Velkakirjassa ei ole määrätty korkoprosenttia eikä eräpäivää

Anonyymi-ap

Vanheneeko velka tuommoisessa lainassa koskaan ?

11

505

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei taida olla pankin velka. Niissä on säännöt.

    • Anonyymi

      On yksityishenkilöiden välinen velka, perhepiirissä

      • Anonyymi

        Perhepiirissä voi tehdä millaisia kirjoja vaan. Jopa sellaisia joista asianomaiset ei tiedä mitään. Ne on laittomia!


    • Anonyymi

      Tottahan toki voi tehdä mitä vaan, elämässä voi tehdä yhtä ja toista, toisten tietämättä mutta nyt kysymys tilanteesta, jossa löytyy virallisella pohjalla oleva, pankinjohtajan todistama velkakirja, velallisen lupaus lainan hoitamisesta, ehtojen mukaisesti, johon lisäteksteihin kerrottu velan ehdot. Velallista on on muistutettu velasta ja sen olemassa olosta. Asiasta jotain oikeaa tietoa tietävät, kommentoikaa.

      • Anonyymi

        Miksi velallista on muistutettava velasta, kyllähän velallinen on itse tietoinen velastaan,
        Siinä tulee tunne, että vellainen on suurempi herra ja sinun pitää nöyränä pyytää lainaamiasi rahoja rakaisin, jotka ovatkin muuttuneet yks kaks velalllisen omiksi rahoiksi, jotka eivät ole enää sinun rahojasi.
        Vai ilmoitetaanko poliisille/lääkärille, että vellaliselta on muisti mennyt ja voidaan ottaa ajokortti pois, joka oleellisesti vaikeuttaa velan ottajan elämää senjälkeen.


    • Anonyymi

      Yksityis velassa on se ongelma, että velallinen voi hyväksikäyttää velan antajaa.
      Vaikka olisi tehty velkakirja, jossa määrätty velan takaisin maksupäivä, niin velallinen voi vedättää ja olla maksamatta velkaansa takaisin, jopa vuosia, eikä edes lyhennä velkaa, joka osoittaa varmaankin sen, ettei velallisella ole tarkoitus velkaa takaisin maksaa.
      Velallisella voi olla myös pankkilaina, mutta sitä hän lyhentää säännöllisesti.
      Jos velallinen ei velkaabsa takaisin maksa, niin eikö se ole silloin kavallus/petos.

      Eipä näistä yksityis veloista viranomaiset paljoa tiedä, ei verottaja kysele, eikä vaadi selvitystä, kun voi lahjaveroa suurempia summia tilitä siirtyä.
      Ykstyis velkahan on hyvä keino kiertää perintöveroa.
      Tekee vaan yksityis velkakirjan sille, jolle haluaa petintöä siirtää ja omaisuutta siirtyy velan muodossa, jota ei koskaan takaisin tarvitse maksaa, eikä viranomaiset perään kysele.

      • Anonyymi

        Jos velalla ei ole uskottavaa takaisinmaksusuunnitelmaa, verottaja voi tulkita sen lahjaksi.

        Mutta kovin pienten rahojen osalta verottaja ei viitsi vaivautua edes selvittämään asiaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos velalla ei ole uskottavaa takaisinmaksusuunnitelmaa, verottaja voi tulkita sen lahjaksi.

        Mutta kovin pienten rahojen osalta verottaja ei viitsi vaivautua edes selvittämään asiaa.

        Jos kyseessä on useampi tuhat euroa ja lainan antaja on rahaa lainanut, että velallinen lainan takaisin maksaa, niin velan antaja ei ole syyllistynyt petokseen, jos lainan saaja ei velkaa maksanut takaisin.
        Ei lainan antajaa voida syyttää, koska raha lainattu siinä uskossa, että se myös takaisin maksetaan.
        Jos velallinen ei velkaa maksa ja jos verottaja katsoo, että se on lahja, niin velan saaja on lahjavero velvollinen ja varmaan joutuu maksamaan myös korkoa siitä lähtien, kun velan takaisin maksu aika on umpeutunut, kun ei ole lahjaveroa maksanut.
        Velan antaja ei ole saanut mitään taloudelista hyötyä, vaan menettänyt antamansa velan määrän rahaa, jos velallinen päättää olla maksamatta velkaa.


    • Anonyymi

      Laki velan vanhentumisesta , ajantasainen versio
      https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030728

      8 §
      Vanhentumisaika muissa tapauksissa

      Jos kysymys on toistaiseksi myönnetystä tai ehdollisesti syntyvästä velasta taikka muusta velasta, jonka vanhentumisajan alkamisajankohta ei määräydy 5–7 §:n nojalla, velka vanhentuu kymmenen vuoden kuluttua velvoitteen oikeusperusteen syntymisestä, jollei vanhentumista ole sitä ennen katkaistu.

      Sen jälkeen kun velka on velkojan vaatimuksen tai muun syyn johdosta erääntynyt maksettavaksi, noudatetaan kuitenkin erääntymispäivästä laskettavaa kolmen vuoden vanhentumisaikaa.

    • Anonyymi

      Perhepiirin sisällä tehdyt raha-asiat on syvältä! "lainan"-antaja pääsee päälle ja jos et ota lainaa niin joudut "mattoon".

    • Anonyymi

      Mutta tietäkää se, että aina on ihmisiä joilla velka on kuin dementia ja alzheimer! He eivät muista koko asiaa eikä heitä kiinnosta!

      Heidänkaltaisista otuksista pitäisi päästä eroon!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      863
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      718
    3. 35
      587
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      46
      580
    5. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      35
      577
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      540
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      537
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      474
    Aihe