Perussuomalaiset on kivireki koko Suomelle

Hallituksella on suuria ongelmia perussuomalaisten ministerien suhteen. Se, minkä avulla Perussuomalaiset on noussut hallituspuolueeksi, on osoittautunut kestämättömäksi ihmisarvoa epäkunnioittavaksi politiikaksi. Jos Perussuomalaiset ajaisivat suomalaisten asiaa he tajuaisivat lähteä hallituksesta. Mutta eivät eroa hallituksesta ja nyt ei tiedetä ajavatko persut ollenkaan rehellisesti suomalaisten etua.
43338
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 43

Vanhimmat

  • Ei enää ikinä vihreitä ja vasemmistoliittoa hallitukseen..

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Ei enää ikinä vihreitä ja vasemmistoliittoa hallitukseen..

    Mites tää liittyy persuihin?

    Äänestä

Muut joutuvat hoitamaan persujen sotkut. Ulkoministeri hoiti anteeksipyynnön Turkkiin.
Mikä siinä on persuilla niin vaikeata etteivät voi tehdä anteeksi pyyntöä itse?

2Äänestä
  • Olet oikeassa. Tuo asua, että ulkoministeri Valtonen joutuu pyytämään anteeksi samassa hallituksessa istuvan ministerin tekoja, kertoo kaiken tämän Orpon hallituksen sekoilusta.
    Ennen vaaleja suuret yritysjohtajat sanoivat persuja haittapolitiikoiksi ja varoittivat persuista. Ei mennyt tolloille kaaliin! Nyt nähdään seuraukset. Alkaa varmasti vienti kärsiä.

    1Äänestä

Suomalaisena häpeän minkä tuhon persut hallituksessa Suomen maineelle maailmalla aiheuttaa. Valtiovarainministeri haaveksii ulkomaalaisten amupumisesta ja eduskunnan puhemiehellä on julkisia raiskausfantasioita. Häpeän persut puolestanne! Olette liian tyhmiä tekemään sitä itse.

2Äänestä
  • Mutta ei biletä huumeporukan kanssa Suomen Pääministerin virka asunnossa.

    Äänestä

Orpo ja PS. Kivireki.

Äänestä

Kyllä nämä Peräreikä Suomalaset tosiaan on saatava pois vallasta.

Äänestä
  • Hehän ovat jo oppositiossa, mutta eivät millään meinaa taipua kansan tahtoon, vaan kaivelevat 15-20 vanhoja juttuja... kukaan ei puhu heidän vaalivilpistään....

    Äänestä

sanna otti 40 miljardia velkaa eli haluat tämän jatkuvan ? millä maksat korot ?

Äänestä
  • Persujen ja kokkarien ne korot kuuluu maksaa, hehän niistä koko ajan vouhkavatkin.

    Äänestä

Vihervasemmiston myötä Suomesta tuli pride-trans-suvakki-velka-paskavaltio.

Äänestä
  • Ei tullut. Öyhötys ja todellisuus ovat kaksi eri asiaa. Viimeisen neljän vuoden aikana maailma on mullistunut isosti, mutta ei se Marinin hallitus siitä ole vastuussa.

    Euroopassa on sota, Globaali pandemia, BLM, meetoo jne. Maailma on nyt muutoksessa. Ymmärrän, että se luo turvattomuuden tunnetta, mutta ei se Sanna Marinin vika ole tai hänen aikaan saannostaan.

    1Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Ei tullut. Öyhötys ja todellisuus ovat kaksi eri asiaa. Viimeisen neljän vuoden aikana maailma on mullistunut isosti, mutta ei se Marinin hallitus siitä ole vastuussa.

    Euroopassa on sota, Globaali pandemia, BLM, meetoo jne. Maailma on nyt muutoksessa. Ymmärrän, että se luo turvattomuuden tunnetta, mutta ei se Sanna Marinin vika ole tai hänen aikaan saannostaan.

    Tunnetusti Marinin hallitus ei ole mistään vastuussa....

    Äänestä

Suomen visio on ollut viime vuosina pyrkiä olemaan moderni vihreänsiirtymän kärkimaa. Nyt painitaan Unkari ja Puolan kanssa samassa sarjassa. Maksajana suomen kansa. Mikä on persujen visio?. Mamuja vähemmän, se on tullut selväksi, entä isokuva vai onko sellaista? Minkälainen on tulevaisuuden Suomi?

1Äänestä

Ihmettelen koko persupuoluetta. Persuja on pidetty tyhmien puolueena. En ymmärrä, miksi te tyhmät tarvitsette oman puolueen. Tyhmyydestä on pelkkää haittaa, niin puolueena kuin yksittäisen ihmisen kohdalla. Sitä sanotaan, että tyhmyys on synneistä suurin.

