"Noin muutenkin, olisi suotavaa että eduskunnan puhemies pidättäytyisi kannanotoissaan puoluepolitiikasta ja päivän politiikasta. Nämä kannanotot eivät edusta tätä pidättäväisyyttä."
Tämä.on aito somekaivanto joulukuulta 2019.
Tämä.on aito somekaivanto joulukuulta 2019.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kerrankin jotakin viisasta Janilta
Onko tämä se twiitti?
https://twitter.com/JaniMakelaFi/status/1203286338419728386
Ullattavasti takki kääntyi.
Joko media tietää?
Aika moni persu on fanittanut Janin mommenttia.
Älä ota tosissasi. Jani nyt mölisee kaikenlaista.
2019 persut oli toista mieltä kuin nyt, kun H-aho halveksii eduskuntaa
möläytellen mitä sattuu.
Mäkelä toimii samalla tavalla kuin tuuliviiri pyörremyrskyssä.
Helposti löytyy tuokin Mäkelän vanha kommentti. No, enpä ole koskaan uskonut Mäkelän puheista sanaakaan.
Kommentoi
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/db3a0eec-14dd-4181-80e4-4c093f35598b
Hyrrätakilla on uusi nimi: Purratakki.
Purralla on jätesäkillinen mielipiteitä, joita kukaan ei ymmärrä oikein.
Tuntuuko tutulta, näin natsi-Saksassa määriteltiin esim. sokerin hinta:
"Me emme vaadi sokerin hinnan alennusta. Me emme vaadi kallista sokeria. Me emme vaadi halpaa sokeria. Me vaadimme sokerille kansallissosialistisen hinnan".
Juuri näin toimivat peruSSnatsit myös suomessa. Puhumalla pontevati, mutta samalla mahdollisimman sekavasti. Luoden mielikuvan, jonka toivotaan iskostuvan heidän mieleisenään kuulijan päähän. Tällä tavoin saadaan valta ilman vastuuta. Tällä tavoin saadaan äänestäjiltä avoin valtakirja mihin tahansa. Ja tätä natsilinjaa toteutetaan niin pienissä kuin suurissakin asioissa johdonmukaisesti, väsymättä, toistaen ja toistaen. Näin rakennetaan pala palalta tietä yhtä päämäärää kohti, natsidikatuuri Suomea.
Joku kommentoi aiemmin Mäkelän sanomisia. En muista enää tarkkaan miten se meni, mutta Mäkelää koskevaan kommenttiin kuuluvat sanat "lehmä paskoo järveen".