Sosiaali tuet järjettömän suuret

Ynnä kaiken maailman puliveivareitte
Juoppojen hyysäämiminen
44364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 44

Vanhimmat

Kerroppa paljon suomessa maksettiin toimeentulotukea vuonna 2021?

Äänestä

Persujen kannattajat vaikeuksissa jos tukia leikataan.

1Äänestä
  • Hölmö? Persut työllistää vielä sen osan punikeista jotka työtä tekevät. Suurimmassa kusessa ovat vihreät ja Sanna Marin fanit, velkaa ja tukea.

    Äänestä

  • Entä kuinkas käykään vihervasemmistolaisten siivellä eläjien!
    Hehän ovat syntymästään tottuneet elämään muiden rahoilla ja vaativat vielä valtion ottamaan velkaa että saisivat aina vain lisää etuuksia!

    Äänestä

  • Uritystuet masetaan samakta tililtä kuin sosukulut
    Niitä maksetiin biime buonna 18 miljardii
    Missä,rahat kun työllistyminen huono

    Äänestä

  • Anonyymi00033 kirjoitti:

    Entä kuinkas käykään vihervasemmistolaisten siivellä eläjien!
    Hehän ovat syntymästään tottuneet elämään muiden rahoilla ja vaativat vielä valtion ottamaan velkaa että saisivat aina vain lisää etuuksia!

    Urittäjät basta loisia
    Ei masa edes beroja
    Saabat yritustukee buodessa noin 18 miljardii. Verottya ja vastikkeetta

    Äänestä

Persut yrittää pelastatua lyömällä leikiksi. Taitaa olla liian myöhäistä.

1Äänestä
  • Satosen helvetinkone on jo käynnissä kansa kurjistetaan

    Äänestä

Pystytkö ap jotenkin perustelemaan kantaasi vai ihanko fiilis pohjalta lähdit liikenteeseen?

Äänestä

Halvemmaksi tulisi juottaa Hakkaraista baaritiskillä toimeentulotuella kuin europarlamentin korvauksella.

1Äänestä
  • Teukka juo vielä pitkään ökysellä sopeutusrahalla.......

    1Äänestä

  • Koska sä olet Teukan nähny viimeksi kännissä?laitatko päivämäärän.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Koska sä olet Teukan nähny viimeksi kännissä?laitatko päivämäärän.

    8.7.2023 klo. 11.22

    Äänestä

ei tänne matuja tulisi ellei olisi 🤣

Äänestä
  • Eipä ne matut joudu mihinkään risusavottaan. Pelkästään suomalaisia rankaisette.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Eipä ne matut joudu mihinkään risusavottaan. Pelkästään suomalaisia rankaisette.

    Ja millä tavalla auttaisivat nuo "risusavotat" taloutta, ihan samasta budjetista tuet edelleen maksettaisiin. Tukien määrää ei voi kuitenkaan alentaa, kun muutenkin EU:n alhaisimmat ostovoimaan suhteutettuna. Eli mitään säästöä ei tulisi. Pelkästään lisäkuluja järjestelyistä.

    Kai ennemminkin joku ideologinen kyykytys olisi kyseessä. Vaikka koko toimeentulotuki lakkautettaisiin ei Suomi siitä kostuisi millään merkittävällä tavalla. No katsotaan mielenkiinnolla mitä tapahtuu.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Eipä ne matut joudu mihinkään risusavottaan. Pelkästään suomalaisia rankaisette.

    Maahanmuuttajista taitaa olla turha huudella, koska vastaanottokeskuksia suljetaan nyt.
    Tällähallituksella ole mitään tekemistä senkassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Eipä ne matut joudu mihinkään risusavottaan. Pelkästään suomalaisia rankaisette.

    Niin kun ne matut ovat niitä pakolaispoloisia joita pitää ihan hirveästi sääliä heidän kurjuutensa takia ja antaa kaikki mahdollinen hyvä mitä tämä maa ja sen veronmaksajat vain voivat tarjota!

    Äänestä

Jos on itse työtön persu juoppo ei se tarkoita että kaikki muut olisivat.

