Iltalehti kirjoitti hiljattain että sähköautot kuluttavat ja rikkovat tiestöjä kaksi kertaa enemmän kuin bensa- ja dieselautot, tämä sähköautojen painon vuoksi.
Aeimmin samainen Iltalehti kertoi etteivät norjalaiset varustamot ota sähköautoja enää laivoihin. Ei sen vuoksi että ne olisivat paloherkimpiä kun niitä ei ladata verrauttuna bensa- ja dieselautoihin.
Ongelmat syntyvät kun sähköautoja ladataan. Niiden samuttamiseen eivät normaalit sammutustavat riitä. Norjassa tehtiin mm koe, jossa palava sähköauto upotettiin kolmeksi vuorokaudeksi veteen. Kun se nostettiin ylös auto leimahti saman tien uudelleen palamaan.
Ja vielä asiaan liittyvä näkökulma. Akkuihin tarvittavat raaka-aineet alkavat jo nyt vähentyä maailmassa. Lapsityövoimalla nostettava koboltti on jo nyt kortilla, kun onkaloiden kaivuumatkat pitenevät ja uhriluku kasvaa. Ja samalla Eu ja Yk liputtavat sähköautojen perään ja niiden määrän suositellaan kasvavan moninkertaiseksi nykyiseen verrattuna.
Ei muuten tule koskaan onnistumaan ja se on hyvä asia.
Sähköautot ja niiden latauspisteet.
Anonyymi-ap
6
438
Vastaukset
- Anonyymi
Näyttää olevan niin että hybridiautot: Mitä isot edellä sitä pienet perässä!
- Anonyymi
Uutisissa sanottiin että Hollannin edustalla palaa autonkuljetuslaiva. 300 ajoneuvoa. Palo saanut alkunsa sähköautosta, miehistö evakoitu, laiva kallistunut ja uhkaa kaatua.
- Anonyymi
Korjaus 3000 autoa on kyydissä.
- Anonyymi
Se uutinen teiden rikkoontumisesta perustui yhteen ainoaan tutkimukseen. Maasta jossa ei ole routaa, nastarenkaita tai ylisuuria rekkoja.
Mutta sähköauton vihaaja uskoo kaiken.- Anonyymi
Loimaalaisena pitkäaikaistyöttömänä vihaan Tesloja ja muita täyssähköautoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 968489
- 444177
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021936Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html371468- 241450
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341179Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121150Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53877Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31852Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29817