Kuljettajista pula

Anonyymi-ap

Kuljettajista on pula jos palkka on huono. Verottajan ja liiton pitäisi puuttua työaika lakiin. Taksat nousisi kun nämä alan polkijat saadaan pois, Turvallisuus ja luotettavuus takaisin. Piste.

14

496

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos taksat nousevat, siirtyvät asiakkaat käyttämään halvempia vaihtoehtoja jolloin ei ole varaa maksaa kuljettajille parempia palkkoja jolloin kuljettajia ei ole.

      • Anonyymi

        Ei asiakkaat mihinkään siirry, jos hinnat nousevat. Se on pelkkää höpinää. En ole kuullut moneen vuoteen kenenkään sanovan hintaa kalliiksi tai edes puhuvan hinnasta. Ei normaalia ihmistä kiinnosta taksin hinta millään lailla. Pummit niistä ulisee, eikä ne käytä taksia nytkään. Taksi ei ole tarkoitettu köyhille.


    • Anonyymi

      Työstä pitää maksaa palkka vaikka siitä päivystyksestä! Ei kukaan elä pyhällä Hengellä.

      • Anonyymi

        Työajaksi luetaan työhön käytetty aika. Työajaksi lasketaan myös aika, jonka työntekijä on velvollinen olemaan työnantajan käytettävissä. Siten myös aika, jonka työntekijä joutuu olemaan työpaikalla tekemättä kuitenkaan työtä, on työaikaa, ja siitä on maksettava palkkaa. Jos se on palkatonta, niin kyse on vapaa-ajasta, jolloin voi tehdä mitä haluaa.


    • Anonyymi

      Eikös työsuojeluviranomaisten pitäny alkaa tänä vuonna ratsaamaan taksialan työnantajia?

      • Anonyymi

        On menossa ainakin meidän firmassa. Tiedä sitten mitä siitä seuraa. Tiedän ainakin muutaman kuljettajan jotka ajaa ensin MPK-vuoron, sen jälkeen koulukyytejä ja vielä päivystävät jotain Kela-kyytejä iltaan asti.


      • Anonyymi

        Eikös sun pitäny alkaa tänä vuonna taksiyrittäjäksi joka maksaa 15 eur tunnilta kuljettajalle ja tarjoaa asiakkaille halpoja alle kympin kyytejä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On menossa ainakin meidän firmassa. Tiedä sitten mitä siitä seuraa. Tiedän ainakin muutaman kuljettajan jotka ajaa ensin MPK-vuoron, sen jälkeen koulukyytejä ja vielä päivystävät jotain Kela-kyytejä iltaan asti.

        Hän varmaan ajaa, jotta saa työaikalain määräämät ylityökorvaukset. Vuorokautisesta ylityöstä on maksettava kahdelta ensimmäiseltä työtunnilta 50 prosentilla ja niitä seuraavilta tunneilta 100 prosentilla korotettu palkka. Viikoittaisesta ylityöstä on maksettava 50 prosentilla korotettu palkka.

        Työn jatkuttua jaksotyössä koko kahden viikon ajanjakson on 12 ensimmäiseltä ylityötunnilta ja työn jatkuttua koko kolmen viikon ajanjakson 18 ensimmäiseltä ylityötunnilta maksettava 50 prosentilla ja näitä seuraavilta ylityötunneilta 100 prosentilla korotettu palkka.

        Tietenkään ajoaikoja ei saa silti ylittää. Moottoriajoneuvon kuljettajan vuorokautinen työaika saa olla enintään 11 tuntia vuorokausilepoa seuraavan 24 tunnin yhdenjaksoisen ajanjakson aikana.

        Trafi voi peruuttaa taksiluvan, jos rikkoo työaikalakia. Siksi jokaisen kannattaa tutustua siihen.
        https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2019/20190872#L1


    • Anonyymi

      ”Verottajan ja liiton…”? Eikö eduskunnalla ole tekoa lakien säätämisessä? Ja veto-oikeus Hakaniemessä.

      • Anonyymi

        Pöh..suoli 24 asiantuntijat tietää että yrittäjä on palkollinen ja verottaja hoitaa työaika asiat, ja sillä sipuli, niih


    • Anonyymi

      Taksilla ei aja kuin hullut ja humalaiset nykyään jos ei kaiken maaliman soteajoja lasketa.

      • Anonyymi

        Ihmettelenkin, miksi vieläkin turhan usein näen kantasuomalaisen taksin ratissa. Liekkö hullu vai humalainen? Selvää pitäisi jo olla, ettei ajokoiran työ ole valkoisen miehen hommaa v:n 2018 Liikennepalvelulain uudistuksen jälkeen.
        Taksityön tarkoittivat Sipilä, Berner & aateveljensä kauppakamarinulikat sisäänheittotuotteeksi mamuille.
        Siirtykäähän, valkonaamat, vihdoin muihin hommiin tai eläkkeelle jotta mamut pääsevät taksiin tilallenne tienaamaan.


    • Anonyymi

      Jos kuljettaja ei pärjää palkallaan, johtuu se suharin laiskuudesta. Ahkera suhari keräilee tolpalla odotellessaan lähistöltä tyhjiä tölkkejä ja pulloja, vie ne kauppaan kohentaen näin ratkaisevasti tienestiään.
      Ahkerimmat suharit ottavat mallia Mustikka-Oscarista ja elävät suorastaan herroiksi - ks. linkki alla: https://www.iltalehti.fi/tv-ja-leffat/a/10dbcb2e-071a-4cab-a8cf-7ffd194b6930

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      184
      8495
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4608
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4158
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      58
      3679
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3166
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2930
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2636
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      38
      2404
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2093
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2076
    Aihe