Äänestä
  • Sinä näyttäkin olevan järjenjättiläinen

    Äänestä

  • En usko, että ihmiset ovat tyhmiä, vammaiset sitten erikseen. Mielestäni tietämätön on parempi termi. En myöskään usko, että haukkumalla ja lietsomalla vastakkain asettelua saadaan mitään rakentavaa aikaan. Kannattaa vaan yrittää pysyä rauhallisena ja jakaa fakta tietoa, kysenalaistaa propagandaa. Turhauttavaltahan se välillä tuntuu, mutta nähdäkseni se on ainoa keino muuttaa mitään, vrt, lapsen kasvatus.

    1Äänestä

Voi voi on sullakin ongelma

Äänestä

Suomi ei tietääkseni ole kommunistinen valtio, silti kommunistit meuhkaavaat täällä mielinmäärin, tuleeko käskyt Kremlistä?

Äänestä
  • Siltä vaikuttaa...

    Äänestä

"nyt ei tiedetä ajavatko persut ollenkaan rehellisesti suomalaisten etua."

Tätä ei ainakaan edellinen hallitus tehnyt, siitä kertoo karua kieltä Suomen talouden nykyinen kurja tilanne. Miljardeja jaettiin avokäsin, ulkomaille.

Äänestä
  • Onko todella näin vai oliko kyse pandemiasta, sodasta ja sen aiheuttmasta energiakriisistä? Pystytkö millään tavoin persutelemaan argumenttiasi vai onko kyseessä pelkästään henkilökohtainen mielipiteesi?

    1Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Onko todella näin vai oliko kyse pandemiasta, sodasta ja sen aiheuttmasta energiakriisistä? Pystytkö millään tavoin persutelemaan argumenttiasi vai onko kyseessä pelkästään henkilökohtainen mielipiteesi?

    Hyvä kysymys, meillä on edelleen pandemia, meillä on edelleen sota ja meillä on edelleen itseaiheutettu energiakriisi...
    Taitaa 99,9% kommenteista täällä olla henkilökohtaisia mielipiteitä.

    Äänestä

  • Persut ajaa EK:n asiaa ja vastustaa mamuilua. Ideologian mukaan AY-liike ja varsinkin SDP ovat saatanastam koska edustavat hyvinvointivaltiota.

    On sosiaalidarwinismin vastaista auttaa heikkoa tai rahvasta yleensä. Suomen Sisu on PS:n ideologinen koti. Se onko tämä isänmaallista on mielipide kysymys.

    Äänestä

  • Höpö, höpö. Minne muka jaettiin? Yrityksiä tuettiin, jotta työpaikat säilyivät. Rokotteet ostettiin, jotta pandemiasta selvittäisiin. Koulutukseen panostettiin ja poliisin rahoja lisättiin. Samoin puolustusmenoja lisättiin hyvästä syystä. Sote saatiin maaliin.

    Äänestä

Punatateilla seisoo, Riikka kiihottaa.

Äänestä
  • Perussuomalaisten takia hävettää olla suomalainen.

    Äänestä

  • Kyllähän vahva, väkivaltainen nainen kiihottaa tervettä feministi suvakki miestä. Oikeassa olet.

    Äänestä

  • Kuten persujen suosikki valtiossa sanotaan :

    ''Ei ole rumia naisia, on vain liian vähän votkaa''

    Riikkaa ei voi edes juoda kauniiksi.

    Äänestä

Persut kerää arkistoa ihmisistä jotka vastustaa heitä.
Täsmäiskuilla tarkoitus monin tavoin vaientaa ihmisiä...

Äänestä
  • Omista puheista ja kirjoituksista vastuunottaminen on täysin vierasta Perussuomalaisille.

    Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    Omista puheista ja kirjoituksista vastuunottaminen on täysin vierasta Perussuomalaisille.

    Persut ovat viime päivinäkin itse jopa ministeritasolla tunnustaneet, että he puhuvat mitä sylki suuhun tuo. Silti 600 000 henkilöä äänesti persuja tuolta pohjalta. Voi Suomi parkaa!

    Äänestä

Yksinkertaisia öyhöttäjiä .Samaa sarjaa punaniskojen kanssa.......

Äänestä

PS on kivireki Suomelle.

Äänestä

Miten siitä kivireestä pääsisi eroon, kun se raahaa perässään 600000 tolloa,
jotka ei älyä kyydistä hypätä, kun niillä raukoilla ei ole mitään muuta
elämässään ?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hallituksella on suuria ongelmia perussuomalaisten ministerien suhteen. Se, minkä avulla Perussuomalaiset on noussut hallituspuolueeksi, on osoittautunut kestämättömäksi ihmisarvoa epäkunnioittavaksi politiikaksi. Jos Perussuomalaiset ajaisivat suomalaisten asiaa he tajuaisivat lähteä hallituksesta. Mutta eivät eroa hallituksesta ja nyt ei tiedetä ajavatko persut ollenkaan rehellisesti suomalaisten etua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu