Helsingistä Kotkaan häädetyn Ravintolalautta Ocean Barin omistajat tuomittiin ympäristön turmelemisesta vankeuteen lautan upottamisesta. Käräjäoikeus langetti miehille 60 päivän ehdottomat vankeusrangaistukset, mutta muutti ne 60 tunnin yhdyskuntapalveluiksi.
Miehet joutuvat yhteisvastuullisesti korvaamaan Kotkan kaupungille aiheutuneita kuluja noin 210 000 euroa.
Maanantaina annettu tuomio on miehille jo toinen Ocean Bariin liittyen. Ensimmäisellä kerralla, helmikuussa 2022, miehille langetettiin 60 päivän ehdolliset vankeusrangaistukset ympäristön turmelemisesta.
Helsinkiläinen kultakauppias Matias Kerminen tuomittiin Kotkassa
11
3682
Vastaukset
- Anonyymi
Kotkassa on selvitelty koko talven ajan laituriin hylätyn purjelaivan kohtaloa.
23-metrinen, aiemmin risteilykäytössä ollut Mary Ann-niminen alus jätettiin Kantasataman laituriin viime kesäkuussa. Elokuussa laiva upposi. - Anonyymi
Voi jos tavallinen Virtanen tekee tollasta....no, linnaan. Mutta kun yrittää oikeasti eikä mielessä kepuli konstit ja ei onnaa...niin et pääse ikinä edes 1/4 osa tuosta määrästä velkoja....????
Pikkanen virhe.
Saati että tapat ihmisen pääset ensi kertalaisena parilla vuodella ja aikaisemminkin jos käytös ym. edellyttää. Ja elät ilman kidutusta loppu elämän....?!!!!!
Mutta jos jäät velkaa tekemättä rikosta esim. luottohuijareille.....ikuinen laina helvetti vaikka tekee työtä.....eivät anna periksi ja tuomarit viis veisaa. Vaikka on kaikki todisteet sairaudesta jopa....HYVÄ SUOMEN OIKEUSLAITOS...?
PIKKASEN olisi korjaus varaa.
Ja Suomen yhteisten asioiden hoitajat eivät tee mitään asian korjaamiseksi...hillutaan vaan jossai pervopileissä ym. VERONMAKSAJIEN TAALOILLA!!!
TE OLETTE KANSAN PALVELIJOITA ELI ALAMAISIA!!
MUUTOSTA TUOHON TÖRKEYTEEN!! JA NOPEASTI!!
ARVONPERVOT!! - Anonyymi
Onko tämä Matias Kerminen se sama kiertävä kultakauppias jotka ajeli Arvokulta autoilla ympäri suomea ennenku se firma meni konkkaan, vaihtoi sit nimen Kultahopea ja autojen teipit vai oliko kultaeuroiksi kun firmat vaihtuu... ?!??
- Anonyymi
ilmeisesti on.
- Anonyymi
Joo sama kaveri,. monikohan jää nuolemaan näppejään kun firmat menee konkkaan ?!!?
https://www.kauppalehti.fi/yritykset/yritys/arvokulta+ostot+oy/30993402
Autojen teipit vaan vaihtuu ja Matias Kermisen matka jatkuu...
- Anonyymi
YLE nettiuutiset teki hänestä eilen ison henkilökuvajutun sunnuntai juttuna.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuossa vielä linkki itse uutiseen, tai no siis henkilökuvaan:
https://yle.fi/a/74-20103657Ihan uskomatonta että YLE tekee tuollaisen jutun hänestä...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan uskomatonta että YLE tekee tuollaisen jutun hänestä...
Aika mielenkiintoinen journalistinen valinta minunkin mielestäni YLE:ltä. Pitkä mainoshan tuo pääasiassa on.
- Anonyymi
Tällä kaverilla on ollut ja on monia yrityksiä ja konkursseja. Kaikenlaista "terveystuotteiden" myyntibisnestä ja kullan ym. ostoa. Taitaa nyt ostaa kultaa ainakin kahden brändin alla eli KultaVintage ja PostiKulta. Suosittelen jokaista kullan myyntiä miettivää harkitsemaan tarkoin myykö ainakaan tälle kaverille. Kaverin taustat huomioiden hänen bisneksensä arveluttavat.
- Anonyymi
Kermisellä taitaa olla näppinsä pelissä myös "kultaeuroiksi" ja "kultahopea" brändien kullanostossa. Tietääkseni viranomaiset ovat jo alkaneet kiinnostumaan hänen touhuistaan ja lienee syytäkin. Minkähän yrityksen/yritysten kautta hän noissa ja muissa toiminee, ilmoituksista ei sitä ainakaan selviä, mikä on erikoista. Mukamas suomalainen perheyritys, mutta yrityksen nimeä ei mainita.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774542Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112563- 1751735
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2601602- 1241470
- 1221347
Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik91277Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721269- 761252
- 35996