Poikien koulumenestys

Anonyymi-ap

Miksi poikien koulumenestys on romahtanut ja miksi se ei ole minkäänlainen yleinen ongelma ja puheenaihe .

9

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilmiö on ollut tiedossa jo vuosikausia. Tutkijat ovat asiaan kiinnittäneet huomiota useissa artikkeleissa. Asia ei kuitenkaan ole kuulunut poliittisesti priorisoitujen tasa-arvo-ongelmien joukkoon, joten se on jätetty oman onnensa nojaan niidenkin poliittisten toimijoiden taholta, jotka korostavat perustavansa ratkaisunsa tutkittuun tietoon. Politiikka on valintoja. Valintoja ohjaavat ideologiat ja arvot, ääneen lausutut tai lausumatta jätetyt. Viime aikoina vallalla ovat olleet sellaiset ideologiat ja arvot, joiden prioriteetteihin poikien ongelmat eivät kuulu.

    • Anonyymi

      Asunnottomuus , lyhempi elinikä , väkivallan uhka , tapetuksi tuleminen , työtapaturmat , räikeästi huonompi koulutus , perheasioissa viranomaiset asettavat miehet järjestelmällisesti huonompaan asemaan .
      Olisipa jo yksin näistä asioista julkinen keskustelu paikallaan .

    • Anonyymi

      Ainakin Jyväskylän Kesän koulua koskevassa keskustelussa nousi selvästi esiin se, että nykyinen koulusysteemi sopii huonosti pojille. Asiantuntijat kyllä tietävät tämän. Mitään toimenpiteitä asian korjaamiseksi ei kuitenkaan ole näkynyt. Ilmeisesti ongelmista kärsivien sukupuoli on väärä.

      • Anonyymi

        Entinen opetusministeri Li Andersson sanoi haastattelussa vuonna 2019, että poikien aseman parantaminen on hänelle prioriteetti numero yksi.

        Sen jälkeen hän ei tehnyt asialle mitään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entinen opetusministeri Li Andersson sanoi haastattelussa vuonna 2019, että poikien aseman parantaminen on hänelle prioriteetti numero yksi.

        Sen jälkeen hän ei tehnyt asialle mitään.

        Hänhän onkin feministi.


    • Anonyymi

      Kyllähän nämä epäkohdat tiedossa ovat , niiden vaan annetaan olla .
      Miksi emme vaadi kovaan ääneen niiden korjaamista ?

    • Anonyymi

      Onko uuden hallituksen listalla poikien koulumenestyksen parantaminen ?

    • Anonyymi

      Voit ehdottaa Suomi24.fi:n ylläpidolle että perustaisivat tänne miesasialiikkeen piiriin kuuluvan keskustelupalstan.

    • Anonyymi

      Minustakin asia vaatisi kyllä tarkempaa huomiota, koska olen poikien äiti.
      Pojilla on syrjintää missä ns johtoporukka päättää ketkä kuuluu joukkoon, ratkovat asioita nyrkein, painien ym. Toki siinä on eroa onko leikkipaini hyvässä hengessä vai kunnon riitaa. Ei miehet ole istujia, ne tarvii jotakin äksöniä. Aiemmin oliko enemmän liikuntaa? Runsas liikunta jo sinällään rauhoittaa. Pojilla on myös sellaisia todella julmaa kiusaamista mikä voi syrjäyttää ja vaikuttaa itsetuntoon. Toki nämä fiksummat jotka ei paini voi harjoittaa Psykologista väkivaltaa ja tytöt voi myös kiusata omalla tavallaan. Poikia uhkaillaan laitoksilla jos ei koulu suju ym ym. Minun poikaa oli opettaja kunnassa syrjitty ja ilmaistu ettei hänestä tykätä. En anna heille koskaan anteeksi, koska kun poika vaihtoi koulua niin koulu alkoi sujua hyvin. Nyt hänellä on jo hyvä keskiarvo, on oppilaskunnan hallituksessa ym. Nämä opettajat olivat entisessä koulussa sulkeneet poikani yksin vessaan ja laittaneet sinne jotakin tarroja. Sitten ihmettelivät miksi poika oireilee eikä koulu maistu. Melko sairasta touhua.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      252
      2947
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2882
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1709
    Aihe