Räsäsen Pride-kommentointi nosti taas pienen äläkän. Tällä kertaa ei kuitenkaan mediassa, se on sen melko lailla jättänyt huomiotta, STM julkaisi vastineensa ja media sen julkaisi. Siinäpä se keskustelu asiasta julkisuudesssa on melkeinpä sitten ollutkin, eikä enempään ole aihettakaan. Ohilaukaus Räsäseltä.
Palstalla kuitenkin taas esitetään mitä kaheleimpia näkemyksiä, jotka perustuvat tietämättömyyteen ja kuvitelmiin.
Asiahan on kuitenkin niin, ettei valtioneuvoston osallistuminen Prideen vaadi mitään korkeantason päätöksiä, kuten täällä palstalla jostakin syystä kuvitellaan. Ei hallituksen päätöstä, eikä muuta sen kummempaa, asia on virkamiestason päätös ja virkamiestasolla se on tehty sosiaali- ja terveysministeriössä.
Kuulkaas nyt aitouskovat: Pride ei ole niin suuri asia, että valtioneuvoston mahdollisuudesta osallistua siihen tehtäisiin kirjaus hallitusohjelmaan tai hallitus ylipäätään asiaa käsittelisi tai mikään valiokunta tai eduskunta.
Asian hoitivat valtioneuvoston työrukkaset: virkamiehet. Yksi asia lukuisten virkamiestason asioiden joukossa.
-a-teisti-
Palstalla kuitenkin taas esitetään mitä kaheleimpia näkemyksiä, jotka perustuvat tietämättömyyteen ja kuvitelmiin.
Asiahan on kuitenkin niin, ettei valtioneuvoston osallistuminen Prideen vaadi mitään korkeantason päätöksiä, kuten täällä palstalla jostakin syystä kuvitellaan. Ei hallituksen päätöstä, eikä muuta sen kummempaa, asia on virkamiestason päätös ja virkamiestasolla se on tehty sosiaali- ja terveysministeriössä.
Kuulkaas nyt aitouskovat: Pride ei ole niin suuri asia, että valtioneuvoston mahdollisuudesta osallistua siihen tehtäisiin kirjaus hallitusohjelmaan tai hallitus ylipäätään asiaa käsittelisi tai mikään valiokunta tai eduskunta.
Asian hoitivat valtioneuvoston työrukkaset: virkamiehet. Yksi asia lukuisten virkamiestason asioiden joukossa.
-a-teisti-
Vastaukset 23
Vanhimmat
Niin parempi toisaalta noin koska vaikuttaa siltä, ettei tämä uusi hallitus saa paljon muutakaan hoidettua. Hyvä jos vielä ensi viikolla on kasassa.
Alkuhan on ollut täydellinen rimanalitus tältä hallitukselta. Ei kauan mene kun Orpon kabinetti kaatuu, ellei oikeasti oteta merkittävää ryhtiliikettä. No, tänään taas neuvotellaan. Neuvotellaan siitä, kuinka meidän aikuisten hallituslaisten pitäisi oikein käyttäytyä.
Ja oikeasti vaikeat asiat ovat vasta edessäpäin, eihän tässä ole vielä ehditty kuin antamaan yhdelle natsia muistuttavalle lopputili ja hiukan sivuta Prideä.
-a-teisti-
Moktar.Gubta luulee olevansa tolkun.ihminen
Pride on erittäinkin suuri asia, koska priden tavoite on aina ollut tuhota perinteinen länsimainen kulttuuri ja perinteiset länsimaisen kulttuurin instituutiot.
Priden aatteellinen perusta on neo-marxilaisuudessa.
"priden tavoite on aina ollut tuhota perinteinen länsimainen kulttuuri ja perinteiset länsimaisen kulttuurin instituutiot."
Laitapa kertoen mitä tarkoitat perinteisellä länsimaisella kulttuurilla ja perinteisillä länsimaisen kulttuurin instituutioilla?
