Kävin Norjassa 2 viikon reissulla. Missään en nähnyt roskia. Ei edes yleisillä nuotiopaikoilla. Norjalaiset vie roakansa pois.
Suomessa kiersin asuntoautolla ja hyvin useassa rannassa oli roskia aivan mielettömästi. Nuotiopaikoilla tyhjiä makkarapaketteja, rutattuja tölkkejä yms.
Kyllä suomalainen on juntti.
Roskaminen hyvin yleistä
5
691
Vastaukset
- Anonyymi
Joo. Näin se vaan on. Tässä taannoin olin tulossa lähikauppaan ostoksille, niin kouluikäinen poika heitti kaupasta tultuaan jätskitötterön suojapaperit suoraan kadulle. Kaupan oven vieressä on roskis. Huomautin ja poika vain mulkaisi ja poistui paikalta.
- Anonyymi
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#179192606
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Luontokohteiden (rannat, nuotiot, vaellusreitit...) lisäksi maanteiden pientareet ovat paikoittain täynnä muoviroskaa. Jotkin heittävät grilliroskansa, jotkin tyhjentävät roskiksensa.
- Anonyymi
" Mitä isot edellä, sitä pienet perässä!"
Nuorten roskaaminen on mallioppimista ja kotikasvatuksen puutetta.
Valitettavasti suomalaisilla ei ole käytöstapoja, niinkuin muualla maailmassa.
Surullista, mutta totta! - Anonyymi
Minä olin lomalla Turkissa. Sielläkin oli erittäin siistiä, yleiset WC-tilat puhtaita eikä roskia missään. Hävettää olla suomalainen maailmalla. Mistäköhän tälläinen välinpitämättömyys meillä juontaa? Olisi mielenkiintoista, jos joku ottaisi tämän tutkimusaiheekseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 948321
- 403982
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021926- 241420
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html361341Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,331153Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121100Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53867Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31842Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29807