On järjen vastaista tehdä muutamasta lajista syntipukki, vastoin omia silmiä ja loogista ajattelukykyä. Valkohäntäpeura on vieraslaji, jota suositaan ja lyhemmän aikaa ollut "suomalainen" kuin supikoira. Maailma muuttuu muiltakin osin, ei yksin kasvisto ja eläinlajit, joka on luonnonmukaista muutosta. Ei ole järjen mukaista vaatia että moottoriteiden saasteisilla kuivilla ja karuilla tienvarsilla kasvaa sitten 1900-luvun luonnonkukkia, kun lupiinit poistetaan On hyvä että pikkuteiden varsilta hävitetään ainakin osaksi lupiinitkin ja kurttulehtiruusu, jos tienvarsi on rehevää ja hyvä kasvualusta esim. maitohorsmalle, koiranputkelle, "kissantassuille" sinikelloille jne., mutta en ole esim. Tampereelta mökilleni Nokian maaseudulle ajaessani nähnyt tienvarsilla enää mitään kasvua, kun lupiinit on poistettu. Joitain kuivuneita takiaisia ja nokkosia. Ei ole kaunista Suomea enää. maanteidenvarsilla. Eikö Venäjän sodan ja koronaepidemian keskellä ole enää muuta järkevämpää tekemistä, kun poistaa se ainoa kasvi joka jaksaa siellä kasvaa. Eikö kukka ole silloin perin juuri suomalainen, sama pätee supikoiran kohdalla, jonka sopeutuminen ankeisiin oloihimme on todella hämmästyttävä. Kiltti pieni koira järjettömän vihan kohteena. Eläin jjota ihminen vieläkin kai ensin kasvattaa tarhoissaan ja päästää sitten ilmaiselle "hoitoalueelle". Eihän supi muualla ole niin laajalle levinnyt, kun muissa maissa ei ole sallittu sen turkiskasvatusta.
Vieraslajien hysteriasta, maailma muuttuu muiltakin osin ja on ok
15
430
Vastaukset
- Anonyymi
Valkohäntäpeuran kanta pitäisi puolittaa heti .. valtavat kustannukset yhteiskunnalle kolarin ym. muodossa ..
Oikeisto rikkaat toi sen Suomeen metsästys harrastukseksi .. - Anonyymi
Mitä ihmettä !!! Onko vieraslaji lupiinit jo vihdoin poistettu jostakin. Kurtturuususta mölyttiin paljon, mutta lupiinia on kaikki tienvarret täynnä. Olisi jo aika aloittaa talkoot sen poistamiseksi. Pahimmat vieraslajit eläinpuolella ovat metsäkauris ja supikoira. Kumpikin toimii tehokkaan punkin levittäjänä tauteineen. Koska lajin poistaminen on hidasta niin pitäisi saada aikaan tappopalkkio niin asia tehostuisi ja alkuperäiseläimet ja linnut saisivat pesiä rauhassa.
- Anonyymi
Järkevämpää tekemistä ei kai sitten Suomesta tällä hetkellä löydy. Kenet lupiini ja kurttulehtiruusu onkaan tappanut? Supit syövät kasvisruokaa ja eläinruokana matoja, myyränpoikasia ja sammakoita, tutkimuksien mukaan vain 10% tutkituista on ruokaillut linnunmunilla, Mitä punkkeihin tulee, löysin sunnuntaiaamuna sellaisen jalastani. Supeja ja valkohäntäpeuroja ei kaupunkilähiössäni ole näkynyt, mutta oikein vahva koira -ja kissakanta täällä on.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Järkevämpää tekemistä ei kai sitten Suomesta tällä hetkellä löydy. Kenet lupiini ja kurttulehtiruusu onkaan tappanut? Supit syövät kasvisruokaa ja eläinruokana matoja, myyränpoikasia ja sammakoita, tutkimuksien mukaan vain 10% tutkituista on ruokaillut linnunmunilla, Mitä punkkeihin tulee, löysin sunnuntaiaamuna sellaisen jalastani. Supeja ja valkohäntäpeuroja ei kaupunkilähiössäni ole näkynyt, mutta oikein vahva koira -ja kissakanta täällä on.
Rakithan niitä levittää, kissat ovat kaupungeissa lähes 100% sisällä, jotkut harvat liikkuu valjaissa.
- Anonyymi
Kurttulehtiruusun marjoissa on eniten flavonoideja ja A- sekä C-vitamiinia. Olen perinteisesti syönyt niitä, ensin mummolan pihalla ja nyt sukulaisten pihoilla.
Olisihan se kauheaa, että huonojen satojen ja mahdollisten logistiikkaongelmien takia meillä olisi kotoperäisesti tällainen vitamiinipommi ilmaston muuttuessa!- Anonyymi
Ja mikä ihana tuoksu on kurttulehtiruusussa!
J.K. Varo piikkejä.
- Anonyymi
Kommentti ei tunnu menevän läpi kun arvostelee Sipilän hallituksen päätöksiä!
- Anonyymi
Moderaattori ei taida tietää 1800-luvun nälkävuosista - oli kurttulehtiruusun marjat silloin tarpeen!
- Anonyymi
Joillakin on pakonomainen tarve museoida luonto tiettyyn aikakauteen.
- Anonyymi
Miksi idiootti poistattaa? Linnut levittää kurtturuusun pihoistakin siemeninä rannoille missä villiintyy laajoiksi alueiksi. Paljon parempiakin vitamiinin lähteitä on ja muitakin ruusuja mistä saa marjoja.
Kukaan ei ole kuitenkaan vapaaehtpinen poistamaan niitä kasvustoja rannoilta ja maksaa paljon kun teetättää urakoitsijalla.- Anonyymi
Yksi harvoja asioita mitä tehty oikein kun kielletty. Hyvännäköisiähän ne kaistojen välissä oli, ei taida tulla mitään yhtä koristeellista tilalle. Marjoaj ei teoden varsilla voisi edes käyttää, parempi poimia marjat metsästä tai ostaa/kasvattaa hedelmiä.
- Anonyymi
Kurttulehtiruusun hävittäminen on sulaa hulluutta.
Kurttulehtiruusu tuottaa runsaasti terveellisiä marjoja.- Anonyymi
Kamalaa, nyt kuolet kun ei muut (ruusun)marjat kelpaa :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai1019588Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki764957Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.554682Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j92421Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1051642Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.01500- 451458
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota561387Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.491351Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441296