Metusalah Eläke

Anonyymi-ap

Oletteko joskus ajatelleet jos ihmisillä olisi Metusalahin ikä. Kuinka nykyinen työeläkejärjestelmä ja väestökehitys olisi mennyt. Tuhat vuotta duunia ja miten eläkkeelle? Aika moni heitti veivinsä jo 500 vuoden iässä.

Ajattelin, tässä rannalla istuessa täällä Kambodzassa, kun on aikaa nauttia elämästä. Sitten ymmärsin myös, että kuinka Jumala rakasti ihmisiä ja Aatamia ja Eevaa. Synnin kautta piti ihmisten lisääntyä ja täyttää maa. Ei jumala olisi rakkaudestaan laittanut ihmisiä tällaiseen koitokseen mihin se on johtanut.

Eikä raamattu kiellä uudesti syntymistä ja sitä millaisen ruumiin me saamme myöhemmin. Langenneet enkelit ottivat myös ihmisruumiin. Mutta ajatellaanpa työeläke järjestelmää ja koko nykyisen mallista talous- ja elämänjärjestelmää. Ihminen söisi ja eläisi pitempään ja se tarkoittaisi varmasti taistelua ruuasta ja elintilasta.

On se pienestä kiinni kaikki tämä elämä, kun sitä ryhtyy ajattelemaan. Täällä Kambozassa voi eläkkeellä ajatella monia asioita, kun pääkään ei ole täynnä arki huolia. Onhan tämä elämä täällä, kuin etuoikeutettuna olemista.

1

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuli mielee, että eikö siellä valtiossa ollut kaikki yli 800 euroa huumerahaa. Ja sen vuoksi kenelläkään eläkeläisellä ei voi olla enempää rahaa vuokran jälkeen… tämä sopii hyvin keski eläkkeeseen. Monet töissäkäyvä joutuvat selvittämään rahojaan jos vaikka kännissä on nostanut rahaa yli sallitun ja jää kiinni, että on käteistä… täällä Kambodzassa käytetään vielä paljon käteistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      186
      4239
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      94
      2785
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      144
      2290
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      85
      2251
    5. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      33
      2171
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2041
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2017
    8. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1851
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1849
    10. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1836
    Aihe