Oikeassahan Räsänen oli! Hallituspuolueen edustajat voivat tietenkin osallistua Pridenn, jos tuntevat siihen tarvetta tai ovat asianosaisia, eli homoja, mutta valtioneuvoston lakanaa heillä ei ollut oikeutta kulkueeseen virittää!! Tai siinä tapauksessa sellainen lakana tasa-arvon vuoksi pitää olla vastakkaistenkin mielenilmausten kulkueissa!
Ei tarvitse jos kukaan ei halua sinne sitä lakanaa viedä.
Eiköhän tämänkin "kohun" taustalla ole ihan vaan perisuomalainen kateus. Turhaan aitouskovat narisee tästä joka vuosi. Pride tullaan todennäköisesti järjestämään tulevinakin vuosina ja tuo teidän ilmainen mainostaminen tuottaa sinne todennäköisesti vaan enemmän marssijoita. Ihme, ettei Seta ole jo palkinnut Räsästä tästä vuosia kestäneestä mainostamisesta.
Voisitte vaikka täräyttää ja järjestää jotain omaa marssia vai onko niin, että osaatte vaan narista. Ottakaa mukaanne vaikka se kuuluisa hiljainen enemmistö niin nähtäisiin sekin edes kerran.
Oli tietenkin täysi oikeus. Sosiaali- ja terveysministeriössähän tehtiin päätös asiaa koskien johon oli sisällytetty myös valtioneuvosto. En ala sitä tähän kopiomaan kuitenkaan enää, mutta STM:n vastine Räsäsen täysin turhaan mölinään on jo kaikissa merkittävissä medioissa julkaistu.
Mitään parlamentarismin tai valtiosäännön vastaista tai toimivallan ylityksiä ei ole tapahtunut, kyseessä oli vain Räsäsen joka vuotinen Pride-pillastuminen. Poikkeuksellista oli vain se, että tulilinjalla eivät olleet tänä vuonna suoraan seksuaalivähemmistöt, vaan hallituskumppanit.
-a-teisti-
Räsänen toivoi varmasti saavansa jotakin suurta huomionarvoa kommentilleen ja on nyt kovin pettynyt, kun ei siihen ole viitsitty tarttua.
Varmasti mutta niin hävisi kuin kusi lumeen.
Räsäsen kysymys oli yksinkertaisesti hyvin typerä. Eihän valtionneuvoston tuollaiselle tarvitse lupia miltään ulkopuoliselta taholta kysellä, kyllä sillä Herran tähden sentään on nyt tuon verran ja paljon enemmänkin päätösvaltaa, onhan se maamme ylintä toimeenpanovaltaa käyttävä toimielin.
Eli valtioneuvostolla on täydet valtuudet päättä itse tuollaisesta(kin) ja itse sen on päättänytkin, kuten STM:n vastine tyhjentävästi asian kertoo olevan.
Käsittämätön hutilaukaus Räsäseltä, takana on kuitenkin hyvin pitkä parlamentaarikon ura, joten olisi pitänyt jo arvata, vaikka ei olisi tiennytkään mistä lupa tulee: valtioneuvostolta itseltään.
Ja kertauksen vuoksi kansalaistaitotunnit lintsanneille aitolaisille: toimeenpanovaltaa on kaikki, mikä ei kuulu lainsäädäntövaltaan eikä tuomiovaltaan. Eli jos jollakin tässä asiassa on ollut päätösvalta, niin juurikin valtioneuvostolla itsellään ylimpänä toimeenpanovallan käyttäjänä.
Mutta Räsänen on jälkikäteen tainnut asian itsekin ymmärtää, ei ole lähtenyt kiistämään STM:n tiedotteen asiasisältöä.
-a-teisti-
Näin kävi, koska kysymys oli yksinkertaisesti vain hölmö. Tuosta ei olisi saanut mitään porua aikaan, ei sitten millään.
-a-teisti-
Valtionevostolta ei ole kysytty! STM on päättänyt ei hallitus. Myönsit itse.