Äänestä
  • Veikkaisin, että juuri ne, jotka tekevät työtä todella huonolla palkalla, saavat ehkä lisäksi asumistukea ja toimeentulotukea, ovat kaikista eniten katkeria työttömille. Heiltä ilmeisesti lähtee vielä tuo asumistuen suojaosa vielä, niin tavallaan omaan nilkkaan ampuivat.

    Äänestä

  • Persut ovat hiukan yksinkertaisia. Vai mitä mieltä olette, meidän nurkilla asuu nainen joka vältelee ulosottomistä, elää korvauksilla ja pimeillätöillä.
    Äänesti Persuja.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Persut ovat hiukan yksinkertaisia. Vai mitä mieltä olette, meidän nurkilla asuu nainen joka vältelee ulosottomistä, elää korvauksilla ja pimeillätöillä.
    Äänesti Persuja.

    Jospa hänet puhui ympäri persusaarnaaja lähikuppilassa?

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Persut ovat hiukan yksinkertaisia. Vai mitä mieltä olette, meidän nurkilla asuu nainen joka vältelee ulosottomistä, elää korvauksilla ja pimeillätöillä.
    Äänesti Persuja.

    Nainen on tyypillinen persu.

    Äänestä

Toivotaan leutoa talvea, muutoin persuja kuolee runsaasti veneiden alle ja pusikkomajoihin.

Äänestä
  • Joutuvat persutkin töihin ja huomaavat, että Kokoomus on heikentänyt työntekijänkin aseman.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Joutuvat persutkin töihin ja huomaavat, että Kokoomus on heikentänyt työntekijänkin aseman.

    Niin, siitähän syntyy 100 000 uutta työpaikkaa kun duunarin, pieneläkeläisen ja korvauksilla eläjän asemaa poljetaan?

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Niin, siitähän syntyy 100 000 uutta työpaikkaa kun duunarin, pieneläkeläisen ja korvauksilla eläjän asemaa poljetaan?

    DEMARI ON TYHMÄ, EDELLEEN.

    Äänestä

On järjettömän suuret ja kun niitä voi kuulemani mukaan vielä nostella kuinka paljon vaan kantti kestää, jos osaa pyydellä sieltä ja täältä. Enemmän saa kun monet palkkaa.

Matut saa vielä enemmän ja niillä hiennommat asunnot ja autoedut.

Monet myös ostaneet asunnon ja lyhennelleet lainan pois toimeentulotuella.

Ei ihme, ettei työt maista. Suomessa satoja tuhansia hyvin palkattuja työpaikkoja avoinna ja karmiva työvoimapula.

Äänestä
  • Oletko jo hoidossa ? Päivitä lääkkeesi.

    Äänestä

  • Näinhän se menee. Suvakit ei vaan tajua. Hyvä, että nyt edes vähän leikataan noita. Sitä paitsi nuo kaikki asumistuen leikkaukset ja suojaosan poistothan lähtee nimenomaan vuokranatajilta. En ymmärrä miksi ei kannatas muutenkin mennä töihin, kun tuota palkkatyötä on tarjolla enemmän kun tarpeeksi kaikille. Ja sitten kun saadaan vielä kaikki toimeentulotuella olijat talkoisiin, niin säästyy nekin rahat. Eikun Suomi nousuun.

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Näinhän se menee. Suvakit ei vaan tajua. Hyvä, että nyt edes vähän leikataan noita. Sitä paitsi nuo kaikki asumistuen leikkaukset ja suojaosan poistothan lähtee nimenomaan vuokranatajilta. En ymmärrä miksi ei kannatas muutenkin mennä töihin, kun tuota palkkatyötä on tarjolla enemmän kun tarpeeksi kaikille. Ja sitten kun saadaan vielä kaikki toimeentulotuella olijat talkoisiin, niin säästyy nekin rahat. Eikun Suomi nousuun.

    Tarkennatko hiukan kuinka as.tuen leikkaukset ovat pois vuokranantajilta niiden iskiessä pahiten omistusasuntojen omistajiin?

