Kävin Norjassa 2 viikon reissulla. Missään en nähnyt roskia. Ei edes yleisillä nuotiopaikoilla. Norjalaiset vie roakansa pois.
Suomessa kiersin asuntoautolla ja hyvin useassa rannassa oli roskia aivan mielettömästi. Nuotiopaikoilla tyhjiä makkarapaketteja, rutattuja tölkkejä yms.
Kyllä suomalainen on juntti.
Roskaminen hyvin yleistä
4
740
Vastaukset
- Anonyymi
Joo. Näin se vaan on. Tässä taannoin olin tulossa lähikauppaan ostoksille, niin kouluikäinen poika heitti kaupasta tultuaan jätskitötterön suojapaperit suoraan kadulle. Kaupan oven vieressä on roskis. Huomautin ja poika vain mulkaisi ja poistui paikalta.
- Anonyymi
Luontokohteiden (rannat, nuotiot, vaellusreitit...) lisäksi maanteiden pientareet ovat paikoittain täynnä muoviroskaa. Jotkin heittävät grilliroskansa, jotkin tyhjentävät roskiksensa.
- Anonyymi
" Mitä isot edellä, sitä pienet perässä!"
Nuorten roskaaminen on mallioppimista ja kotikasvatuksen puutetta.
Valitettavasti suomalaisilla ei ole käytöstapoja, niinkuin muualla maailmassa.
Surullista, mutta totta! - Anonyymi
Minä olin lomalla Turkissa. Sielläkin oli erittäin siistiä, yleiset WC-tilat puhtaita eikä roskia missään. Hävettää olla suomalainen maailmalla. Mistäköhän tälläinen välinpitämättömyys meillä juontaa? Olisi mielenkiintoista, jos joku ottaisi tämän tutkimusaiheekseen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1256639MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny545692Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.794438NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun894321Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1164112Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.841456HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a271270- 811267
- 3421266
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?35988