaa seitsenvuotisen sopimuksen, luultavasti sen, jota YK rustaa syyskuussa. Antikristuksen hirmuhallinto, ahdistuksen aika, kestää seitsemän vuotta. Älä ota pedon merkkiä, vaikka se merkitseekin maallisen elämän loppua. Voit vielä pelastaa ikuisen sielusi.

      Jeesus palaa takaisin maan päälle meidän kanssamme, tuhoaa vihollisensa Harmagedonissa ja asettuu hallitsemaan Jerusalemiin tuhanneksi vuodeksi. Ne kirkon ajan uskovat hallitsemme hänen kanssaan.

      Sitten on viimeinen tuomio. Meitä ei enää tuomita silloin; uskoville on Kristuksen tuomioistuin heti ylöstempauksen jälkeen. Siellä saamme palkkioita tai jäämme ilman niitä. Viimeisellä tuomiolla helvetissä siihen asti viruneet ihmiset saavat tilaisuuden puolustella tekemisiään ja sitten heidät heitetään tuliseen järveen. Jumala luo uuden taivaan ja uuden maan ja halliutsee ikuisesti.

      Usko Jeesukseen nyt niin säästyt paljolta pahalta ja lopulta helvetiltä ja tuliselta järveltä.

      • Anonyymi

        Harmi ettei UT:sta ole samanlaisia tulkintoja kun VT:stä sefaria.orgissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Harmi ettei UT:sta ole samanlaisia tulkintoja kun VT:stä sefaria.orgissa.

        Vanhassa tetamentissa kerrotaan mm. jättiläisistä, jotka kerran ovat asuttaaneet maapalloa. Onhan niitä kyllä ollut, koska jäännöksiä on löytynyt. VT:ssa voi olla enemmänkin arvokasta historiatietoa.


    • Anonyymi

      Kauanko aikaa on jäljellä? 3-4 vuottako, vaiko enemmän? Mikä on vallitseva käsitys kristillisten liikkeiden (ei siis kirkon) johtajistolla nyt?

    • Anonyymi

      Daniel 7 neljäs peto menee tuhoon 2028 periaatteessa mikäli suoraviivainen kirjaimellinen sana toteen kävisi.

      Mutta Intian Ramajana teos kuvaa tuota kymmenpäistä Ravana petoa että sitä vastaan taistellaan peräti 100-500 vuotta.
      Tuo peto salaa tuhoaa vanhurskauden maan päältä vanhurskaat ja pyhät salaa tuhoten.

      Kuitenkin taistelussa on myös voiton hetkiä uskonnolle.
      2100 jKr tulee Vyasadeva kokoomaan veedoja
      2400 jKr Narada eli Elia jne.

      Rama tulee ehkä vasta 2500 jKr

      En ole varma näistä ajoituksista, mutta raamatun esittämä nopea kertakaikkinen tuho tuolle neljännelle pedolle tuskin toteen käy. Tuho kestää kauemmin eli jopa 500 vuotta.

      Me emme kovin hyvin erota Neljättä petoa, mutta sen siis tiedämme että vanhurskas ja oikeudenmukainen järjestys maailmassa estyy sen toimien takia. Yksi sen päistä on epäilemättä USA. Tasajako, maailmanlaajuinen Kansalaispalkka tai elintarvikkeiden kuljetus nälkäalueille estyy sen tähden.

      Tulee Mahabharatan kuvailemat maailmansodat joissa kuolee 100-600 milj. Sotilasta ja siviiliä.
      Se on vanhurskauden ja tasajaon sijaan valittu tie.

      • Anonyymi

        Profeetat usein profetoivat tarkan aikamäärän jollekin tapahtumalle.

        Kuitenkin Isä yksin tietää ajat ja hetket.

        Ja tuota Isän TIETOA välittyy maailmaan ei profetian vaan TIEDON SANOJEN armolahjan kautta.

        Islam hopea = ymmärrys
        Juutalaisuus kulta = viisaus
        Hindulaisuus timantti = tieto
        Filosofia ja tiede Platina = asiantuntemus

        Tiedon sanojen armolahjan välittää usein Intia ja sen Maailmanopettajat kuten Maitreya maailmaan. Intian teokset kuten Ramajana, Mahabharata, Bhagavatam tuntee suvereenisti mennyttä ja tulevaa......

        Kuitenkin noissa teoksissa on lievä salaus ja salakoodi, jonka avaaminen on kuitenkin helppoa.
        Varsinkin Nykyisin kun Kristus toteen laittaa Joh. 16:25 asiaa eli selittää vertauskuvat ja antaa avoimesti tietoa Jumalasta.


    • Anonyymi

      Antikristus onjo täällä. Eli tekoäly .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      135
      7421
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      22
      2760
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      287
      1479
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      208
      1190
    5. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1099
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      89
      1066
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1012
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      861
    9. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      846
    10. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      15
      833
    Aihe