    Orpon leikkaukset ovat samaan sarjaa kuin Sipilän. Leikatun osan sen kohteeksi joutuneet hakee sossunluukulta takaisin perustoimeentulotuen muodossa. Sos.etuuksien leikkaukset kun pysähtyy perustuslakivaliokunnan seinään. Et sinä eikä edes Orpo ole kykenevä viemään Suomen kansalaiselta hänelle peruslain mukaista perustoimeentulotukea lakisääteisine minimitasoineen. Mikä erikoisinta en jaksa uskoa sitäkään että maassa luvatta olevilta vietäisiin noin vain osa heidän saamistaan tuista huolimatta siitä, että he ovat luvatta maassa?

    Siihen malliin persujen perään itke vaatien hallituksen kaatumista niiden hankkeina ollessa hallituksessa niitä, joita sinä sinimustana itsekkin vaadit.

    Äänestä

Maahanmuuttaja, joka saa tukea EI PANKISTA LAINAA SAA,
kuten ei muutkaan tukien varassa elävät. Pankki vaatii takuut.

Äänestä
  • Olen ostanut monta sijoitusasuntoa toimeentulotuella.

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Olen ostanut monta sijoitusasuntoa toimeentulotuella.

    muuten vain asut korvessa mökkirähjässä?

    Äänestä

  • Äläkää valittako, tuo on todella surkeaa lukea, kun jokainen vassari itkee alvariinsa kirjoituksissa.

    Menkää katsomaan, kun sellaiset ihmiset ajelee kalliilla autoilla jotka ei ole tehneet päivääkään työtä ja nostaneet sosiaalitukia viimeiset vuodet.

    Olen asunut tässä viimeiset 7 v. ja katsonut tuota menoa. Lomalla ovat käyneet ilmeisesti, kun heitä ei ole näkynyt 2-3 kk aikana.

    Äänestä

  • Anonyymi00037 kirjoitti:

    Äläkää valittako, tuo on todella surkeaa lukea, kun jokainen vassari itkee alvariinsa kirjoituksissa.

    Menkää katsomaan, kun sellaiset ihmiset ajelee kalliilla autoilla jotka ei ole tehneet päivääkään työtä ja nostaneet sosiaalitukia viimeiset vuodet.

    Olen asunut tässä viimeiset 7 v. ja katsonut tuota menoa. Lomalla ovat käyneet ilmeisesti, kun heitä ei ole näkynyt 2-3 kk aikana.

    Monet asuu osin ulkomailla ja hakee tuet netistä.

    Äänestä

Vihervasemmiston pummit elelee tuilla paremmin kuin duunarit.

Äänestä
  • Naapurin lusmu ajelee Bemarilla.

    Äänestä

Joku voisi tietysti todeta että hän huolissaan työttömistä ja moniongelmaisista Suomessa ja pohtii miten heille käy.

Mutta tärkeempääkin on hei, neket pois suomesta 8-)

Äänestä
  • Ovat niin isänmaallista porukkaa, että ovat rasismipäissään valmiita uhraamaan suomen kansan edun. Antovat suomen kansan EK:lle käyttöön. On ne patriootteja.

    Äänestä

Vaasassa on ainakin yksi tapaus jossa 4 aikuista asuu samassa asunnossa ja kaikki saavat sosiaalisen tulon. Kukaan ei ole työssä mutta heidän yhteiset tulonsa ovat melko runsaat.

Arvioisin vähintään 7000-8000 €/kk asuntotuen ja sossusta saadun lisätuen myötä.

Yksin asuva ei tietenkään saa tuollaisia tuloja.

Äänestä
  • Kokkolassa on yksi matu, joka saa 4000€/kk + autoetu.

    Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    Kokkolassa on yksi matu, joka saa 4000€/kk + autoetu.

    Jotkut lyhentää asuntolainaa toimeentulotuella.

    Äänestä

Kun leipä loppuu, rikas ei enää rauhassa nuku.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ynnä kaiken maailman puliveivareitte
Juoppojen hyysäämiminen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu