Sannan vika

8187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Soininvaaran kirjoitus on tällä kertaa asiallinen. Tosin Sannan jaSDP:n syytä on myös perussuomalaisten hyvä vaalimenestys kevään eduskuntavaaleissa. Huuto ja heiluminen vaaliväittelyissä ei ollut kaunista eikä asiallista. Perussuomalaisilla sen sijaan esiintymien oli maltillista. Sama tapa näyttää jatkuvan demareilla. Syyttely, leimaaminen rasistiksi yms. Lisäksi paljastuu sillon tällöin myös demareiden ja muun vasemmiston todellisia hölmöilyä, jotka ei varmasti nosta heidän kannatusta.

Äänestä
  • Voi olla, että Kokoomus lietsoo piilosta syyttely ja hämmennyspolitiikka, jotta huomio kiinnittyy epäolleelliseen ja Kokoomus saa rauhassa toteuttaa EK:n vaatimukset.
    Kokoomukseen ei kohdenny "lietsomispolitiikkaa".

    Kokoomus hykertelee, kun RKP, SDP ja PS tappelee lillukanvarsilla keskenään ja äly on jäänyt.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Voi olla, että Kokoomus lietsoo piilosta syyttely ja hämmennyspolitiikka, jotta huomio kiinnittyy epäolleelliseen ja Kokoomus saa rauhassa toteuttaa EK:n vaatimukset.
    Kokoomukseen ei kohdenny "lietsomispolitiikkaa".

    Kokoomus hykertelee, kun RKP, SDP ja PS tappelee lillukanvarsilla keskenään ja äly on jäänyt.

    Miksi SDP eihän se ole hallituksessa. Onko sinun tietosi noin vajavainen ja viitsit kirjoittaa ja osoittaa tyhmyytesi.

    Äänestä

Tietenkin Sanna on kaikkeen syypää eihän äärioikeisto muuta osaa huutaakaan. Sannalla ei ole mitään osuutta oikeistohallituksen syntyyn vai olisiko pitänyt ryhtyä leikkaamaan köyhimpien toimeentuloa ja antaa rikkaimmille kute Ek käskee. Siinäpä miettimistä. Sannan vikana on nuoruus, älykkyys jota maailmalla hehkutetaan, Suomikuva on parantunut loistavaksi maailmalla jonka persut ja kokoomus romuttivat yhdessä yössä.
Nyt meille nauretaan ja joutuu Orpo sivusta katsojaksi huippukokouksissa, kohta ollaan pohjasakkaa.

1Äänestä

Epäilen, että Ode on tällä kertaa väärässä. Orpo ei nimittäin olisi suin surminkaan valinnut demareita hallituskumppanikseen, vaikka demareilla olisi ollut pyrkyä hallitukseen. Persujen kanssa Kokoomuksen oli helpompi saada talouspoliittiset tavoitteensa läpi. Se saikin ne läpi yli kaikkien odotusten. Se ei olisi onnistunut demarien kanssa. Päätös on ollut Orpon ja Kokoomuksen, ei Marinilla ole siinä osaa eikä arpaa.

Toki tilanne voi muuttua, jos oikeistohallitus syksyllä kriisiytyy uudelleen. Tosin se vaatisi silloin Kokoomukselta niin suurta nöyrtymistä, että siihen on vaikea uskoa. Jos tämä hallitus kaatuu, tarvitaan varmaan uudet vaalit umpisolmun aikaisemiseksi.

1Äänestä
  • Miettikääpä kaikki Marinia haukkuvat, jos Demarit olisivat lähteneet hallitukseen Orpon kauhukapinettiin , niin johan Suomi olisi revennyt, kun Persut sai enemmän ääniä niin tottakait he ovat hallitusvastuussa. Ei olisi tiedetty mitä tämä kamala hallituskoalitio olisi ollut. Nyt on nähty ja hyvä niin . On se ihmeellistä kun täällä mollataan Marinia ja hänen johtamaa hallitusta, olisiko pitänyt köyhät ja sairaat kyykyttää Koronan aikaan ja suurimman osan tuista saivat juuri kokoomusta ja persuja äänestäneet yrittäjät.

    Äänestä

Demarit boostasi Kokoomuksen vaalivoittoa, joka perustui varmasti myös Orpon vaalilupauksiin, että heikko-osaisista pidetään huolta ja että tehdään oikeudenmukaista politiikkaa 8.2.2023 ..
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009639489.html
Se tarkoitti kuitenkin oikeudenmukaista politiikkaa eliitille

PS sai ääniä luodessaan kuvitelman, että maahanmuutosta ja kehitysavusta leikataan, jolloin vältytään "omilta" leikkauksilta. Ei vältytä, vaan PS tukee Kokoomuksen politiikkaa, mikä heikentää työntekijän asemaa, mikä on ollut pitkään Kokoomuksen tavoite.

1Äänestä

Sanna pakeni Belgiaan...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nykyinen hallitus on Sannan syytä.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/28d57c8c-70a3-4c08-91a0-d1dda531c5de

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu