Millä nimellä pitäisi etsiä Hollannista ja Belgiasta saatavia tummia oluita? En ole millään muotoa olutharrastaja enkä halua lagereita edes juoda. Tämä tumma olut on kuitenkin ollut varsin hyvää ja tekisi mieli maistaa sitä kotonakin, mutten ole onnistunut löytämään sopivaa tuotetta. Kozel on parempaa kuin suomalaiset litkut, mutta mielikuvissa tämä nyt haettava on Kozelia leipämäisempää ja makeampaa.
Vastaukset 5
Trappistioluissa on tummia, täyteläisiä ja suhteellisen makeita. Chimay Blue on hyvä, vahva 9% alkoholia, Rochefort 10 täyteläisempi, voimakkaampi, makeampi 11,3% alkoholilla. Chimaytä ja Rocheforttia saa Alkosta. Tavoitellumpi ja joskus maailman parhaaksi olueksi tituleerattu Westvleteren 12 on vielä hieman parempi, joskus on saanut Alkosta, mutta ei tällä hetkellä. Orval on myös trappistiolut, mutta vaalea, voimakkaasti humaloitu ja kypsytetty Brettanomyces -villihiivalla, joka tuo makuun monipuolisia aromeja. Orval on näistä erityisesti sellainen olut, joka ei uppoa aloittelijalle vaan edellyttää opettelua. Itsellä tuotti suuria vaikeuksia ensimmäiset kerrat noin 20 vuotta sitten, mutta nyt se on erittäin nautittavaa, virkistävä, lähes janojuomana kun alkoholiprosentti on maltillinen. Orvalia saa Alkosta tällä hetkellä.
- Anonyymi
Ok, kiitos. Pitää etsiä nuo maisteltavaksi.
- Anonyymi
Täältä löytyy joitakin belgialaisia oluita: https://thefoodandboozelogs.com/recipes/spirits/
- Anonyymi
La Trappe Dubbel kannattaa ehdottomasti ottaa kokeiltavien listalle. Ei ole niin banaaninen kuin monet muut trappistit, ennemmin hapan ja yhdistelmä luumua ja lakritsaa. Omasta mielestäni paras trappisti Alkossa jos ei Rochefortia huomioida.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2092239Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1641479Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271101- 60965
- 57951
- 71937
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus72851- 93797
Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!
Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta120741Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200717