Natsit halusivat vain suomenruotsalaisia riveihinsä

Anonyymi-ap

"Alun perin saksalaisten tarkoituksena oli värvätä Waffen-SS-armeijaan rotupuhtaita germaaneja, joiksi Suomesta olisivat kelvanneet vain suomenruotsalaiset. Kun tarjokkaita ei löytynyt riittävästi, hakua laajennettiin. Myötätunnosta talvisodan sotatapahtumiin suomalaiset kelpuutettiin mukaan "kunnia-arjalaisina" kesällä 1941."

https://yle.fi/a/3-9296498

23

477

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomenruotsalaisilla oli kokemusta alempiarvoisten rotujen (lue suomalaisten) kurittamisesta.

      • Anonyymi

        Persu-kokkareet ei olis päässyt muuta kun työjuhdiksi...

        vain SDPn Lindtmani olisi hyväksytty....


      • Anonyymi

        Kuten Köyliön Lallin? :P


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Persu-kokkareet ei olis päässyt muuta kun työjuhdiksi...

        vain SDPn Lindtmani olisi hyväksytty....

        Mihis te kommarit kuvittelitte joutuvanne hos ois tehty niinku punikit halus ja antauduttu neukuille? :)

        Vissiin Kremliin? :D Mut muumilaakson ulkopuolella inkeroisia ja muita Suomen sukusia kansoja roudailtiin Siperiaa parantamaan sotiemme paikkeilla! :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Persu-kokkareet ei olis päässyt muuta kun työjuhdiksi...

        vain SDPn Lindtmani olisi hyväksytty....

        sekavaa puhetta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mihis te kommarit kuvittelitte joutuvanne hos ois tehty niinku punikit halus ja antauduttu neukuille? :)

        Vissiin Kremliin? :D Mut muumilaakson ulkopuolella inkeroisia ja muita Suomen sukusia kansoja roudailtiin Siperiaa parantamaan sotiemme paikkeilla! :)

        sekavaa persuhorinaa...


      • Anonyymi

      • Anonyymi

        KURITTAMISESTA....?

        KANSANTUHONNASTA, joukkoteloituksista, keskitysleireistä... jne...


    • Anonyymi

      Suomenruotsainen arjalainen Halla-aho ei olisi silloin kelvanut kun on sivari ..nyt hän on heil Halla-aho ..

      • Anonyymi

        Jussi ylpeilee myös olevansa juutalaista sukujuurta.... miten natsit olisi ottaneet vastaan vihreän pitkätukka Halla-ahon?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jussi ylpeilee myös olevansa juutalaista sukujuurta.... miten natsit olisi ottaneet vastaan vihreän pitkätukka Halla-ahon?

        Uuniin vaan heti?


    • Anonyymi

      No joks RKP Heinrichsson on wokellettu kameran eteen pahoittelemaan suomenruåtsalaisten natsimenneisyyttä?

      Ja jos ei, niin: Miksi ei? Eri asia?

      • Anonyymi

        kovasti pyytelevät anteeksi lahtari-menneisyyttä?


    • Anonyymi

      Suomenruotsalaiset eivät halunneet sodan jälkeen siirtolaisia omille alueilleen sotkemaan rotupuhtautta.
      Kielipykälä maanhankinta lakiin asetettiin suojelemaan suomenruotsalaisia. Lakiin tuli k ihmetystä aiheuttanut ja edellä mainitun huhun herättänyt "ruotsalaispykälä"/"kielipykälä" eli §92: "Siirtoväen sijoittaminen on toimitettava siten, ettei yksikielinen kunta muutu kaksikieliseksi tai ettei kaksikielisessä enemmistökieli vaihdu."

      Pykälä oli naamioitu kielten suhteen tasapuoliseksi, mutta todellisuudessa se tarkoitti, että ruotsin kielen asema ei saanut huonontua missään kunnassa; olivathan evakot suomenkielisiä, eivät ruotsinkielisiä. Pykälä oli erityisesti ruotsalaisen kansanpuolueen mieleen, joka ohjelmansa mukaisesti halusi "säilyttää ruotsalaisten asuma-alueet ja ruotsalaisen maanomistuksen".
      https://www.ts.fi/puheenvuorot/1074133379

      • Anonyymi

        Onneksi rasismia ei enää esiinny, vaan ruorsalaiskielisissä kunnissa otettiin somalinkieliset ilolla vastaan.


      • Anonyymi

        Tämä voi pitää paikkansa Uudenmaan osalta. Täällä Pohjanmaalla otimme vastaan monia karjalaisia, ja yleisesti vallitsi hyvä ystävyys. Monet karjalaiset tapasivat täällä puolisonsa. Se oli myös suuri etu; ruotsinkieliset oppivat suomea ja suomenkieliset oppivat ruotsia.


    • Anonyymi

      SS-sotilaat-

      ei liity RKPhen mitnekään- pelkkiä suomalaisia tykinruoka-tasoa-

      ei sinne eliitit itse menneet- loivat vaan sotakiihkon kuten nytkin NATO-faisstit tekee....?

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Luokka:Suomalaiset_SS-sotilaat

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Johannes_From

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Jalmari_Saari

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Hans_Kalm

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Elja_Rihtniemi

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Didrik_von_Essen

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Gunnar_von_Hertzen

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Karhunpesäsuunnitelma

      Nykyajan sote-firmat samaa kansan-tuhontaa?

      Rauma-Repola
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Repola

      • Anonyymi

        aika hyvin wikipedia ohtti erään kohdan-

        tuo aaro PAJARI....

        Kapinan aika ohitettiin yhdellä lauseella-

        Pajari kuului kapinan aikana valkokaartiin.... varmaan ollut jossain tositylsässä paikassa kaartissa kun ollut niin hiljaista että mitään kerrottavaa tapahtumaa ei ole...


    • Anonyymi

      jne ....

    • Anonyymi

      oliko M A Numminen suomenruotslainen?

    • Anonyymi

      Nyt demaritkin kelpaa.

    • Anonyymi

      Kremlin natsille kelpaa vankiloista värvätyt murhaajat ja väkivaltarikolliset rintamalle lihamyllyyn Ukrainaan.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      84
      5994
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      310
      5006
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2638
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      46
      2578
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      74
      1784
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      102
      1649
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1511
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      105
      1407
    9. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1373
    10. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      118
      1356
    Aihe