Ei juma*auta taas. Sosiaali- ja terveysministeriö kuuluu valtioneuvostoon, kuten kaikki muutkin ministeriöt. Valtioneuvostolla voidaan tarkoittaa kyllä myös hallitusta, mutta sekaannusten välttämiseksi hallitusta kutsutaan hallitukseksi käytännössä poikkeuksetta ja valtioneuvostoksi laajempaa kokonaisuutta, johon kuuluvat tärkeimpinä ministerit ja ministeriöt.
-a-teisti-
"Valtionevostolta..."
ato-lainenko se siinä iPadeineen?
-a-teisti-
Lisäys kunnioitan Päivin Natopositiivisuutta.
Miksi Päkän piti Twitterissä kysyä asiaansa? Olisihan siihen vastaus löytynyt sieltä työpaikaltakin. Jos sinulla on työongelma, niin twitterissäkö sen perään kyselet vai kysytkö pomolta?
Siksi koska Räsänen pyrki nostamaan asiansa julkisesti esille: Media hoi, täällä huutaa Päivi! Katsokaa, katsokaa, ministerit homottavat ilman lupaa, laittomasti!
Ja nimenomaan julkisesti. Muutoin hän olisi käsitellyt asiaa aivan muualla kuin somessa. Tämä oli siis tavoite. Kukaan vain ei tarttunut täkyyn, koska ei ollut mitään aihetta.
Vaihtelu kuitenkin virkistää, vuotuisen Pride-pillastumisen kohde ei ollut tänä vuonna siis suoraan homoseksuaalit, kirkko tai tyhmä ymmärtämättömän kansa vaan valtioneuvosto.
Mutta ei syvällä uiva hallitusvene siinä hörpännyt vettä tippaakaan, ei ollut pienintäkään syytä edes vähäiselle kallistumalle. Tavoite oli kuitenkin saada hallitusvene hörppäämään sitä vettä, eli saada asiasta jonkinlainen äläkkä nousemaan ja jonka äläkän keskiössä olisi sitten ollut valtioneuvosto "laittomuuksineen."
-a-teisti-
Mistäpä sitä tietäisi vaikka Räsästä ketuttaisi kun ei ministeriksi päässyt mutta eihän tuo mikään ihme ole. Kyllä ne tietää jo KD:eessäkin ettei sitä voi niihin hommiin päästää.
Ei Räsänen varmasti ihan Tarkoituksella Tarkoituksella halua tehdä hallitukselle kiusaa, mutta näissä "homoasioissa" hän vain jotenkin sumenee.
Uuden avioliittolain tiimoilta muistan, että kun kansalaisaloite keräsi tarvittavat kannattajat (moninkertaisesti), niin Räsänen jossakin vaiheessa asian edetessä vaati, ettei kansalaisaloitetta käsiteltäisi, koska asiasta on hallitusohjelmaan kirjattu, ettei sitä hallitus käsittele.
Vaati siis koko kansalaisaloiteidean täydellistä vesittämistä. Lisäksi tuo olisi ollut laitontakin. Mutta hän vain jotenkin enää kyennyt rationaalisuuteen, aivan kuin olisi hätääntynyt, että jokin ratkaisu täytyy olla, että tämä voidaan estää. Ei olisi ollut, eikä ollutkaan, laki tuli voimaan.
-a-teisti-
Samasta syystä kuin kaikki muutkin poliitikot.
Se herätti keskustelua onko ylipäätään oikein marssia valtioneuvoston nimissä näkemyksiä jyrkästi jakavan ideologisen järjestön kulkueessa. Miksi Valtioneuvoston nimissä olisi ok, muttei kokoomuksen, joista suurin osa äänesti translain puolesta?
Suomessa on uusi hallitus ministereineen ja se tulisi ottaa huomioon, eikä mennä edelliselle kokoonpanolle sopivilla päätöksillä. Hallituspuolueista 4/5 ei ole tervetullut edustamaan puolueina prideen, miten sitten valtioneuvoston nimissä..
Tuskin tulee toistumaan enää ensi vuonna. Ihan aiheesta otettiin kantaa asiaan.
Korjaus: 3/4